Spis treści
Konsultacje porozumienia
Gaz-System i Eustream ogłosiły, że zgodnie z europejskimi regulacjami zamierzają zawrzeć porozumienie co do zasad przepływu gazu przez punkt połączenia międzysystemowego. Operatorzy przekazali do konsultacji z uczestnikami rynku odpowiedni projekt, zawierający zasady procesu uzgadniania przesyłu, zasady alokacji przesyłanych wolumenów oraz procedury na wypadek zaistnienia zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym. Uwagi można zgłaszać do 30 września 2021.
Po konsultacjach operatorzy przyjrzą się zgłoszeniom i wezmą je pod uwagę przy uzgadnianiu ostatecznej treści porozumienia.
„Złoty spaw” kończy budowę
Polsko-słowackim interkonektorem będzie można przesłać do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.
Budowa samej rury fizycznie dobiegła końca 3 sierpnia, kiedy to dokonano „złotego spawu”, łącząc polski i słowacki odcinek gazociągu. Ostatniego spawu dokonał Budimex, generalny wykonawca po stronie polskiej.
Jak podsumowała firma, trwająca okrągłe dwa lata budowa 61 km odcinka od węzła w Strachocinie do granicy wymagała użycia 27 tys. ton stali, a na 20 odcinkach zastosowano metodę bezwykopową. Na budowie pracowało blisko 100 podwykonawców i około 1000 pracowników. Budimex obecnie przygotowuje się do odbiorów technicznych.
Zobacz także: Koniec epopei Nord Stream 2
Połączenie z „Braterstwem”
Cały interkonektor ma ma długość 164 km, średnicę 1000 mm i łączy Strachocinę ze słowacką tłocznią Velke Kapuszany, leżącą na trasie gazociągu „Braterstwo” – głównej trasy przesyłu rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę. Znaczenie tej trasy ma jednak stopniowo spadać, część tranzytu przejął już bowiem gazociąg Nord Stream 1, a Nord Stream 2 ma ją w zamyśle Rosji zmarginalizować jeszcze bardziej.
Zobacz także: Gazowa Ostrołęka wykarmi mniej chętnych niż węglowa