Z opublikowanej na stronie internetowej URE informacji wynika, że do regulatora wpłynęło łącznie 3506 zawiadomień o przeprowadzeniu audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość podmiotów, bo aż 3 379 (ok. 96,5%) wykonała ten obowiązek w zwykłym trybie, poprzez przeprowadzenie audytu energetycznego. Z możliwości zaliczenia na poczet obowiązku stosowanych systemów zarządzania energią lub systemów zarządzania środowiskowego (ISO) skorzystało 127 przedsiębiorców (ok. 3,54 %).
Wynikające z przeprowadzenia audytów energetycznych możliwe do uzyskania średnioroczne oszczędności energii finalnej wyniosły 973 373,597 toe/rok.
Dodajmy, że zgodnie z danymi GUS, w Polsce w 2016 r. funkcjonowały 3565 duże przedsiębiorstwa (GUS, Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce 2016), co oznacza że obowiązek wynikający z ustawy o efektywności energetycznej zrealizowało ok. 98,5% podmiotów.
Ustawa o efektywności energetycznej nałożyła na duże przedsiębiorstwa obowiązek sporządzania audytu energetycznego raz na 4 lata, przy czym pierwszy audyt musiał być sporządzony do 1 października 2017 r. W terminie do 30 października 2017 r. należało zawiadomić Urząd Regulacji Energetyki o jego przeprowadzeniu. Za równoważne z przeprowadzeniem audytu uznano stosowanie odpowiednich systemów zarządzania energią lub systemów zarządzania środowiskowego (ISO).