Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Komisja Europejska odrzuca wspólne zakupy gazu

Komisja Europejska odrzuca wspólne zakupy gazu

WysokieNapiecie.pl dotarło do projektu komunikatu KE w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Do sporządzenia dokumentu zobowiązała Komisję Rada Europejska w marcu.

logo ole

WysokieNapiecie.pl dotarło do projektu komunikatu KE w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Do sporządzenia dokumentu zobowiązała Komisję Rada Europejska w marcu.

Projekt nie zawiera żadnych rewolucyjnych rozwiązań, ogromną wagę przywiązuje do budowy łączników energetycznych, koordynacji działań poszczególnych krajów i wdrażania III Pakietu Energetycznego. Przewidywane są stress-testy na wypadek ograniczenia dostaw gazu.

Komisja nie odniosła się do polskich propozycji wspólnych zakupów gazu. W projekcie nie znalazł się też rejestr klauzul zakazanych w kontraktach gazowych.

Jakkolwiek KE podkreśla ważną rolę węgla, to jego przyszłość wiąże wyłącznie z technologią CCS. Komisja dostrzega potrzebę nowelizacji dyrektywy CCS, aczkolwiek nie wspomina w jakim kierunku.

Teraz Komisja musi jeszcze oficjalnie przyjąć komunikat, który następnie przekaże Radzie Europejskiej. Szefowie państw Unii Europejskiej zajmą się nim 26 czerwca.

Komunikat nie będzie miał mocy prawnej, natomiast może być podstawą dla projektów dyrektyw przedkładanych przez Komisję.

Tekst projektu stanowiska Komisji Europejskiej

Cytowany przez Gazetę Prawną red. Rafał Zasuń o cenach energii elektrycznej.

W Parlamencie Europejskim powstanie wielka koalicja chadeków (EPP) z socjaldemokratami (S&D) – wskazują wstępne wyniki eurowyborów. A więc w Brukseli utrzyma się dotychczasowy kierunek polityki. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

flagi UE
Rynek energii rozwija:

Rząd tryska propozycjami uzdrowienia sytuacji w Kompanii Węglowej. Niestety, brakuje wśród nich radykalnej restrukturyzacji, dzięki której Kompania stanęłaby na nogi.