Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. W górnictwie i energetyce bez zmian

W górnictwie i energetyce bez zmian

Nominacje dla nowego ministra skarbu i wiceministra gospodarki ds. energetyki to znak, że przed wyborami w obu dziedzinach nie będzie już żadnych większych zmian. Czy to dobrze?

kopacz premier

Nominacje dla nowego ministra skarbu i wiceministra gospodarki ds. energetyki to znak, że przed wyborami w obu dziedzinach nie będzie już żadnych większych zmian. Czy to dobrze?

kopacz premier
Ogłoszone przez premier Kopacz nominacje ministerialne oznaczają, że przed wyborami nie są już szykowane żadne istotne zmiany w polityce gospodarczej (fot. KPRM)
Nowy minister skarbu, chociaż od lat pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji gospodarki Sejmu, w Platformie zajmował się przede wszystkim ustawami energetycznymi, z tym sektorem był związany zawodowo przed rozpoczęciem kariery politycznej i to właśnie energetyka, a z potrzeby chwili także górnictwo, będą mu najbliższe.

Andrzej Czerwiński karierę w polityce zaczął od członkostwa w KLD, następnie Unii Wolności, piastowania urzędu prezydenta Nowego Sącza, a od początku istnienia Platformy Obywatelskiej jest wybierany jako  poseł tej partii z okręgu nowosądeckiego.

Przez lata w Sejmie kierował pracami sejmowej podkomisji, a ostatnio komisji nadzwyczajnej ds. energetyki. Był posłem sprawozdawcą wielu rządowych projektów ustaw energetycznych. Z czasów KLD i UW wyniósł liberalne spojrzenie na gospodarkę – popierał obligo giełdowe dla energii elektrycznej i gazu, które otworzyły te rynki.

Jednak liberalne spojrzenie nowego ministra może kończyć się dokładnie tam, gdzie zaczyna się walka o wyniki wyborczy Platformy. Główny problem nowego szefa resortu skarbu to ratowanie górnictwa, bynajmniej nie tylko liberalnymi gospodarczo metodami, wliczając w to naciski na włączenie do tego planu państwowych spółek energetycznych i PIR-u.

W działaniach w trójkącie górnictwo-energetyka-Komisja Europejska Czerwiński nie ma raczej co liczyć na pomoc nowej wiceminister gospodarki odpowiadającej za górnictwo i energetykę.

Anna Nemś, posłanka PO z Sosnowca i była wiceprezydent Zawiercia zajmowała się do tej pory rolnictwem. Na związku ze Śląskiem jej doświadczenie związane z tymi branżami się kończy. To słaba rekomendacja dla osoby, na barkach której znajdą się teraz rozmowy z Komisją Europejską ws. szczegółów pakietu energetyczno-klimatycznego i unii energetycznej.

Zamiast aktywnej polityki w tym obszarze rząd postawił na bierność i przedwyborczą letnią wodę w kranie.

Rynek energii rozwija:

Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

co2 redukcja emisji 2050
Rynek energii rozwija:

Według planów Nowa Kompania Węglowa ma przynieść inwestorom ponad 10 proc. zwrot z kapitału. Czy to możliwe?

pieniadze 100 200

Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl - Justyna Piszczatowska, Rafał Zasuń i Wojciech Krzyczkowski - w artykule dla "Polityki" piszą o wyzwaniach innowacyjnych stojących przed polską energetyką.

Po majowych wyborach parlamentarnych tematem numer jeden brytyjskich mediów stał się tzw. Brexit. Nie ma chyba osób, które nie miałyby w tej sprawie własnego zdania. Tak samo jest z branżą energetyczną, która już dziś przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami potencjalnego wyjścia z Unii Europejskiej.

anglia elektrownia
Rynek energii rozwija: