Spis treści
Ministerstwo Infrastruktury 21 stycznia opublikowało ogłoszenia o możliwości składania kolejnych wniosków dla trzech lokalizacji w nowym rozdaniu pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń. W kolejnych dniach wpłynęły też wnioski dotyczące trzech nowych lokalizacji, które uwolniły się po ostatecznych decyzjach o umorzeniu wcześniejszych postępowań. W sumie inwestorzy starają się już o 6 obszarów z 11 dostępnych w drugiej fazie przyznawania lokalizacji dla energetyki wiatrowej na morzu, czyli z załącznika 2 ustawy o offshore.
Orlen do 26 stycznia złożył pięć wniosków, w tym jeden jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Spółka nie ukrywa, że jest zainteresowana wszystkimi 11 obszarami. Jeden wniosek wpłynął 26 stycznia od Energi. PGE poinformowała, że 26 stycznia złożyła trzy nowe wnioski, co wraz z dwoma, które wpłynęły w listopadzie 2021 roku, daje razem pięć.
Czytaj także: Lokalizacje farm wiatrowych na morzu czekają na wnioski inwestorów
Trzy miejsca – sześć wniosków
O obszar 14.E.1. rywalizują Energa oraz Baltica 4 – wspólny projekt PGE i Enei. Wnioski dotyczące lokalizacji 60.E.4 złożyła spółka Neptun IX Orlenu oraz Baltica 5 – drugi wspólny projekt PGE i Enei. PGE stara się także o lokalizację 44.E.1 dla farmy Baltica 9. Wniosek o tę samą lokalizację złożył także Orlen dla projektu Neptun VI. Wszystkie te wnioski dostały w systemie tę samą datę – 26 stycznia.
Jeśli na jeden obszar jednocześnie wpływa kilka wniosków, tylko pierwszy z nich może być złożony skutecznie. Pozostałe zostaną odrzucone. Po skutecznym złożeniu pierwszego wniosku na dany obszar Minister Infrastruktury umieszcza ogłoszenie o możliwości składania kolejnych wniosków, tzw. konkurencyjnych.
Postępowania rozstrzygające
Wiadomo już, że konieczne będzie postępowanie rozstrzygające w przypadku obszarów 60.E.3 i 43.E.1 , o które jako pierwsza skutecznie wystąpiła PGE, natomiast PKN Orlen złożył 21 stycznia wnioski konkurencyjne. Nie wpłynęły jak dotąd konkurencyjne wnioski dotyczące obszaru 53.E.1, o który stara się PKN Orlen (Neptun IX). „Łącznie PGE złożyła wnioski na pięć spośród sześciu dostępnych obszarów. Szósty z dostępnych obszarów (53.E.1) nie jest w kręgu zainteresowania PGE, z tego względu wniosek nie został złożony” – poinformowała spółka w komunikacie.
Czytaj także: Rozporządzenie o kryteriach oceny wniosków koncesyjnych opublikowane
Czasu na złożenie konkurencyjnych ofert jest jeszcze dużo – 60 dni liczone od 21 stycznia. Będą też uwalniane kolejne obszary z załącznika 2. Rywalizacja więc dopiero się rozpoczyna.