Spis treści
PGE Baltica 9 uzyskała najwięcej punktów w rywalizacji o obszar obszar 44.E.1 o powierzchni 121,3 km2 na Ławicy Słupskiej. Kolejne miejsca zajęły wnioski: EDF, RWE, POW (Eni). Wnioski pozostałych spółek nie uzyskały minimum kwalifikacyjnego.
Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło też postępowanie dotyczące przyznania koncesji dla farmy wiatrowej na obszarze 60.E.4, znajdującym się na Ławicy Środkowej. Najwięcej punktów uzyskała PGE Baltica 5, spółka PGE i Enei. Warto przypomnieć, że PGE ma też dostać sąsiedni obszar 60.E.3. Na kolejnych miejscach znalazły się wnioski EDF, RWE, POW (Eni) i SSE Renewables Poland. Inni nie uzyskali minimum kwalifikacyjnego.
Gotowy projekt RWE
Obszar 44.E.1 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w obecnej rundzie przyznawania koncesji dla morskich farm wiatrowych. Leży na Ławicy Słupskiej, na wysokości Ustki, bezpośrednio w sąsiedztwie rozwijanego obecnie przez RWE projektu farmy wiatrowej FEW Baltic II o mocy 350 MW. RWE zależało więc szczególnie, by uzyskać tu pozwolenie lokalizacyjne. Koncern przygotował koncepcję farmy wiatrowej Sharco Duo o mocy 1,8 GW, z magazynami energii i produkcją wodoru, zapowiadając jej szybkie wybudowanie w ciągu pięciu lat.
Dzięki dużemu zaangażowaniu w środkowej części polskiego Bałtyku oraz synergii z projektem F.E.W. Baltic II znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru 44.E.1, RWE jest w pełni gotowe do przygotowania i budowy morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo i rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2028 roku – podało RWE w komunikacie.
O ten obszar ubiegały się także: PKN Orlen, Total, Shell, Equinor, WPD, Ocean Winds oraz Baltex i Iberdrola.
Szkotom zależało na jednej lokalizacji
Położony na Ławicy Środkowej obszar 60.E.4 oddalony jest od brzegu o około 85 km. Ma powierzchnię 77 km kw i jest to najgłębszym akwenem w tej rundzie przyznawania koncesji dla farm wiatrowych na morzu.
O tę lokalizację stara się brytyjska firma SSE Renewables (skrót od Scottish and Southern Energy) wraz z hiszpańską Accioną, właścicielem Mostostalu Warszawa. Docelowa moc farmy wiatrowej miałaby osiągnąć 954 MW – podawała spółka.
Skupiliśmy się na złożeniu wniosku tylko o pozwolenie dla lokalizacji 60.E.4, ponieważ wierzymy, że mamy wyjątkowe możliwości do wykorzystania jej pełnego potencjału. Z uwagi na wysoką złożoność tej inwestycji, głębokość oraz odległość od brzegu chcemy skorzystać z naszych doświadczeń w budowie farm wiatrowych na szkockim wybrzeżu – deklarował Simon Redfern, dyrektor ds. rozwoju w SEE Renewables.
Irlandzka spółka Simply Blue Energy planowała wybudować w tym obszarze pływającą farmę wiatrową. O obszar 60.E.4 ubiegali się też: PKN Orlen, Shell, Equinor, Ocean Winds, Iberdrola (prawdopodobnie nie uczestniczyła w postępowaniu rozstrzygającym) i Baltex.
Czytaj także: PGE wygrywa kolejny obszar pod morską farmę wiatrową
PGE wygrało jak dotąd wszystkie 4 rozstrzygnięte postępowania, 1 obszar pozostał bez rozstrzygnięcia, na decyzje czeka jeszcze 6 lokalizacji.