Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Polski offshore
  6. >
  7. Baltic Power wybiera największe turbiny wiatrowe offshore od Vestas

Baltic Power wybiera największe turbiny wiatrowe offshore od Vestas

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i Northland Power, ma już komplet umów na wszystkie kluczowe komponenty: turbiny, kable i stacje. Dostawcą turbin został duński Vestas. Na Bałtyku staną jedne z największych turbin wiatrowych dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która wykorzysta model o mocy 15 MW.
fala wiatr morze oze offshore

Kontrakt zakłada dostawę 76 turbin wiatrowych offshore V236-15. Vestas zaprezentował ten model w ubiegłym roku, w tym roku planowana jest pierwsza produkcja energii z prototypu, jaki powstaje w Danii. Wysokość turbin, jakie będą dostarczone na farmę Baltic Power, przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to ok. 43 tysiące m2.  Nie ujawniono wartości kontraktu.

Do tej pory najwięcej zleceń zebrał w polskich projektach morskiej energetyki wiatrowej SiemensGamesa, który dostarczy swoje największe turbiny wiatrowe offshore do farm Bałtyk II i Bałtyk III Polenergii i Equinora (1,44 GW) oraz do projektu RWE-BTI o mocy 350 MW. W obu kontraktach chodzi o model SG-14-236.

Polskie farmy wiatrowe offshore – I runda wsparcia

Zgodnie z harmonogramem…

Baltic Power o mocy 1,2 GW powstaje na Ławicy Słupskiej, około 23 km od brzegu. Za projekt i produkcję morskiego kabla eksportowego odpowiadać będzie NKT – jeden z najbardziej doświadczonych producentów na rynku. Z kolei kable wewnętrzne, odbierające energię z turbin i dostarczające ją do stacji odbiorczych oraz kable eksportowe na lądzie dostarczy Telefonika Kable wspólnie ze swoją spółką JDR Cable Systems. Łącznie na obszarze farmy Baltic Power pojawi się ok. 355 km kabli, z czego ok. 130 km będą stanowiły tzw. kable wewnętrzne. Spółka będzie ponadto odpowiedzialna za transport i instalację kabli na odcinku lądowym.

Transportem i instalacją wszystkich kabli na morzu zajmie się DEME, GE wykona projekt instalacji elektrycznej oraz dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia, ENPROM zaprojektuje i zbuduje stację odbiorczą.

Natomiast jako jedyny z projektów realizowanych obecnie w tzw. I fazie wsparcia, Baltic Power nie ma jeszcze pozwolenia środowiskowego. W tym roku. po odwołaniu, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała nowe uwarunkowania środowiskowe, które spółka musi spełnić. W tym miesiącu pozwolenie środowiskowe uzyskała farma Ocean Winds.

Czytaj także: Port instalacyjny ma powstać w Gdańsku

Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na 2026 rok. „Podpisane umowy stanowią kamień milowy w procesie rozwoju projektu, którego budowa rozpocznie się planowo już w 2024 roku. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy współpracować z PKN Orlen i szerokim zespołem ekspertów, z którymi będziemy realizowali ten projekt. Po jego zakończeniu, Baltic Power będzie stanowił kamień węgielny polskiej transformacji energetycznej” – mówi cytowany w komunikacie Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.

…ale bez portu instalacyjnego

Inwestorzy wybrali już porty serwisowe dla planowanych farm, Baltic Power oraz Bałtyk II i II – w Łebie, projekty RWE, PGE i Orsteda Baltica II i II – w Ustce, a Ocean Winds wybrał Władysławowo.

Największą niewiadomą pozostaje wybór portu instalacyjnego. Nadal nie wiadomo, czy będzie on w Gdańsku, Gdyni czy też w innym polskim porcie. Pierwszy terminal instalacyjny dla morskich wiatraków miał powstać w Gdyni. Na ten cel, obok budowy portów serwisowych w Ustce i Łebie, rząd zaplanował 437 mln euro w formie dotacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ostatecznie pieniądze z KPO nadal są zablokowane, z powodu niespełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych, czyli warunków pozwalających na wypłatę pierwszej transzy funduszy.

Czytaj także: Orlen chce wybudować port instalacyjny w Świnoujściu

Kolejną lokalizację na port instalacyjny wskazano w Gdańsku, w uchwale rządu z marca tego roku. O zmianę lokalizacji wystąpił pod koniec lutego Minister Aktywów Państwowych. Wniosek uzasadnił uzgodnieniami pomiędzy spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji offshore, tj. PGE i PKN Orlen, a także Polskim Funduszem Rozwoju, który ma udziały w gdańskim terminalu DTC. Wskazano więc Port Zewnętrzny w Gdańsku, jako spełniający kryteria inwestorów branżowych, który ma być gotowy do czerwca 2025 roku.

Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Węgiel, gaz, ropa, biomasa – wszystkie surowce energetyczne biją kolejne historyczne rekordy, a w ślad za nimi ceny energii elektrycznej i ogrzewania sieciowego. Policzyliśmy o ile wzrosną nasze rachunki i co możemy zrobić, aby je obniżyć. Przy lawinowo rosnących kosztach energii, zwrot z inwestycji się skrócił. Warto więc pomyśleć o inwestycjach, nad którymi wcześniej się nie zastanawialiśmy. Sprawdziliśmy ile trzeba zainwestować aby zmniejszyć rachunki za energię do minimum.
rachunki energia ogrzewanie efektywnosc
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Kustosze elektrowni węglowych z lat 50. i agregatorzy nowoczesnych systemów DSR zdali egzamin. Z wysoką rezerwą przetrwaliśmy piątkowe, zupełnie przeciętne, zapotrzebowanie odbiorców. PSE przekonały się, że rzeczywiście mogą liczyć na redukcję zapotrzebowania u odbiorców. Tyle, że sam DSR nie wystarczy, a energetykę ogarnął marazm inwestycyjny wynikający z tarć w rządzie.
produkcja zuzycie energii okres zagrozenia 23 09 2022
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Tydzień Energetyka: PGNiG kontraktuje Baltic Pipe; Próba dla rynku mocy; 5 mld zł rządowej pomocy dla energochłonnych w 2022; Kryzys w Europie: Niderlandy tną ceny, Niemcy wykupują Unipera.
Norweski gaz trafi do Polski
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
As the core equipment of PV power generation system, inverter is used to convert variable DC voltage generated by the PV modules into AC of the mains frequency, which is one of the important system balances in PV array system.
image-15
Technologie wspiera: