Spis treści
![ceny energii europa 09 2021](https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2021/09/ceny_energii_europa_09_2021.png)
Ekstremalnie drogi gaz
Traderzy z kilku europejskich rynków w rozmowie z Montelem mówią o dużej niepewności, a wręcz panice na rynku gazu, który bije kolejne rekordy. W Polsce dostawy gazu na dziś wycenione zostały na 305 zł/MWh – najwyżej w historii. To dziesięciokrotnie więcej niż latem ubiegłego roku. Choć magazyny gazu w Polsce są wypełnione po brzegi, to w Europie zapasy na zimę są najniższe od lat i w razie kryzysu my także będziemy musieli ratować naszych sąsiadów zgodnie z unijnym rozporządzeniem SoS. Część komentatorów tłumaczy, że to element presji jaki Rosja wywiera na Niemczech, aby szybko certyfikować i oddać do użytku gazociąg Nord Stream 2 (o przepustowości 55 mld m3 rocznie), którego budowa zakończyła się 5 dni temu. Poza kwestiami politycznymi, popyt na gaz w tym roku w Europie był też po prostu dużo wyższy ze względu na długą zimę i w pierwszym kwartale 2021 roku osiągnął blisko 142 mld m3, czyli o niemal 8% więcej rok do roku i najwięcej od 5 lat. Europejskie koncerny energetyczne boją się, że jeżeli także ta zima będzie mroźna, to w Europie będzie po prostu brakować tego paliwa. Nie pomaga też ostry spór między Marokiem i Algierą, który ograniczył dostawy gazu ziemnego do Hiszpanii Z kolei wzrosty cen gazu podnoszą zapotrzebowanie na węgiel. Wzrost udziału produkcji z tego surowca od połowy roku zanotowały już m.in. Irlandia, Dania, Niemcy czy Chorwacja. W Niemczech w lipcu produkcja prądu z węgla wróciła do poziomu 2019 roku, wypierając częściowo elektrownie gazowe. A to wszystko przy rosnącym popycie na energię elektryczną i całkowitym wzroście produkcji energii, pokrywanym w dużej mierze właśnie przez paliwa kopalne.![ceny energii zamrozenie 2018 2021](https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2021/09/ceny_energii_zamrozenie_2018_2021.png)
Hiszpania zamraża ceny i opodatkowuje energetykę
Podczas gdy ceny na rynku hurtowym poszybowały, aby pokryć zmienne koszty produkcji energii w elektrowniach gazowych i węglowych, na zmianach korzystają właśnie elektrownie atomowe i odnawialne. Ich nadzwyczajne zyski stały się już tematem debaty publicznej w niektórych krajach. Jak informuje dzisiejszy Financial Times, rząd w Madrycie chce nałożyć na te elektrownie, które nie ponoszą wysokich kosztów produkcji energii z gazu, specjalny podatek, który mógłby przynieść w sumie 2,6 mld euro. O tę kwotę mogłyby zostać obniżone rachunki dla hiszpańskich rodzin. To odpowiedź populistycznego lewicowego rządu na niezadowolenie społeczne wywołane wzrostem rachunków za prąd hiszpańskich gospodarstw domowych o 35% rok do roku. „Podjęliśmy zdecydowane zobowiązanie, że wszyscy obywatele zapłacą ten sam rachunek za energię elektryczną [w tym roku], co w 2018 r.” – powiedział Sanchez, cytowany przez FT. Dodał przy tym, że zyski firm energetycznych w tej sytuacji są „nie do zaakceptowania”. Poza dodatkowym obciążeniem spółek energetycznych, rząd obniżył opodatkowanie energii, co uszczupli budżet państwa o 1,4 mld euro. Także Grecja zapowiedziała utworzenie specjalnego funduszu o wartości 150 mln euro, który zrekompensowałby podwyżki cen energii biedniejszym odbiorcom.Bruksela też szykuje się na podwyżki
Wzrosty cen energii, wywołane nie tylko drożejącymi paliwami kopalnymi, ale i doliczanymi do nich kosztami emisji CO2, wywołały też pierwszą odpowiedź Brukseli. W ramach pakietu Fit for 55 Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie funduszy na poziomie 1 mld euro, który rekompensowałby wzrost kosztów energii rodzinom, które nie są w stanie zmienić sposobów ogrzewania.![ceny wegiel gaz ropa co2 prad tge rdn](https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2021/08/ceny_wegiel_gaz_ropa_co2_prad_tge_rdn.png)