Spis treści
Regulacyjne postulaty Prezesa URE
Uproszczenie procedury sprzedaży rezerwowej prądu, uprawnienie Prezesa URE do zmiany z urzędu warunków udzielonych koncesji, uzależnienie udzielenia koncesji od oceny, czy przedsiębiorca daje rękojmię prawidłowego wykonywania działalności koncesjonowanej, wyraźne rozdzielenie zasad przyłączania odbiorców od zasad przyłączania jednostek wytwórczych – to najważniejsze regulacyjne postulaty Prezesa URE. Zostały zawarte w publikowanym co dwa lata raporcie regulatora o warunkach działalności w obszarze energii elektrycznej i gazu.
Rekordy rynkowych cen energii elektrycznej i gazu w Polsce
Ceny energii elektrycznej i gazu na Towarowej Giełdzie Energii sięgnęły w ostatnim tygodniu poziomów, nie notowanych w 20-letniej historii TGE. Prąd w rok średnio podrożał o 70%, a gaz na spocie – pięciokrotnie. Powody leżą jednak poza Polską, na światowych rynkach drożeją bowiem i energia, i wszystkie jej nośniki, z ropą i węglem włącznie. Polska korzysta na tej sytuacji w ten sposób, że w sierpniu zaczęła być eksporterem energii elektrycznej, której ceny u sąsiadów coraz częściej są wyższe.
Czytaj także: Prąd i gaz najdroższe w historii polskiej giełdy
PKEE postuluje likwidację reguloanych taryf na prąd
System taryfowania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce premiuje tak samo gospodarstwa bogatsze, jak i ubogie – wskazuje Polski Komitet Energii Elektrycznej. Według organizacji sektora elektroenergetycznego, ponieważ Polska i tak nie uniknie likwidacji taryf, należy przy tej okazji wprowadzić specjalny dodatek energetyczny dla wrażliwych odbiorców. W ten sposób osoby najbardziej potrzebujące i najbardziej narażone na ubóstwo energetyczne otrzymałyby realną pomoc – przekonuje PKEE. Jednocześnie organizacja podkreśla, że taryfowanie ogranicza konkurencyjność na rynku energii, a jego likwidacja nie oznacza podwyżek, co potwierdzają przykłady państw europejskich, które odeszły od taryfowania, takich jak Bułgaria, Cypr, Portugalia, Rumunia, czy Łotwa.
Kolejny odcinek serialu „Nord Stream 2”
Do ukończenia drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 zostało – według Władimira Putina – kilkanaście kilometrów. Tymczasem USA ogłosiły nałożenie nowych sankcji na to przedsięwzięcie. Objęły niesprecyzowany statek i dwóch obywateli Rosji, zaangażowanych w przedsięwzięcie. Wcześniejsze amerykańskie sankcje objęły 16 statków i 7 osób. W odpowiedzi rosyjskie MSZ ogłosiło, że nowe amerykańskie restrykcje to „wrogie działania”, które spotkają się z „ostrą odpowiedzią”.