Rząd wycofuje powoli wsparcie dla pieców węglowych

Rząd wycofuje powoli wsparcie dla pieców węglowych

Od 1 lipca mają wejść w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, które oznaczają wygaszanie do końca roku dotacji do zakupu i montażu nowych kotłów węglowych. Resort klimatu planuje też wystąpić z wnioskiem o wykreślenie kotłów węglowych z ulgi termomodernizacyjnej.

Dotacje do kupna i montażu pieców węglowych znikają z programu Czyste Powietrze. Teraz na nowy piec węglowy, spełniający wymogi ekoprojektu, można dostać maksymalnie 6 tys. zł dofinansowania. Na wykreśleniu z programu Czyste Powietrze tych dotacji zależy Komisji Europejskiej, która ma zatwierdzić unijne fundusze na sztandarowy polski program walki ze smogiem. Polska wnioskuje w Krajowym Planie Odbudowy o 3,2 mld euro na ten cel.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Jak rezygnacja ze wspierania kotłów węglowych będzie wyglądała w praktyce? Po pierwsze, zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca. Osoby, które przed tą datą złożą wniosek o dofinansowanie, mają na realizację inwestycji aż 30 miesięcy. Po 1 lipca wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r., będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji, a potem czyli od 1 stycznia 2022 roku już nie.  Jednocześnie dotacje do kotłów na pellet o podwyższonym standardzie wyniosą od 9 tys. zł (standardowo do 45 proc. kosztów) do 12 tys. zł. w przypadku podwyższonego progu dofinansowania (60 proc.).

Zmian w programie ma być więcej. Od lipca wzrosną progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji w Czystym Powietrzu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów z programem Stop Smog. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2 189 zł (o 229 zł wyżej niż obecnie). Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 564 zł (o 164 zł więcej niż obecnie).

Ulga na zakup kotła węglowego

To nie wszystko. Warto przypomnieć, że nadal piece węglowe spełniające wymogi ekoprojektu można odliczać w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Są na liście w rozporządzeniu w sprawie wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza wystąpić z wnioskiem o "rozważenie możliwości wykreślenia" kotłów z tego rozporządzenia - poinformowało biuro prasowe resortu portal WysokieNapiecie.pl. Wniosek pójdzie do Ministra Finansów i Minsitra Rozwoju, Pracy i Technologii.

MRPiT poinformował portal WysokieNapiecie.pl, że w pierwszej wersji obecnie obowiązującego rozporządzenia kotły węglowe nie były uwzględnione, jednak w trakcie konsultacji międzyresortowych spotkało się to ze sprzeciwem. Ostatecznie przyjęto, że w tym zakresie musi być zachowana spójność z programem priorytetowym Czyste Powietrze. Czy w tym roku żaden resort nie zaprotestuje i uda się wykreślić kotły węglowe z listy inwestycji, które kwalifikują się do ulgi podatkowej?

Kotły węglowe nadal cieszą się popularnością, ale w programie Czyste Powietrze ustępują kotłom gazowym, na biomasę i pompom ciepła. Od początku programu złożono około 37 tys. wniosków dotyczących zakupu i montażu kotła węglowego. MF nie ma natomiast danych, ile osób skorzystało z odpisania wydatków na kocioł węglowy w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ma tylko dane ogólne - w ubiegłym roku 207 tysięcy podatników odliczyło łącznie w ramach ulgi termomodernizacyjnej 3 134 mln zł.

Kredyty antysmogowe

W lipcu w programie Czyste Powietrze mają ruszyć też kredyty "antysmogowe". To oznacza, że w jednym okienku w banku będzie można złożyć wniosek o kredyt i wniosek o dotację z Czystego Powietrza. Do programu przystąpiło 7 bnków: Alior, BNP Paribas, BOŚ, Credit Agricole, Santander Consumer Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze oraz banki spółdzielcze SGB. W sumie mają około 3,5 tys. oddziałów.

Czytaj także: Czyste Powietrze po nowemu. Pomogą bankowe kredyty

Do końca 2022 roku wartość zaplanowanej akcji kredytowej ma przekroczyć 3 mld zł, a ze swojej strony NFOŚiGW daje 1,5 mld zł na dotacje.

Dotacje do likwidacji kafloków

To nie wszystko. Będzie nowy program skierowany do mieszkańców domów wielorodzinnych,  którzy nadal wykorzystują do ogrzewania piece na paliwa stałe. Nierzadko są to piece kaflowe, tzw. kafloki. Teraz z programu Czyste Powietrze mogą korzystać tylko właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj także: Innowacyjna konstrukcja fotowoltaiczna

- Obecnie projekt programu jest w trakcie wewnętrznych uzgodnień, także przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a jego wdrożenie planowane jest na koniec 2021 roku i uwarunkowane wypracowaniem rozwiązań prawnych oraz zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację - powiedział portalowi WysokieNapiecie.pl paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

NFOŚiGW na ten program chce przeznaczyć 2 mld zł. Rodzaje przedsięwzięć mają obejmować: wymianę indywidualnych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną. Zakłada się wymianę 200 tys.  nieefektywnych źródeł ciepła na niskoemisyjne w lokalach mieszkalnych i 100 tys. lokali mieszkalnych o poprawionej efektywności energetycznej. Nie będzie można wymienić ogrzewania na węglowe.

Czytaj także: Innowacyjna konstrukcja fotowoltaiczna

Technologie dostarcza

Zobacz także...

Koniec epopei Nord Stream 2

Leszek Kadej

Mimo piętrzących się trudności Moskwie i Berlinowi uda się wkrótce doprowadzić do zakończenia budowy bałtyckiego gazociągu. Jakie będą skutki pojawienia się nowej drogi dost...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]