Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Gaz w taryfie drożeje, prąd wkrótce pójdzie w jego ślady

Gaz w taryfie drożeje, prąd wkrótce pójdzie w jego ślady

Tydzień Energetyka: Podwyżki cen gazu; Europejskie awantury o ceny; Porozumienie sektorowe w offshore; Kopalnie Taurona na sprzedaż jeszcze w tym roku?
Kettle boiling
Tea kettle with boiling water on gas stove

Fala podwyżek cen energii zaczyna wzbierać na dobre. Od 1 października taryfa największego sprzedawcy gazu PGNiG OD idzie do góry o 7,4%. To już trzecia podwyżka u krajowego potentata w tym roku. Kwietniowa podwyżka wyniosła 5,6%, sierpniowa – 12,4%. W sumie w IV kwartale gaz dla gospodarstw domowych od PGNiG OD będzie droższy o ponad 27% niż na początku roku. Można się pocieszać, że to ciągle nie odpowiada skokowi rynkowych cen w hurcie, które w 2021 r. skoczyły mniej więcej czterokrotnie.

Pojawiły się już pierwsze oczekiwania wzrostu taryf na energię elektryczną. Enea prawdopodobnie będzie wnioskować o 40% ceny w taryfie od przyszłego roku. Inni sprzedawcy z urzędu prawdopodobnie wystąpią o podobne podwyżki. Z szacunków WysokieNapiecie.pl wynika, że Prezes URE zgodzi się na ponad 20% podwyżkę.

Rządy Hiszpanii, Francji, Grecji interweniują z powodu podwyżek

Rosnące ceny energii skłoniły do interwencji rządy Hiszpanii, Francji czy Grecji. W ich ślady pójdzie wkrótce rząd Włoch.

Na razie najdalej idące kroki podjęli Hiszpanie, gdzie rząd ściął VAT na energię elektryczną i zawiesił podatek od jej sprzedaży, a dodatkowo ograniczy wzrost taryfy na gaz i zabierze firmom energetycznym niespodziewane zyski.

Grecja będzie dopłacać do zużycia określonej ilości energii w gospodarstwach domowych, a rząd Francji dołoży po 100€ każdemu odbiorcy wrażliwemu. Wkrótce w ślady tych krajów pójdą Włochy, gdzie także spodziewane są 40% podwyżki cen prądu. Włoski rząd rozważa np. przejęcie przez budżet kosztów systemowych, opłacanych w rachunkach.

200 interesariuszy w porozumieniu sektorowym na rzecz offshore

Administracja rządowa i terenowa, samorządy, inwestorzy, przemysł, producenci i dostawcy usług, instytucje finansowe i naukowo-badawcze podpisali wzorowane na brytyjskim „Porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Głównym zadaniem umowy sektorowej jest maksymalizacja local content, czyli budowa polskiego łańcucha dostaw dla powstających farm wiatrowych. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski, do 2040 roku na Bałtyku mają się kręcić wiatraki o łącznej mocy 11 GW. Wartość całego programu szacuje się na 130 mld zł.

Wszyscy sygnatariusze podkreślali bardzo duże znaczenie tego typu porozumienia. Umowa sektorowa dla offshore w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do budowy praktycznie całej nowej gałęzi gospodarki, z dużym zatrudnieniem i wysoką wartością dodaną.

Kopalnie Taurona do przejęcia przez państwo

Tauron podpisał z Skarbem Państwa list intencyjny, zakładający sprzedaż jeszcze w tym roku państwu znajdujących się w grupie kopalń węgla kamiennego: Brzeszcze, Janina i Sobieski. Od przejęcia za złotówkę w 2015 r. kopalni Brzeszcze (z Brzeszcz pochodziła ówczesna premier Beata Szydło) kopalnie regularnie pożerały cały zysk grupy. W 2020 r. strata operacyjna kopalń sięgnęła niemal 900 mln zł. Powodzenie transakcji ma zależeć od pomyślnej notyfikacji w KE programu transformacji górnictwa. Jak twierdzą strony listu, cała operacja jest zgodna z „umową społeczną” dla górnictwa. A ta przewiduje, że w Brzeszczach będą fedrować do 2040 roku, a w Janinie i Sobieskim jeszcze 9 lat dłużej.

Londyn planuje kolejne elektrownie atomowe za 20 mld funtów. Powstaną za kilkanaście lat, ale według pomysłu rządu rachunki za ich wybudowanie konsumenci w Zjednoczonym Królestwie będą płacić znacznie wcześniej. Czy taki model można wprowadzić w Polsce?
atom elektrownia ej chlodnie
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:
Wywołane przez pandemiczne zawirowania w światowej gospodarce wzrosty cen materiałów budowlanych i surowców nie pozostają bez wpływu na budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Choć inflacja nie zagraża rozwojowi odnawialnych źródeł energii, to ma jednak wpływ na kondycję finansową firm budowlanych zaangażowanych w ten sektor.
Farma wiatrowa fot Onde