Ministerstwo Klimatu przekazało do konsultacji projekt zmian Prawa energetycznego i ustawy o OZE, Projekt zawiera długa listę nowych regulacji, np. umożliwiających od 2026 r. zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin, przewiduje też koniec systemu opustów dla prosumentów.
Projekt, implementujących dyrektywę 2019/944, zawiera przepisy umożliwiające techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godz. dzięki CSIRE. Po wdrożeniu CSIRE zmieni się model procesów. Zgłoszenia zmiany sprzedawcy nie będą już wysyłane do OSD i OSP, nie będzie też przez nich weryfikowane. Zgłoszenie automatycznie przetworzy CSIRE. Czas zmiany sprzedawcy ma być liczony od momentu poinformowania przez nowego sprzedawcę operatora informacji rynku energii (OIRE) przez nowego sprzedawcę za pośrednictwem CSIRE.
Kolejną nową regulacją ma być wprowadzenie dostępu odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców o rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Dyrektywa nakazuje zagwarantować bezpłatny dostęp do co najmniej jednej porównywarki. Projekt ustawy wprowadza dla sprzedawców energii obowiązek przekazywania Prezesowi URE informacji o zaktualizowanych ofertach sprzedaży energii oraz o innych usługach. Ma to się dziać zarówno na wniosek Prezesa URE, jak i każdorazowo, w terminie 14 dni przed wprowadzeniem aktualizacji do oferty. Projekt przewiduje sankcje za niedopełnienie tych obowiązków. Porównywarka ma korzystać z tych danych.
Pojawią się ramy prawne funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej, realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoim członkom, w sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV.
Zgodnie z proponowanymi zapisami, obywatelska społeczność energetyczna może wykonywać działalność w formie:
W przepisach przejściowych zawarto regulację, umożliwiającą jednorazową migrację prosumenta energii odnawialnej z doczasowego, opustowego systemu rozliczeń, do nowego systemu sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej przez prosumenta energii odnawialnej w mikroinstalacji.
Zobacz więcej nt. rozliczeń dla osób montujących fotowoltaikę od 2022 roku: Nowe zasady rozliczania prosumentów gorsze o 1000 zł rocznie
Wśród innych propozycji regulacji znajduje się m.in. przyznanie OSP prawa do wydawania poleceń redukcji produkcji energii elektrycznej w farmach wiatrowych i PV. Projekt zobowiązuje odpowiednich operatorów do określenia zasad redukcji i sposobu obliczania rekompensaty finansowej z tego tytułu.
Prezes URE będzie mógł z urzędu lub na wniosek strony zmienić treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej zawartej pomiędzy sprzedawcą a OSD lub OSP, w przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia ochrony interesów odbiorców końcowych.
W projekcie znalazła się też propozycja, by odbiorcy gazu, przyłączający się do sieci przesyłowej ponosili całość rzeczywistych nakładów budowy przyłącza. Obecnie opłata ta pokrywa 1/4 kosztów. Wyjątkiem mają być OZE o mocy do 5 MW oraz CHP o mocy do 1 MW, gdzie opłata ta wyniesie połowę rzeczywistych nakładów.
- stowarzyszenia, z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego,
- spółdzielni,
- spółki osobowej, z wyłączeniem spółki partnerskiej, albo
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
![rozliczanie prosumentow zmiany](https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2021/06/rozliczanie_prosumentow_zmiany.png)