Menu
Patronat honorowy Patronage

Kompania Węglowa może być uratowana bez udziału energetyki?

Finansowany przez PIR i BGK Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorców będzie miał 1,5 mld zł. To wystarczy na dokapitalizowanie Nowej Kompanii Węglowej, choć udział firm energetycznych wciąż jest rozważany.

Finansowany przez PIR i BGK Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorców będzie miał 1,5 mld zł. To wystarczy na dokapitalizowanie Nowej Kompanii Węglowej, choć udział firm energetycznych wciąż jest rozważany.

Rząd przyjął wczoraj dokument nazwany „Program dla Śląska 2.0”. Najważniejsza z punktu widzenia energetyki informacja to powołanie Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorców.

Choć o funduszu mówiło się o od kilku dni, to jednoznaczne umieszczenie informacji o nim w kontekście Śląska wskazuje, że to właśnie FIPP posłuży za wehikuł ratowniczy dla nowej Kompanii Węglowej. Potwierdziło nam to wysoko postawione źródło w rządzie.

FIPP będzie finansował inwestycje:

– istotne z punktu widzenia funkcjonowania całej branży w Polsce, regionie lub na świecie ze względu na pozycję rynkową i/lub potencjał rozwoju

– i / lub zwiększające przychody w wyniku ekspansji organicznej i / lub fuzji i przejęć

– i / lub poprawiające efektywność operacyjną

– i/lub których znaczna część przychodów pochodzi z eksportu towarów z Polski

– i / lub innowacyjne, czyli wdrażające w praktyce gospodarczej nowy albo znacząco udoskonalony produkt, usługę lub proces, w tym wdrażające nową metodę marketingową lub organizacyjną, redefiniującą sposób pracy lub relacje firmy z otoczeniem, w skali istotnie wpływającej faktycznie lub potencjalnie na ich pozycję rynkową“.

Z programu wynika, że BGK włoży do FIPP prawie 1,3 mld zł, zaś PIR – 204 mln. Funduszem zarządzać będzie TFI BGK.

BGK będzie wymagać dofinansowania, którym będą akcje PZU, PKO BP i PGE. Mówił o tym kilka dni temu minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Jak twierdzą nasze źródła, statut FIPP przewiduje wprawdzie, że nie może on zainwestować więcej niż 20 proc. środków w jeden projekt, ale wskaźnik ten będzie rozliczany w ciągu trzech lat. Nie ma więc przeszkód żeby przynajmniej w tym i przyszłym roku FIPP zainwestował większość środków w nową KW.

Przy czym udział FIPP w akcjonariacie nowej Kompanii nie oznacza, że nie będzie tam także innych inwestorów. Jak twierdzą nasi rozmówcy, rozmowy z energetyką trwają, żadne decyzje nie zapadły. Na pewno jednak udział energetyki nie będzie przeważający.

Przypomnijmy, że prezesi Tauronu i Enei mówili wcześniej, że inwestycja w nową Kompanię ich nie interesuje.

Teoretycznie FIPP ma być inwestorem na zasadach rynkowych. Dzięki temu, że będzie mógł inwestować we różne projekty, nie tylko w nową KW, to Komisji Europejskiej łatwiej będzie przełknąć taki mechanizm.

W przyszłym tygodniu ma się odbyć w Brukseli kolejne spotkanie przedstawicieli polskiego rządu z urzędnikami Komisji w sprawie programu dla górnictwa.

Jak już pisaliśmy, kilkanaście dni temu rząd udzielił ponad 200 – stronicowej odpowiedzi na pytania Komisji.

Komisja Europejska opublikowała plan dla Grecji, który odrzucił rząd w Atenach. Oczywiście większość propozycji dotyczy podatków, budżetu, ale w pakiecie reform strukturalnych jest też coś, co na pewno zainteresuje polskich energetyków...

Departament Energii USA zgodził się na eksport dodatkowych ilości skroplonego gazu z powstającego terminala Sabine Pass w Luizjanie. Zgoda dotyczy eksportu do krajów, które nie mają z USA porozumień o wolnym handlu. W sumie w 2018 r. z Sabine Pass będzie mogło popłynąć w świat prawie 50 mld m sześc. gazu rocznie.

Londyn kończy ze wsparciem lądowych farm wiatrowych. Decyzja brytyjskiego rządu jest jedną z pierwszych tego typu w Unii Europejskiej. Niewątpliwie niedługo czekają nas podobne. Co to oznacza dla przyszłości "zielonej" energetyki w Europie?