Spis treści
Niemiecka koalicja rządowa uzgodniła nowe regulacje dla systemów grzewczych. Od przyszłego roku w praktyce nie da się zbudować nowego budynku z ogrzewaniem gazowym, system grzewczy będzie musiał korzystać w co najmniej 65% z energii z OZE. Dozwolone będą systemy hybrydowe oraz zasilane wodorem, który z czasem będzie musiał być coraz bardziej zielony. Z regulacji zwolnione zostaną osoby w wieku powyżej 80 lat oraz beneficjenci pomocy społecznej.
Niemiecki zakaz odbił się szerokim echem, tymczasem przepisy o normach emisji, praktycznie uniemożliwiające budowę wyłącznie gazowych zbiorowych systemów grzewczych obowiązują od ponad roku we Francji, a od 2025 obejmą także budownictwo indywidualne. Regulacje norm emisji z budynków są tak ostre, że w limitach mieszczą się co najwyżej instalacje hybrydowe pompa ciepła plus gaz.
PGE i Ørsted kupują turbiny dla offshore
PGE i Ørsted kupiły 14 MW turbiny Siemens Gamesa dla planowanej farmy wiatrowej Baltica 2. Kontrakt obejmuje dostawę 107 turbin o łącznej mocy prawie 1,5 GW, serwis, gwarancję, części itd. Wartość to skrzętnie skrywana tajemnica, ale na pewno idzie w miliardy. Ponad 2 lata temu temu cenę 14 MW turbiny Siemensa Gamesy analitycy Rystada szacowali na ponad 12 mln dolarów, ale od tego czasu na pewno wszystko zdrożało, więc pewnie i 15 mln to nie za mało. A to oznacza, że wartość samych turbin to ponad 1,5 mld dolarów. Zgodnie z umową wszystkie turbiny mają być na miejscach do końca 2027 roku.
Dla Siemensa Gamesy to pierwszy „twardy” kontrakt w polskim offshore, ale jeśli firmie udadzą się negocjacje z innymi odbiorcami, m.in. ze spółką Polenergia-Equinor, to zgarnie około połowy rynku w Polsce.
Atomowe plany Orlenu i Synthosu
Projekt budowy licznych reaktorów BWRX-300 projektu GE Hitachi zyskał finansowe obietnice z Ameryki w postaci listów intencyjnych. Amerykański EXIM Bank zadeklarował 3 mld. dol na przedprojektowe analizy i prace inżynieryjne. Oczywiście prowadzone w USA, bo EXIM finansuje tylko to, co powstaje w Ameryce.
Z kolei rządowa agenda Development Finance Corporation (DFC) zadeklarowała możliwość wparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych bloków BWRX-300. Zgodnie z dzisiejszymi planami jeden z nich ma powstać w Polsce.
Przy okazji Orlen i Synthos wskazały 7 potencjalnych lokalizacji reaktorów. To Ostrołęka, na terenie szykowanym niegdyś pod słynną elektrownię węglową, Włocławek – koło zakładów Anwil, Stawy Monowskie – koło zakładów Synthosu w Oświęcimiu, Dąbrowa Górnicza i Nowa Huta – obok hut ArcelorMittal, okolice Tarnobrzega lub Stalowej Woli, oraz bliżej nie sprecyzowane okolice Warszawy. Oczywiście żadna z tych lokalizacji nie będzie pewna, dopóki nie zostanie gruntownie przebadana pod kątem geologii, potencjalnych zagrożeń itd., a to zgodnie z zapowiedziami Orlenu i Synthosu, potrwa minimum 2 lata.
Projekt rozporządzenia metanowego znacznie złagodzony
Polscy europosłowie w PE zgodnie utworzyli front obrony polskiego węgla i udało im się przekonać kolegów z parlamentarnych ław w Strasburgu do znaczącego złagodzenia szykowanego rozporządzenia, ograniczającego emisje metanu z kopalń.
Projekt dotychczas zakładał bezkarną emisję pół tony metanu na 1000 ton wydobytego węgla, komisje PE mają jednak dostać propozycję z 10-krotnym podniesieniem tego limitu – do 5 ton. Dodatkowo emisje będą liczone nie dla poszczególnych kopalń, ale uśredniane dla wszystkich kopalń danego operatora. Dla PGG to znacząca ulga, bo emisje w różnych kopalniach spółki wynoszą od 8 do 14 ton na 1000 ton węgla. Dodatkowo kary za przekroczenie limitów mają wracać do kopalń na inwestycje w ograniczenie emisji metanu. Po akceptacji PE to będzie stanowisko na trilogi z Radą i KE.
Więcej prądu z Ukrainy
Operatorzy przesyłowi z obszaru synchronicznego kontynentalnej Europy uzgodnili podniesienie zdolności handlowych na połączeniach z Ukrainą i Mołdawią do 1050 MW. Obecne limity to 850 MW w kierunku Europy i 400 MW w kierunku Ukrainy. Ich podniesienie ma nastąpić po dalszym wzmocnieniu połączeń obszaru CEN z Ukrainą i Mołdawią, co planowane jest na maj. Być może chodzi o uruchomienie linii Chmielnicki-Rzeszów.
Europejscy operatorzy zasygnalizowali też dalsze podniesienie możliwości handlu, jednak bez podawania na razie dat i wielkości.
Ukraiński rząd odblokował możliwość eksportu energii elektrycznej na początku kwietnia. Zakaz wprowadzono w październiku, po fali rosyjskich ataków na infrastrukturę elektroenergetyczną. Udało się ją jednak odbudować i chronić, a w efekcie w lutym i w marcu na Ukrainie nie było już ograniczeń w dostawach prądu.
Wodorowe Morze Północne
9 dużych europejskich operatorów systemów gazowych z krajów leżących wokół Morza Północnego oczekuje we wspólnej deklaracji przyspieszenia rozwoju infrastruktury wodorowej dla produkcji zielonego wodoru z energii z farm wiatrowych offshore.
Operatorzy domagają się szybkiego stworzenia regulacji dla infrastruktury wodorowej, optymalizujących jej transgraniczne użycie, rozwiązania finansowych sporów między poszczególnymi państwami i przyspieszenia procesów planistycznych dla Morza Północnego.
Sygnatariusze deklaracji – duński Energinet, belgijski Fluxys, niemieckie Gascade i OGT, niderlandzkie Gasunie, brytyjski National Gas Transmission, norweskie Gassco oraz Gas Networks Ireland, zadeklarowali jednocześnie bliską współpracę i koordynację działań w obszarze wodoru.
Przykładem takiej infrastruktury ma być podmorski „wodorociąg” AquaDuctus, który w 2030 roku ma mieć 200 km i łączyć Niemcy z różnymi źródłami wodoru na Morzu Północnym, napędzanymi prądem z offshore. Pracujący nad nim wspólnie Gascade i Fluxys wnioskują o wpisanie projektu na listę PC.