Menu
Patronat honorowy Patronage

Baterie Impactu na Górze Żar

Materiał Partnera
Impact Clean Power Technology S.A. , wiodący dostawca litowo jonowych, innowacyjnych baterii dla transportu w Europie, rozszerza swoją ofertę o magazyny stacjonarne dla OZE i zawodowej energetyki. Systemy bateryjne Impactu zostały wykorzystane we wspólnym z firmą MySoft projekcie wdrożenia magazynu energii dla farmy fotowoltaicznej zbudowanej prze PGE Energia Odnawialna na Górze Żar w Beskidach. To jeden z największych tego typu projektów w Europie.

– Impact od ponad 15 lat specjalizuje się w bateryjnych magazynach energii w technologii litowo-jonowej. Projekt na Górze Żar współpracujący z farmą fotowoltaiczną jest jednym z przykładów naszych realizacji. Jest to magazyn energii składający się z dwóch identycznych jednostek składowych o . łącznej mocy 550kW. – mówi Ireneusz Konarski,  Menadżer ds. Rozwoju Stacjonarnych Magazynów Energii.

Magazyn został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o ogniwa litowo jonowe w technologii NMC. Składa się z dwóch pracujących równolegle jednostek składowych o łącznej nominalnej energii 980 kWh. Żywotność instalacji jest przewidziana na około 10 lat co przekłada się na ok. 4000 cykli ładowania i rozładowania.

Magazyn energii to nie jest po prostu zwykła bateria. Wymaga bardzo skomplikowanego systemu nadzoru oraz zarządzania energią. Impact, który od lat rozwija systemy zarządzania energią ma sporo opracowanych technologii, które wcześniej wykorzystywał w pojazdach takich, jak autobusy czy ciężarówki. Obecnie wykorzystuje je również w magazynach stacjonarnych. Nad optymalną i bezpieczną pracą baterii na Górze Żar czuwa system BMS, który monitoruje baterię na kilku poziomach tj. ogniw, modułów i stringów oraz odpowiada za współpracę całej baterii z przekształtnikami energoelektronicznymi oraz nadrzędnymi systemami EMS i SCADA.

– Uważamy w Impakcie, że przyszłość rozproszonej energetyki odnawialnej jest powiązana z magazynami energii, dlatego, że są to źródła nieprzewidywalne jeżeli chodzi o wytwarzanie energii. Zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i farmy wiatrowe są uzależnione przede wszystkim od bardzo zmiennych w naszym klimacie warunków atmosferycznych. Dlatego tylko połączenie ich z magazynami energii, czyli stworzenie hybrydowej struktury, umożliwi prawidłowy rozwój systemu elektroenergetycznego. I po prostu zwiększy efektywność zyskową inwestycji energetycznych opartych o źródła OZE. Impact jest produkcyjnie przygotowany na wyprodukowanie magazynów o pojemności ponad 400 MWh rocznie. – mówi dr inż. Bartłomiej Kras, Prezes Zarządu ICPT S.A.

Projekt na Górze Żar to kolejne wspólne przedsięwzięcie realizowane z firmą MySoft. Równolegle obie firmy wdrożyły magazyn energii dla PKP Energetyka na stacji kolejowej w miejscowości Garbce. Stacjonarne bateryjne magazyny energii stają się coraz częściej nierozłącznym elementem nowoczesnej infrastruktury energetycznej w przemyśle, telekomunikacji, energetyce czy sieci trakcyjnej.

Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Fiaskiem zakończył się czwarty przetarg na sprzedaż szczecińskiego ST3 Offshore - upadłej fabryki fundamentów morskich farm wiatrowych. Jeśli firma zostanie zostanie sprzedana w mniejszych częściach, to konstrukcje wsporcze dla morskich wiatraków w polskiej strefie na Bałtyku będą produkowane wyłącznie za granicą.
fot. ST3
Materiał Partnera
Planowane transformacje systemu prosumenckich opustów mogą przynieść inwestorom straty finansowe i spowolnić wzrost liczby prosumentów. Uniknięcie negatywnych konsekwencji konsultowanych zmian jest jednak możliwe. Jeśli dostawcy już teraz zaczną działać, unikną strat i będą mieli szansę, by wykorzystać sytuację na swoją korzyść. O tym, jak to zrobić, opowiadają eksperci z Energia Polska Solare.
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: