Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Innowacyjna konstrukcja fotowoltaiczna

Innowacyjna konstrukcja fotowoltaiczna

Materiał Partnera
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne potrzebują systemu montażu, który będzie odpowiedni dla konkretnych warunków – na dachy płaskie i skośne, pionowe ściany, wiaty, czy wolnostojące na gruncie. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi i wymagający, oczekują od konstrukcji minimum kilkunastoletniej bezawaryjnej eksploatacji.
Rollform

Konstruktorzy firmy Rollform Polska Sp. z o.o. specjalizują się w projektowaniu konstrukcji gruntowych oraz wiat fotowoltaicznych. Skupiają swoją uwagę na testowaniu różnych rozwiązań i wdrażają te najlepsze. Celem ich pracy jest stworzenie systemowych konstrukcji, które są trwałe, łatwo dostępne oraz proste i szybkie w montażu. Dotyczy to zarówno konstrukcji pod mikroinstalacje, jak i do zastosowań w obiektach przemysłowych oraz na farmach fotowoltaicznych.

Innowacyjne słupy ze sprężonego betonu

Konstrukcje gruntowe są szczególnie wymagające. Muszą być odporne nie tylko na działanie silnego wiatru i obfitych opadów śniegu, ale także na stały kontakt z wilgocią. Z tego względu konstrukcje te potrzebują przede wszystkim solidnego i niezawodnego zakotwiczenia w gruncie.

Ostatnie gwałtowne podwyżki cen surowców na rynku w obecnym, 2021 roku, przyspieszyły prace nad znalezieniem alternatywy dla całkowicie stalowych stołów. Inżynierowie Rollform skoncentrowali się na wdrożeniu do wolnostojących konstrukcji wsporczych niespotykanego wcześniej rozwiązania w tego typu produktach – betonowych słupów.

Aby zagwarantować właściwe parametry użytkowe, konieczne było zastosowanie sprężonego betonu wysokiej wytrzymałości C40/C50. Sprężony beton to odmiana betonu zbrojonego wzmocnionego stalowymi splotami stanowiącymi szkielet każdego ze słupów. Stalowe zbrojenie wykorzystywane jest aktywnie do wprowadzania sił wewnętrznych przeciwdziałając odkształceniom, pęknięciom i rysom.

Jaka jest technologia produkcji takich słupów? Beton wylewany jest do dedykowanych form na stalowe sploty, naciągnięte do projektowanej siły. Po związaniu betonu, słupy zostają przecięte i ulegają sprężeniu. W efekcie beton jest odporny na bardzo duże obciążenia. Ponadto znajdująca się w nim stal, użyta do sprężenia, jest zabezpieczona otuliną chroniącą ją przed korozją przez 30 lat.

Słup wykonany jako strunobetonowy, uzyskuje pożądane, projektowane parametry trwałości, szczelności, mrozoodporności i nośności. Charakteryzuje się również bardzo wysoką udarnością, będąc odpornym na uderzenia stempla kafara. Można go wbić na głębokość nawet 2 metrów pod poziom gruntu. Gwarancja udzielana przez Rollform na trwałość słupów wynosi 30 lat.rollform2

Dostępność konstrukcji

Rollform Polska Sp. z o.o. dysponuje możliwościami produkcyjnymi o miesięcznym wolumenie 120 tys. słupów, zabezpieczając tym samym dostawy konstrukcji do instalacji w ilościach przekraczających 100 MWp miesięcznie.

Producent gwarantuje dostępność słupów betonowych niezależnie od dostępności stali na rynku. Zamówienia klientów są szybko realizowane. Wysyłka może nastąpić nawet następnego dnia od zamówienia.

Konstrukcje STRUNOBETON Rollfom

Układ konstrukcji, do których są montowane moduły fotowoltaiczne zaprojektowano z wykorzystaniem profili zimnogiętych ze stali zabezpieczonej powłoką cynkowo-magnezowo-aluminiową (Magnelis®) o gramaturze 310 g/m2, na którą producent blach udziela 15-letniej gwarancji. System przenosi projektowane obciążenia zgodnie z normami klimatycznymi PN-EN 1991-1-3 w zakresie obciążenia śniegiem oraz PN-EN 1991-1-4 w zakresie obciążenia wiatrem.

Układ modułów na stole odznacza się szeroką gamą. Szeroka gama rozwiązań konstrukcyjnych umożliwia dowolność w stosowaniu modułów fotowoltaicznych o różnych gabarytach. Panele dowolnych rozmiarów mogą być zamontowane zarówno w pionie (układ V) jak i w poziomie (układ H). Dostępne będą również rozwiązania pod coraz popularniejsze moduły bifacjalne. Do każdej konstrukcji dołączany jest zestaw śrubowy ze stali nierdzewnej gat. A2 oraz klemy ALU. Zapewnia to łatwy montaż i wysoką jakość wykonania.

Konstrukcje gruntowe ze słupami strunobetonowymi od Rollform Polska Sp. z o.o. to kompletne rozwiązania od mikroinstalacji po farmy fotowoltaiczne.

Więcej o konstrukcji STRUNOBETON dowiesz się pod linkiem:

https://rollform.pl/konstrukcja-fotowoltaiczna-strunobeton/

Zapraszamy do składania zapytań na adres e-mail: [email protected]

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Na wielomiliardowych inwestycjach w energetykę węglową Rafako potęgi nie zbudowało. Teraz swoich szans spółka upatruje m.in. w roli podmiotu, który utrzyma na chodzie węglowe elektrownie, nim te stopniowo zastąpią źródła niskoemisyjne. Najpierw musi jednak przetrwać, a nadchodzące tygodnie mogą o tym zaważyć.
Rafako, fot. mat. pras.
Siedziba Rafako w Raciborzu, fot. mat. pras.
Materiał Partnera
Europejski Zielony Ład to strategia, która ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę o minimalnym wpływie na środowisko. Główne założenia planu to osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto w sposób sprawiedliwy i zrównoważony społecznie. Jest to ogromne wyzwanie, ale nowoczesne rozwiązania energetyczne oraz aktywna postawa przedsiębiorstw mogą przyczynić się  do sukcesu zielonej transformacji gospodarki – podkreśla Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X,  organizacji, która jest liderem na rynku usług Demand Side Response.
wiatr pv oze budowa planowanie architekt
close up view of alternative energy engineer pointing to a solar power panel and discussion team for the future power in the studio
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: