Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Co z notyfikacją aukcji OZE?

Co z notyfikacją aukcji OZE?

Pomoc publiczna dla firm inwestujących w odnawialne źródła energii przyznawana w formie aukcji nadal czeka na notyfikację przez Komisję Europejską. Obserwator Legislacji Energetycznej ustalił kiedy i jakiego rozstrzygnięcia Brukseli można się spodziewać.

{loadmodule mod_email}

Pomoc publiczna dla firm inwestujących w odnawialne źródła energii przyznawana w formie aukcji nadal czeka na notyfikację przez Komisję Europejską. Obserwator Legislacji Energetycznej ustalił kiedy i jakiego rozstrzygnięcia Brukseli można się spodziewać.

Temat notyfikacji aukcji OZE został poruszony podczas ubiegłotygodniowego spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – ustalił Obserwator Legislacji Energetycznej. Z naszych informacji wynika, że decyzja notyfikacyjna ma zostać wydana jeszcze w tym miesiącu. Vestager obiecała nawet polskiej delegacji, że nastąpi to jeszcze przed Świętami.

Z naszych informacji wynika, że Bruksela nie ma już większych zastrzeżeń do polskich przepisów. Ostatnie pytania Komisji dotyczyły tylko implementacji ramowej dyrektywy wodnej, z wdrożeniem której Polska długo zwlekała. Tymczasem od tego zależało czy możliwe będzie wsparcie dla elektrowni wodnych przewidywane także w aukcjach OZE.

W czasie notyfikacji Ministerstwo Energii wprowadziło do projektu nowelizacji ustawy o OZE kilka kluczowych zmian, które były stawiane przez Komisję jako warunek zaakceptowania pomocy publicznej. Chodzi m.in. o nową regułę kumulacji pomocy publicznej, w której wyraźne oddzielono wsparcie inwestycyjne (udzielane na pokrycie z góry określonych nakładów inwestycyjnych) od wsparcia operacyjnego (zapewniającego bieżącą rentowność projektu). Do tej pory w aukcjach wygrywali przede wszystkim inwestorzy posiadający już wsparcie inwestycyjne, ponieważ wystarczyła im niższa cena sprzedaży energii. Taki sposób liczenia pomocy oznaczał jednak, że zwycięzcami aukcji mogły być droższe projekty, o ile tylko uzyskały dotację,

W aukcjach zamawianych będzie nie więcej niż 80% zaoferowanego wolumenu energii. Nawet, jeżeli nie wyczerpie on całej przewidzianej do zakontraktowania w danej aukcji energii. Taki mechanizm, w ocenie KE, ma zagwarantować większą konkurencyjność ofert,

Oba kraje do tej pory nie porozumiały się w sprawie rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych dla 3,6 tys. km kw. Bałtyku. Jeśli strony wykażą dobrą wolę, to sprawę można szybko załatwić, nawet bez formalnej delimitacji granicy – mówi nam prof. Janusz Symonides, wybitny ekspert prawa międzynarodowego.

Polsko-duński spór o kawałek morza

Rząd chce budować nowe kopalnie. Kto miałby je otwierać? Dlaczego samorządowcy to utrudniają?

tv wmediach

Naukowiec z Aurora Energy Research oszacował, że energia potrzebna do jednorazowego naładowania elektrycznego ciągnika siodłowego Tesla Semi zaspokoiłaby potrzeby 3 200 brytyjskich gospodarstw przez godzinę. Albo jednego przez 133 dni. A jak wyglądałoby to w Polsce? Naładowane do pełna baterie Tesla Semi zaspokoiłyby potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego przez… 245 dni.

tesla semi
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: