Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Fuzja PGE z Energą odwołana przynajmniej do wyborów?

Fuzja PGE z Energą odwołana przynajmniej do wyborów?

Ministerstwo Skarbu Państwa wycofa się z konsolidacji grup energetycznych? Przeciwko połączeniu PGE z Energą zaprotestowali pomorscy samorządowcy i biznesmeni. Nieoficjalnie mówi się, że ich veto poparł wciąż najbardziej wpływowy na Pomorzu polityk – Donald Tusk.

kasa elektrownia

Ministerstwo Skarbu Państwa wycofa się z konsolidacji grup energetycznych? Przeciwko połączeniu PGE z Energą zaprotestowali pomorscy samorządowcy i biznesmeni. Nieoficjalnie mówi się, że ich veto poparł wciąż najbardziej wpływowy na Pomorzu polityk – Donald Tusk.

Na dzisiaj planu włączenia Energi do PGE nie ma – wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego w radiowych „Sygnałach dnia”.

– Nie chcę przesądzać, kto z kim ma się łączyć, mówimy o integracji. Integracja polega na tym, że prawa korporacyjne będą wykonywane nie przez Skarb Państwa, tylko przez inną grupę energetyczną mówił minister.

W styczniu MSP zapowiedziało, że przedstawi plan połączenia energetyki, który szykuje w oparciu o trwające od miesięcy analizy. Chociaż analitycy wskazywali, że najmocniejsze uzasadnienie biznesowe miałaby fuzja Energi i Enei, to w branży było wiadomo, że nikt nie dopuści do tego, by jedno z dwóch centrów decyzyjnych znalazło się w miejscu innym niż Warszawa, czy Katowice.

Tymczasem gdyby złączyć Energę z Eneą, wzmocniona zostałaby spółka z główną siedzibą w Gdańsku. A w przyszłości naturalną konsekwencją rozwoju takiej grupy byłoby przejęcie katowickiego Taurona.

W związku z tym od samego początku oczekiwania były takie, że jeśli dojdzie do połączeń, to powinny one przebiegać raczej w układzie PGE+Energa oraz Tauron+Enea. I przedstawienia takiego scenariusza w wersji oficjalnej wszyscy oczekiwali.

Trwały już nawet przymiarki jak rozłożyć siły w nowym modelu biznesowym. Może w duecie PGE-Energa ta pierwsza odpowiadałaby za sprzedaż energii największym odbiorcom biznesowym, a obsługą klientów indywidualnych zajęłaby się spółka z Gdańska?

Jednak kiedy w Warszawie trwały takie dyskusje, w regionach zawrzało. Dla Poznania czy Gdańska grupy energetyczne są motorami biznesu i kluczowymi pracodawcami. Sejmik województwa pomorskiego zaapelował do rządu o wstrzymanie wszelkich prac dotyczących połączenia Energa i PGE.

– Region broni Energi jak niepodległości – można usłyszeć z Pomorza.

Za to w kuluarowych dyskusjach w Stolicy wspomina się, że sprawa trafiła aż do Brukseli, do byłego premiera Donalda Tuska, obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej. Według naszych rozmówców poparł on dochodzące z rodzimego Gdańska głosy, by konsolidację z PGE zastopować.

Te nieoficjalne informacje są o tyle prawdopodobne, że ruszenie z łączeniem teraz, przed wyborami, byłoby karkołomne i kosztowne politycznie. Raz, że mogłoby prowadzić do rozłamu w regionalnych strukturach PO, dwa, że wiązałoby się ze sporymi kosztami po stronie spółek.

Jakimi? Związkowcom w zamian za zgodę a właściwie za brak protestów, trzeba coś dać. W energetyce już po pierwszych wzmiankach o drugiej fali konsolidacji podniosły się głosy, że związki zawodowe zażądają nowej umowy społecznej i nowych wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Dla notowanych na GPW czterech grup oznaczałoby to koszty liczone w setkach milionów złotych. Takie kalkulacje w przedwyborczym okresie trudno uzasadnić. Koszty umowy społecznej mogłyby wręcz przewyższyć sumę oszczędności, o których mówi minister skarbu (m.in. dzięki restrukturyzacji, niższym kosztom finansowania, etc.).

Wypowiedzi Włodzimierza Karpińskiego o wycofaniu się przynajmniej na razie z konsolidacji przyniosły oczekiwaną reakcję inwestorów giełdowych: zdrożały akcje Energi i Enei, taniała PGE (bo nie zostanie wzbogacona o gdańskie aktywa Skarbu Państwa). Tyko cena akcji Taurona pozostała niemal niezmieniona.

Szkoda, że MSP popełniło falstart dając w styczniu do zrozumienia, że w ciągu tygodni lub miesięcy rynek pozna szczegóły konsolidacji. Na dzisiaj ich nie znamy, nie wiadomo, czy i kiedy zostaną opublikowane, ale zamieszanie odcisnęło swoje piętno na wycenach grup energetycznych.

Notowania Energi są dziś o 9% niższe niż miesiąc temu, Enei o 5,3%, Taurona o 2,4%. Plotki o konsolidacji wyszły na dobre tylko akcjonariuszom PGE, bo wycena spółki w ciągu ostatnich 30 dni wzrosła o ponad 6%.

Po wtorkowych wypowiedziach ministra skarbu sytuacja może się trochę uspokoić, ale pewne jest, że temat integracji w energetyce będzie powracał i wtedy znowu wyceny grup energetycznych będą się wahać na fali kolejnych informacji dawkowanych rynkowi przez rząd.

Pełny zapis rozmowy z ministrem Włodzimierzem Karpińskim w „Sygnałach dnia”.

Rynek energii rozwija:

Posłowie na piątkowym posiedzeniu plenarnym Sejmu przywrócili przepisy do ustawy o OZE przepisy dające właścicielom mikroinstalacji gwarantowaną cenę sprzedaży energii. Czy to koniec potyczki w sprawie wsparcia dla energetyki odnawialnej?

psl rozlam
Rynek energii rozwija:

Znamy treść listu Komisji Europejskiej do polskiego rządu w sprawie pomocy publicznej dla górnictwa

ue flagi

Jaki jest klient 21. wieku? Czy multi-utility jest strategią na nowe czasy? Pytania, na które musi sobie odpowiedzieć wiele menadżerów z sektora energetyki będą stanowić sedno rozmów polskich i zagranicznych ekspertów zaproszonych do dyskusji w ramach Międzynarodowego Kongresu Naukowo–Przemysłowego ENERGIA.21 „Innowacyjne przedsiębiorstwo energetyczne”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 maja w Poznaniu podczas targów Expopower.

Rynek energii rozwija:

Jak dowiedziało się WysokieNapiecie.pl Bruksela wysłała list do UOKiK z pytaniami  o pomoc publiczną  dla Kompanii Węglowej.

flagi UE