Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Czy szczyt 19 marca popchnie naprzód unię energetyczną?

Czy szczyt 19 marca popchnie naprzód unię energetyczną?

Kraje UE spierają się o prywatne kontrakty gazowe

logo ole

Kraje UE spierają się o prywatne kontrakty gazowe

Obserwator Legislacji Energetycznej dotarł do projektu konkluzji szczytu, na którym przywódcy państw członkowskich wypowiedzą się w sprawie projektu unii energetycznej przedstawionego przez KE.

Projekt jest dość ogólny,  nie zawiera żadnych szczegółów odnoszących się do kształtu przyszłej unii energetycznej (angielska wersja dokumentu dostępna dla abonentów OLE!).

Znalazły się w nim m.in postulaty przyspieszenia rozwoju infrastruktury, jak również przejrzystości kontraktów gazowych zawieranych z partnerami spoza UE, z poszanowaniem tajemnicy handlowej.

Kluczowy fragment zawiera odesłanie do opisywanego przez WysokieNapiecie.pl komunikatu Komisji Europejskiej, która chce m.in kontroli zapisów kontraktów gazowych ex ante, nie tylko międzyrządowych, ale także prywatnych.

Patrz: Unia energetyczna – gazowy sukces, energetyczna niepewność

Według naszych informacji to budzi wątpliwości części państw, które nie chcą tak dalece idącej ingerencji w działalność przedsiębiorstw.

Szczyt Rady UE rozpoczyna się w czwartek 19 marca.

Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:

Energetyka jądrowa to sprawdzona, bezpieczna technologia, czy raczej tykająca bomba zegarowa, jak twierdzą jej przeciwnicy? Daliśmy się wypowiedzieć obu stronom.

prognozowana struktura rode
Technologie wspiera:

Kwietniowy "Świat Wiedzy" otwiera tekst poświęcony scenariuszowi blackoutu i społeczeństwa pozbawionego na jakiś czas elektryczności. A w nim liczne cytaty dziennikarza WysokieNapiecie.pl.

swiat-wiedzy-04 2015

RPA, Jordania, Argentyna, Egipt, Węgry to kraje, które tylko w ciągu ostatniego roku poważnie potraktowały oferty budowy elektrowni jądrowych za tanie rosyjskie kredyty. Dodając wcześniejsze projekty podobnego typu, suma inwestycji deklarowanych przez Rosjan sięga 100 mld dolarów. Ale źródło ich finansowania wysycha, Rosja ma coraz mniej pieniędzy na swoją atomową ekspansję za granicami.

energetyka atomowa
Technologie wspiera: