Spis treści
Wzrost cen energii elektrycznej, a instalacja fotowoltaiczna
Ostatnie lata na rynku energetycznym to nieustające podwyżki cen a tendencja nie zmieni się w najbliższym czasie. Analiza danych z początku maja 2021 (na dzień 04.05.202) pokazuje, że cena wynosiła 256,78 zł/MWh, natomiast rok wcześniej było to 191,97 zł/MWh. Widoczny jest więc wyraźny wzrost o około 25%, a jeszcze w 2021 prognozowane są kolejne podwyżki. Cena uprawnień CO2 wynosi 48 euro za tonę i prawdopodobnie będzie wzrastać średnio o 45-50 zł za 1 MWh. Dodatkowym kosztem, który wpłynął na duży skok na rachunkach, jest niedawno wprowadzona opłata mocowa. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej, wpływy z dodatkowych opłat mają za zadanie pokryć tzw. koszty stałe utrzymywania sterowalnych elektrowni. Mimo zapowiadanej przejściowości mechanizmu, jego funkcjonowanie planowane jest aż do 2047 roku, więc należy się przygotować na kolejne skoki cen.
Fotowoltaika jako usługa – korzyści i różnice w finansowaniu
Stała stopa procentowa i kwota abonamentu
Stała stopa procentowa to podstawa oferowanego modelu finansowania. Przez cały okres kontraktu warunki finansowe nie ulegną zmianie. Niezależnie od wskaźnika WIBOR, wahań kursu walut czy cen energii, wysokość abonamentu miesięcznego jest niezmienna przez cały okres umowy fotowoltaiki jako usługi. Wysokość abonamentu można dopasować długością okresu umowy oraz wysokością wkładu własnego (który jest opcjonalny, a nie wymagany). Dodatkowo wartość abonamentu można zaksięgować jako koszt. Kwota abonamentu ustalana jest przed rozpoczęciem współpracy na podstawie indywidualnych potrzeb oraz wymagań klienta, co daje gwarancję jej niezmienności przez cały okres umowy. W przypadku podwyżek cen energii oszczędności dzięki instalacji fotowoltaicznej są jeszcze większe. Wartość kwoty abonamentu wraz ze wzrostem inflacji będzie więc coraz niższa. Oszczędności generowane są od pierwszego dnia działania instalacji, więc pozytywne efekty będą zauważalne od razu.
Koszt wykupu
Fotowoltaika jako usługa oferowana przez Luneos nie jest leasingiem. Podstawowa różnica polega na tym, że klient nie musi ponosić wysokiego kosztu wykupu instalacji, jak ma to miejsce w przypadku standardowych ofert leasingowych. W tym modelu usługowym koszt wykupu wynosi tylko 1 zł za moduł i jest ponoszony już po zakończeniu umowy abonamentowej. Cały proces scoringu finansowego oraz dokumentacja są maksymalnie uproszczone dla klienta.
Serwis i wydłużona gwarancja w trakcie trwania umowy
Klient przez cały okres finansowania ma zapewniony pełen serwis instalacji fotowoltaicznej. Przed podpisaniem umowy specjalista przeprowadza audyt techniczny budynku, na podstawie którego dobiera najlepiej dopasowane komponenty, które zagwarantują odpowiednie działanie instalacji. Cały proces montażu jest dobrany do systemu pracy przedsiębiorstwa, tak aby nie zakłócić jego funkcjonowania.
Dodatkowo klient nie musi zajmować się poszukiwaniem profesjonalnej ekipy montażowej oraz konserwatora. W ramach usługi abonamentowej wszelkimi pracami zajmują się specjaliści Luneos. W przypadku awarii któregoś z komponentu zgodnie z założeniami kontraktu Luneos zobowiązuje się natychmiast zareagować na zgłoszenie. Efektywność stosowanych modułów fotowoltaicznych po 25 latach użytkowania wynosi nawet 80% mocy początkowej. Korzyści z produkcji własnej energii elektrycznej będą dostępne długo po zakończeniu umowy abonamentowej.
Fotowoltaika bez żadnych kosztów w pierwszym roku
Abonament jako forma finansowania to rozwiązanie zapewniające klientom biznesowym dostęp do nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej niewymagającej inwestycji środków własnych. Luneos przygotował promocyjną ofertę dla klientów biznesowych, którzy w czerwcu zdecydują się na fotowoltaikę w modelu usługowym. Zamawiając usługę, otrzymają instalację bez żadnych kosztów abonamentowych w pierwszym roku. Dopiero po 12 miesiącach od uruchomienia instalacji pierwsza kwota abonamnetu zostanie naliczona.
Porozmawiaj z naszym konsultantem klikając w poniższy link