Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych

Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii - podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Ewa Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

flagi UE

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii – podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

– Jest jasne, że powinniśmy korzystać z każdego źródła energii – węgla brunatnego, kamiennego, gazu, energii atomowej, wodnej i odnawialnych źródeł – mówił podczas wtorkowego Great Energy Summit w Pradze Jan Mladek, minister handlu i przemysłu Czech.

Mladek dodał, że polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej powinna być neutralna technologicznie, a każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość kształtowania swojego miksu energetycznego suwerennie.

W podobnym tonie wypowiadała się podczas praskiego szczytu wiceminister energetyki i zmian klimatu Wielkiej Brytanii baronowa Sandip Verma.

– Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta na szczycie klimatycznym, musi odpowiadać każdemu z państw członkowskich. Wykorzystywane narzędzia [ograniczania emisji dwutlenku węgla – red.] muszą być elastyczne, aby każde państwo mogło wybrać najbardziej efektywny dla niego sposób osiągnięcia wspólnego celu – przekonywała baronowa Verma.

To także kluczowe argumenty polskiego rządu. Wiceminister gospodarki Marcin Korolec zwraca uwagę, że w Brukseli niesłusznie zwykle łączy się walkę z nadmierną emisją dwutlenku węgla z walką z samym wykorzystywaniem węgla.

Tymczasem polska polityka energetyczna przewiduje zastępowanie starych bloków węglowych nowymi, ale za to znacznie bardziej efektywnymi. Dzięki temu produkcja tej samej ilości energii elektrycznej oznaczać będzie nawet o 25 proc. niższą emisję CO2 w stosunku do starych bloków energetycznych.

Oprócz tego udział energii pochodzącej z węgla w polskim miksie spadać ma systematycznie dzięki nowym odnawialnym źródłom energii i elektrowni atomowej.

Z kolei Komisja Europejska i część zachodnioeuropejskich stolic chce ograniczenia wykorzystania samego węgla na rzecz energetyki odnawialnej, ewentualnie atomowej lub gazu. Mogłyby temu służyć np. unijne regulacje, które polityczną decyzję unijnych przywódców o celach pakietu energetyczno-klimatycznego do 2030 roku przekują na przepisy wykonawcze.

Brytyjskie i czeskie wsparcie może pomóc Polsce w zamieszczeniu w konkluzjach szczytu wyraźnego zastrzeżenia, że jakiekolwiek dalsze przepisy nie mogą dyskryminować elektrowni węglowych i atomowych. To jeden z warunków polskiej zgody na nowe unijne cele do 2030 roku.

Chociaż głosy wsparcia z Pragi i Londynu są dla polskiego rządu istotne, to wokół polskiego stanowiska (podobnie z resztą jak wokół stanowisk innych państw) nie ma wyraźnej, jasno określonej koalicji. Rezultaty unijnego szczytu poznamy najprawdopodobniej w piątek.

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii – podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

Rynek energii rozwija:

Znamy projekt konkluzji październikowego szczytu klimatyczno-energetycznego. Polska na razie mówi „nie“. Czy powinniśmy grać na zwłokę?

CO2
Rynek energii rozwija:

Normy jakości dla węgla miały być batem na importerów, ale resort gospodarki może też przy okazji  wyrzucić Bogdankę i Tauron z rynku sprzedaży detalicznej tego paliwa

kopalnia

Rafał Zasuń w rozmowie z Polską Agencja Prasową porównuje wybór wykonawców elektrowni w krajach zachodnioeuropejskich i Polsce.