Menu
Patronat honorowy Patronage

Międzynarodowa awantura o przepływy kołowe

Urząd Regulacji Energetyki poprosił ACER - organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE- o pomoc w zwalczaniu nieplanowanych przepływów energii z Niemiec.

Urząd Regulacji Energetyki poprosił ACER – organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE- o pomoc w zwalczaniu nieplanowanych przepływów energii z Niemiec.

Choć pismo do ACER zostało wysłane przez URE już w zeszłym roku, to prezes urzędu Maciej Bando ujawnił ten fakt dopiero wczoraj.

Przepływy kołowe na połączeniach z Niemcami to wielki problem polskiego operatora sieci przesyłowych od kilku lat. Prąd z Niemiec, głównie z elektrowni wiatrowych, jest eksportowany do Austrii, ale ponieważ w Bawarii sieć energetyczna jest za słaba, energia idzie okrężną drogą – głównie przez Polskę i Czechy.

Powoduje to niebezpieczne rozchwianie pracy sieci w naszym regionie. Wprawdzie powstają przesuwniki fazowe, dzięki którym energię z Niemiec będzie można kontrolować, ale mają być ukończone dopiero za dwa i trzy lata.

Operatorzy sieci energetycznych w Polsce i innych krajach regionu  podnosili tę kwestię wiele razy, m.in w analizie opublikowanej w styczniu 2013 r.

Z analizy wynika wprost, że ilość nieplanowanych przepływów kołowych między Niemcami a  Polską i Czechami zależy wprost od wymiany handlowej między Niemcami a Austrią.

W końcu URE zdecydowało się poprosić o opinię ACER czyli organizację zrzeszającą regulatorów z krajów UE. Opinii  jeszcze nie ma, ale zdaniem prezesa Bando będzie korzystna dla Polski.

Niemcy i Austria połączyły się bowiem tworząc jeden rynek energii, ale zdaniem operatorów z Europy Środkowej nie może to nastąpić ich kosztem. – Niemcy i Austria nie mogą być w tej sytuacji traktowane jak jeden rynek – tłumaczy prezes URE.

ACER poprosił o opinię pozostałych operatorów regionu. Według Macieja Bando stanowisko polskie poparli Czesi.

Teraz ACER zastanawia się nad możliwym do przyjęcia dla wszystkich sformułowaniem swojej opinii. Jednak zdaniem Macieja Bando z rozmów z przedstawicielami tej instytucji wynika, że będzie  ona korzystna dla Polski.

– Nie otwieramy konfliktu z Niemcami, budujemy platformę negocjacyjną – zastrzega prezes URE.

Polski regulator mógłby zgodzić się na obecne rozwiązania, jeśli Niemcy i Austriacy zapłaciliby za usługę przesyłu prądu. W grę wchodzi niebagatelna dla PSE suma kilkuset mln zł.

Do kompromisu skłonni są podobno zwłaszcza Austriacy, dla których przymusowe rozdzielenie ich rynku z niemieckim oznaczałoby wzrost rachunków za prąd.

Na razie obie strony czekają na opinię ACER. Jeśli się nie dogadają, to sprawa trafi do Komisji Europejskiej.

Partnerzy portalu

Rząd chce świecić przykładem przed jesiennym szczytem klimatycznym COP 21 w Paryżu. Na dachach supermarketów obowiązkowo będą rosnąć rośliny lub panele. Ale nie zmienia to faktu, że nad Sekwaną politycy nie rozpieszczają branży OZE.

Zielone technologie rozwijają:

Partnerzy portalu

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że aukcje OZE odbędą się tylko w latach 2016-2018. Inwestorzy mogą liczyć na sprzedaż energii po 320-470 zł/MWh. Ale nie dla wszystkich aukcje mogą zostać zorganizowane – wynika z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

Rynek energii wspiera:

Partnerzy portalu

Trwają największe od 40 lat inwestycje w nowe bloki energetyczne spalające węgiel. Najprawdopodobniej to spektakularny finał energetyki węglowej w Polsce.

Partnerzy portalu

O świecie bez elektryczności i możliwych powodach takiego scenariusza mówił w "Świat zwariował" trzeciego programu Polskiego Radia Bartłomiej Derski

Partnerzy portalu

Trzy energetyczne prognozy IFS: szansa na net zero 2050, biliony na sieci, miliardy na cyfryzację` Kontynuując dzisiejszą ścieżkę redukcji emisji nie osiągniemy net zero w 2050 roku, ale ciągle jest to osiągalne, przy możliwym do osiągnięcia zwiększeniu ambicji; wartość inwestycji w infrastrukturę sieciową będzie w tym roku mierzona już w bilionach, a nie miliardach dolarów; klienci dostaną lepsze usługi dzięki postępującej cyfryzacji.
Jak efektywnie wykorzystać drony w branży elektroenergetycznej?` Drony (bezzałogowe statki powietrzne) to coraz powszechniejsze i ekonomicznie korzystne narzędzie stosowane w wielu dziedzinach życia. Niegdyś budzące zachwyt i/lub strach wśród obserwatorów, dziś spowszedniało w społeczeństwie, które przyzwyczaiło się do istotnej roli, jaką odgrywają w wielu branżach. Elektroenergetyka również pokochała drony i obecnie ciężko sobie wyobrazić proces budowy linii elektroenergetycznych bez ich zastosowania. W niniejszym artykule przedstawimy kilka zastosowań dronów w sektorze energetycznym, które istotnie optymalizują prace projektowo-wykonawcze całego sztabu ludzi.
Sieci kluczowe dla rozwoju zielonej energii` Temat sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w ostatnich kwartałach coraz mocniej pojawia się w przestrzeni publicznej. Jest ku temu kilka powodów, które sprowadzają się do jednego mianownika - sieci te stają się infrastrukturą krytyczną dla powodzenia polskiej transformacji energetycznej.

Partnerzy portalu