Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Debata online: Jaki rynek pracy po węglu? 30 listopada o godz. 11:00

Debata online: Jaki rynek pracy po węglu? 30 listopada o godz. 11:00

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie zapraszają 30 listopada o godz. 11:00 na debatę pt. Jaki rynek pracy po węglu?

 

Głównym ekspertem podczas debaty będzie Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl, patrona medialnego debaty. W listopadowej debacie wezmą udział również: Daria Kulczycka – dyrektor Departamentu Energii i Zamian Klimatu w Konfederacji Lewiatan, Monika Rosa – posłanka partii Nowoczesna ze Śląska oraz Dariusz Szwed – członek Zarządu Zielonego Instytutu, Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych.

 

Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o doświadczeniach Polski w obszarze programów restrukturyzacji w schyłkowych branżach tradycyjnego przemysłu i skutecznej realokacji pracowników z tych branż do obszarów, gdzie ich kompetencje będą wystarczająco dobrze korespondowały z popytem. W nadchodzących latach spadek liczby pracujących w górnictwie będzie kontynuowany, nie tylko ze względu na konieczność spełnienia celów polityki klimatycznej, ale także poprawy efektywności ekonomicznej sektora. Śląsk jest regionem rozwijającym się dość prężnie: z silnym przemysłem m.in. motoryzacyjnym i chemicznym, rosnącym znaczeniem usług, zurbanizowanym i dobrze połączonym komunikacyjne z innymi regionami Polski oraz krajami ościennymi, posiadającym zaplecze naukowe i poszukującym nowych ścieżek rozwoju. Ma duży potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, także w przemyśle, co odróżnia go od wielu górniczych regionów w Europie Zachodniej. W najbliższym czasie to właśnie przemysł może odegrać istotną rolę jako źródło miejsc pracy, które będą stanowić alternatywę dla pracy w górnictwie. Jednak ze względu na postęp technologiczny, automatyzację i robotyzację w dłuższym okresie udział przemysłu w zatrudnieniu najprawdopodobniej się obniży. Sektorami, które nabierać będą na znaczeniu, będą usługi oraz potencjalnie budownictwo. Śląsk boryka się z licznymi problemami ekologicznymi związanymi z industrialnym dziedzictwem regionu, ale również z zanieczyszczeniem powietrza wynikającym z wysokiego poziomu urbanizacji oraz dominacji węgla jako paliwa używanego do ogrzewania mieszkań prywatnych. Działania związane z rewitalizacją przestrzeni oraz termomodernizacją mogą tworzyć miejsca pracy wymagające kwalifikacji zbliżonych do tych posiadanych przez górników.

 

Pobierz bezpłatną publikację ATLAS WĘGLA

https://pl.boell.org/pl/2016/03/14/atlas-wegla

 

Zobacz debatę pt. Dlaczego węgiel tanieje?

https://www.youtube.com/watch?v=EEZJ4U-A1Mc

 

Zobacz debatę pt. Jaką energetykę warto dotować?

https://www.youtube.com/watch?v=w_Fkme8nNBw

 

Zobacz debatę pt. Czy polska gospodarka może działać bez węgla?

https://www.youtube.com/watch?v=e3OmCudYxts

 

Jeśli uwzględnimy silę nabywczą, ceny energii elektrycznej płacone przez gospodarstwa domowe w Polsce są o jedną piątą wyższe niż średnia w Unii Europejskiej. Drożej jest tylko w Niemczech i Portugalii. Na dodatek ceny prądu w Polsce rosną, a średnia w Unii spada.

ceny pradu graphics

Duński regulator rynku energii DERA (Danish Energy Regulatory Authority, Energitilsynet) opublikował zatwierdzone parametry testu ekonomicznego, któremu duński operator Energinet.dk musi poddać projekt Baltic Pipe. Analogiczną procedurę prowadzi w Polsce Gaz-System.

gaz-Baltic Pipe koszty

W Niemczech mają powstać pierwsze morskie farmy wiatrowe bez jakiegokolwiek wsparcia. Problem w tym, że biznesplany inwestorów opierają się na turbinach, które dziś nie są jeszcze nawet w fazie testowej.

wiatraki morskie
Zielone technologie rozwijają: