W ostatnim czasie na rynku polskim zaobserwować można zmiany dotyczące gabarytów modułów oraz zaleceń związanych z ich montażem. Podwyższona odsłona systemu aerodynamicznego to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie instalatorów w zakresie dostawy bezpiecznych i uniwersalnych konstrukcji do mocowania dużych modułów fotowoltaicznych na dachach płaskich. Czym zaskoczy nas Energy5?
Dział R&D Energy5 opracował systemy na podwyższonej konstrukcji, które pozwalają zachować 10- centymetrową odległość pomiędzy ramą modułu a powierzchnią dachu. W systemach zastosowano indywidualnie zaprojektowane profile AERO. Specjalne łączenie przegubów profili umożliwia regulowanie obrotu w zakresie precyzyjnego przylegania do płaszczyzny modułu.
Nowe profile pozwalają na stworzenie systemów w wielu konfiguracjach, które są dostosowane do wszystkich modułów oferowanych obecnie na polskim rynku.
Podwyższone systemy na dach płaski zapewniają lepszą cyrkulację powietrza oraz ochronę przewodów, gwarantując tym samym spełnianie wymagań stawianych przez producentów modułów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Nowe systemy AERO zapewniają bezpieczny montaż dużych modułów zarówno po ich długim, jak i krótkim boku. Warto jednak zaznaczyć, że montaż dużych modułów w orientacji poziomej jest możliwy na ich krótkim boku, tylko jeśli producent modułów na to zezwala.
Aerodynamiczne systemy Energy5 gwarantują brak ingerencji w pokrycie dachowe oraz bardzo małe obciążenie powierzchniowe. Ich specyficzna budowa, zakładająca układ wyspowy i trwałe połączenie rzędów, pozwala na stworzenie stabilnej konstrukcji oraz zapobiega powstawaniu punktów miejscowych przeciążeń.
Czytaj także: Przewaga nierdzewnych elementów złącznych nad ocynkowanymi
– Korzystając z wieloletniego doświadczenia i wiedzy dostarczamy naszym Klientom systemy montażowe, które są dopasowane do wymogów jakie stawiają producenci coraz większych modułów fotowoltaicznych. Opracowaliśmy kilka wariantów nowych profili, które pozwalają na dokonywanie konfiguracji systemu i, co ważne, gwarantują jeszcze lepsze przyleganie do modułu – podkreśla Cezary Rutkowski, Dyrektor Techniczny Energy5.
Dostępne warianty AERO S / EW Energy5 – podwyższonego
Nowe rozwiązanie AERO S – podwyższone, to system zorientowany na południe o kącie nachylenia ~10 lub ~15 stopni. System wyposażony jest w osłony boczne i tylne, które minimalizują oddziaływanie wiatru na konstrukcje.
AERO EW – podwyższone to z kolei system o kącie nachylenia ~10 stopni, który umożliwia ekspozycję modułów w kierunku wschodnim i zachodnim.
Oba systemy mogą być mocowane na dwa sposoby – poprzez klejenie/zgrzewanie lub obciążenie balastem. Rozwiązania klejone i zgrzewane dedykowane są wyłącznie na dachy pokryte membraną, natomiast systemy obciążone balastem można zastosować na dachach pokrytych papą i membraną – o ile pozwala na to nośność dachu.
– Klejąc elementy konstrukcji do membrany, możemy znacząco ograniczyć obciążenie konstrukcji dachowej. Jeśli rodzaj, rozłożenie i wiek membrany nie pozwalają na mocowanie konstrukcji przez klejenie bądź zgrzewanie z pokryciem dachu należy postawić na system obciążony balastem. Oba rozwiązania pozwalają zachować szczelność dachu dzięki bezinwazyjnemu mocowaniu – dodaje Cezary Rutkowski, Dyrektor Techniczny Energy5.
Badania Energy5 w tunelu aerodynamicznym
Aerodynamiczne systemy w orientacji południowej, jak i wschód-zachód, przeszły testy w niezależnym laboratorium badawczym. Przy pomocy badania w tunelu określono rzeczywiste współczynniki oporu aerodynamicznego dla danych stref umiejscowienia systemów dachowych. Wszystkie te parametry odnoszą się do danego kąta nachylenia systemu, jego rozstawu oraz wielkości modułów. Przebadana konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i długoletnią, bezproblemową eksploatację systemu.
Otrzymane wyniki pozwalają na dobór konstrukcji zgodnie z normami Eurokod w zakresie projektowania wspomaganego badaniami.
Czytaj także: Tracker fotowoltaiczny – nowy system ruchomy Energy5
Dodatkowo system przeszedł badania wewnętrzne, przeprowadzone na zrywarce. Z uzyskanych danych wynika, że nośność profili AERO(bez żadnego przemieszczenia lub pracy w zakresie odkształceń sprężystych, luzujących mocowanie modułu) wynosi min. 4 kN, czyli około 400 kg. Oznacza to, że nośność profili AERO jest dwa razy wyższa niż wymagane normowe obciążenia wywołane śniegiem, wiatrem i ciężarem własnym modułu.
AERO S – podwyższone na Targach Enex
Premiera Systemu AERO S podwyższonego odbędzie się w dniach 8-9 marca podczas Targów ENEX w Kielcach! Odwiedzający przez dwa dni będą mieli możliwość obejrzenia systemu z bliska, jak i zapoznania się z jego potencjałem. Podczas tego wydarzenia Energy5 zaprezentuje również nowatorską konstrukcję PV podążającą za słońcem – tracker fotowoltaiczny! Jeżeli poszukujesz innowacyjnych rozwiązań, w tym takich, które zwiększą uzyski z energii słonecznej nawet do 30 %, zapraszamy na stoisko G23/1 do hali G. Zachęcamy również do śledzenia strony internetowej www.energy5.pl .
Czytaj także: Podpowiadamy jak wybrać konstrukcje fotowoltaiczne