NFOŚiGW to łakomy kąsek polityczny, ponieważ dysponuje miliardami, które w formie dofinansowania zasilają projekty w spółkach, samorządach i w domach Polaków. Dwa sztandarowe programy Mój Prąd i Czyste Powietrze objęły w ostatnich trzech latach około 800 tys. osób w kraju. Wkrótce ruszy też program Moje Ciepło, dofinansowujący pompy ciepła w nowych domach oraz program ciepłe Mieszkanie z dotacjami na wymianę kopciuchów w domach wielorodzinnych.
NFOŚiGW został krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego i w nadchodzących latach ma bardziej skupić się na transformacji energetycznej. Na ten cel do 2030 roku ma szansę dostać około 150 mld zł, z czego najwięcej z planowanego Funduszu Transformacji Energetycznej. To pieniądze między innymi na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, ale też na modernizację energetyki i OZE. Prace nad powołaniem tego FST nie posuwają się jednak naprzód z powodu problemów budżetowych.
Zmiany w radzie nadzorczej NFOŚiGW
Zmiana kierownictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była powszechnie spodziewana, gdy w październiku ubiegłego roku Anna Moskwa zastąpiła na stanowisku ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę. Z końcem listopada odszedł z NFOŚiGW wiceprezes Artur Lorkowski, którego do pracy w funduszu skierował właśnie Kurtyka. Teraz z posadą pożegna się prezes Maciej Chorowski, bliski znajomy Wojciecha Myśleckiego, nieformalnego doradcy premiera. Chorowski, podobnie jak premier i Myślecki, także pochodzi z Wrocławia.
W poniedziałek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej NFOŚiGW. W tym miesiącu minister Moskwa powołała jej nowych członków. To osoby bliskie jej działalności. Anna Moskwa zanim objęła funkcję ministra klimatu i środowiska, pracowała w spółce Orlenu Baltic Power, która prowadzi projekt farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, a wcześniej była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do rady nadzorczej NFOŚiGW powołała m.in. Wojciecha Ślączkę, rektora akademii Morskiej w Szczecinie, Mariolę Chojnacką – dyrektor departamentu gospodarki morskiej Ministerstwa Infrastruktury, Łukasza Greinke – prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. przewodniczącym RN został Paweł Pikus, dyrektor departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Z MKiŚ przyszedł także Piotr Sprzączak, dyrektor departamentu ciepłownictwa.
Czytaj także: Idą potężne pieniądze na transformację energetyki
Nie udało nam się dowiedzieć, kto zastąpi prof. Macieja Chorowskiego na stanowisku szefa NFOŚiGW. W BIP ukazało się w środę 23 lutego ogłoszenie o naborze na stanowisko zastępcy prezesa NFOŚiGW.
Według nieoficjalnych informacji fotel prezesa NFOŚiGW ma trafić w polityczne ręce, z dala od wpływów premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast bliżej wicepremiera Jacka Sasina. Jak jednak podkreślają osoby z branży, minister Anna Moskwa wykazuje „spory poziom samodzielności”, więc jej wpływ na te nominację będzie duży.
To kolejny już przykład wycinania ludzi premiera z instytucji państwowych. Wcześniej posadę stracił szef PKO BP Zbigniew Jagiełło