Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Parlament Europejski pokłócony o transformację

Parlament Europejski pokłócony o transformację

Tydzień Energetyka: Parlament Europejski w klinczu; Gaz płynie za ruble; Niemcy szykują wiatrakową ofensywę; Kara za Turów zapłacona
Unia sieci

Parlament Europejski odesłał z powrotem do komisji sprawozdania trzech projektów wchodzących w skład pakietu Fit for 55, dotyczące rewizji systemu EU ETS, wprowadzenia granicznego podatku węglowego CBAM i społecznego funduszu klimatycznego. Fundusz miał zostać zasilony przychodami z objęcia tzw. małym ETS nowych gałęzi gospodarki – budynków i transportu. Oznaczałoby to, że do każdej megawatogodziny gazu i tony węgla oraz litra benzyny spalanego w gospodarstwach domowych i przez auta doliczalibyśmy koszty uprawnień do emisji CO2, które byłyby jednak na początku znacznie niższe niż „duży” ETS dla elektrowni i przemysłu. Fundusz Społeczny miał łagodzić skutki transformacji. 

Kolejna część cofniętego pakietu przewidywała szybsze wycofywanie z rynku uprawnień do emisji CO2 – 70 mln w 2024 r. i 50 mln w 2026 r. Projekt przepadł większością 340 do 265 głosów, 34 posłów się wstrzymało. Socjaliści i demokraci głosowali przeciw gdyż uznali, że poprawki chadeków (EPP) za bardzo rozwadniają projekt przedstawiony przez Komisję Europejską. Z kolei małe partie prawicowe uznały, że jest zbyt daleko idący. W rezultacie projekt poparła tylko EPP.

Wszystko wylądowało z powrotem w komisji ITRE, która w zasadzie będzie musiała zacząć prace od początku i znaleźć nowe kompromisy. Jednocześnie PE przegłosował zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r.

Gaz do UE będzie płynął – za ruble

Kreml ogłosił, że Gazprom nie przewiduje odcinania dostaw gazu do kolejnych klientów. Nikomu więcej gazu nie odetniemy, schemat zapłaty w rublach działa właściwie – stwierdził rzecznik Kremla Dymitrij Pieskow. 

Może to oznaczać, że europejscy klienci Gazpromu, poza tymi, którym Rosja już gaz odcięła, zgodzili się na warunki zapłaty w rublach z dekretu Władimira Putina.

Przypomnijmy, że Gazprom przerwał dostawy dla PGNiG, Bulgargazu, Shell Energy Europe, fińskiemu Gasum, duńskiemu Ørstedowi i niderlandzkiej firmie GasTerra. Wszyscy ci klienci odmówili zastosowania schematu płatności w rublach. Najwięksi odbiorcy – firmy niemieckie, włoskie, austriackie, a także Słowacja i Węgry zaakceptowali nowy system.

Niemcy szykują się na braki gazu… 

Niemiecki rząd przygotowuje się na potencjalne braki gazu. Rząd federalny czasowo, do wiosny 2024 r. powiększył do 9 GW strategiczną rezerwę, w której znajdują się głównie elektrownie na węgiel. Rezerwa ma być aktywowana w razie braku odpowiedniej ilości gazu dla elektrowni gazowych. W razie kłopotów wytwarzanie prądu z gazu ma zostać ograniczone, tak by oszczędzić surowiec dla przemysłu i gospodarstw domowych. 

Jednocześnie Niemcy podtrzymali termin odejścia od gazu w energetyce do 2030 r., a kanclerz Olaf Scholz ponownie wykluczył możliwość przedłużenia działania ostatnich bloków jądrowych, które mają być zgodnie z planem zatrzymane z końcem tego roku. 

…i szybciej chcą budować wiatraki

Równolegle niemiecki rząd chce przyspieszyć rozwój lądowych wiatraków. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zaprezentował pakiet propozycji regulacji, które mają powiększyć tereny, dostępne pod budowę farm wiatrowych. Docelowo pod farmy ma być przeznaczone 2% terytorium kraju, podczas gdy obecnie jest to 0,8%, przy czym farmy zajmują 0,5%. Projekt przewiduje zniesienie ograniczeń w budowie wiatraków w landach, jeśli te nie spełnią celu 2 proc. Największe kontrowersje projekt wzbudzi zapewne w Bawarii, która ma reguły podobne do polskiej 10H, a budowa wiatraków nie budzi tam entuzjazmu.

Brak terenów i ograniczenia wyraźnie hamują rozwój niemieckiego onshore, w I kwartale tego roku liczba pozwoleń na budowę spadła o 14% w porównaniu z I kwartałem 2021. 

Kara za Turów uregulowana 

Komisja Europejska potrąciła Polsce z funduszy unijnych 180 mln euro kary za niezastosowanie się do decyzji TSUE i niewstrzymanie działania elektrowni Turów w czasie konfliktu z Czechami – poinformował TVN24. W ten sposób cała sprawa miała zostać ostatecznie zamknięta. Oficjalnie polski rząd nie odniósł się do tych rewelacji. Pośrednio potwierdził je niezastąpiony minister Ziobro, stwierdzając, że Polska niczego nie zapłaciła, a pieniądze te zostały – jakżeby inaczej – „ukradzione”. Co jednak oznaczałoby, że kara została wyegzekwowana. 

Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:
Columbus Energy, lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, osiągnął rekordowe przychody, ale okupił to milionowymi stratami na poziomie EBITDA. Prezes Dawid Zieliński tłumaczy dlaczego tak się stało, jak przekroczenie kowenantów widzą banki, które pożyczyły spółce 180 mln zł, jak Columbus chce je spłacić do końca roku i jak widzi dalszy rozwój branży i spółki.
columbus energy wyniki umowy
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Rynek energii rozwija:
Marka Polestar zostanie zaprezentowana na polskim rynku prawdopodobnie już w trzecim kwartale tego roku – dowiedziało się WysokieNapiecie.pl. Będzie sprzedawać na naszym rynku wyłącznie samochody elektryczne. Z naszych informacji wynika, że najnowszy model, Polestar 3, powstanie na tej samej platformie co Lotus. Część serwisów już jest przygotowana do obsługi nowej marki.
polestar 2 bok
Integracja rynków energii to hasło tak stare jak integracja europejska. Tworzenie coraz bardziej spójnej Unii jest procesem trwającym dziesiątki lat, podobnie jak łączenie rynków w Europie. Wdrożony mechanizm CORE FB jest kolejnym z licznych kroków na drodze do harmonizacji obszarów fizycznego przesyłania i handlowej wymiany energią elektryczną.
Woman hand holding glowing light bulb
Woman hand holding glowing light bulb on background with financial charts. Global forex trading and investing. Successful business solution concept with electric lamp. Online currency trading
Rynek energii rozwija: