Celem Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd jest wyłonienie oraz nagrodzenie gmin najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii, wpisujących się poprzez to w realizację założeń krajowej i unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, w tym także w prowadzeniu zrównoważonej transformacji energetycznej na poziomie lokalnym.
– Chcemy docenić inicjatywy jednostek samorządu terytorialnego oraz je nagrodzić i wypromować w skali całego kraju, tak by stały się przykładami dla innych – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im Łukasiewicza. – Nasz konkurs ma być impulsem dla samorządów do zainteresowania się innowacjami energetycznymi. Chcemy też – jako think tank grupujący naukowców i ekspertów – przyczynić się do koniecznego i nieuchronnego przecież procesu przyspieszenia zrównoważonej transformacji elementów struktury energetycznej na najniższym – co nie znaczy że mniej ważnym – szczeblu.
– Pragniemy, aby ten Konkurs był dla Samorządów sposobem ewidencji dotychczas realizowanych działań w zakresie zrównoważonej transformacji energetycznej, aby Gminy zwróciły uwagę na uwarunkowania z którymi aktualnie mają do czynienia i aby wytyczyły sobie cele na przyszłość – podkreśla prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp – Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, Przewodniczący Kapituły Konkursu.
Kategorie konkursu to:
- Inwestycja Roku – transport i budownictwo,
- Akcja Społeczna Roku – podnoszenie wiedzy i świadomości mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej,
III. Innowacja Roku – nowatorstwo energetyczne w skali samorządy.
– W konkursie – poza inwestycjami – nagrodzone będą też działania na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej energetyki i ochrony środowiska wśród obywateli – mówi dr inż. Sławomir Stec, Koordynator Konkursu. – Chodzi np. o edukację czy zachęcanie mieszkańców do większej aktywności na rzecz przyspieszania modernizacji sektora energii i poprawy jakości powietrza.
Kapituła konkursowa będzie składać się z doświadczonych ekspertów. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi podczas VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w dniach 13-14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Sponsorami/partnerami Konkursu zostali: PKN ORLEN S.A. (Sponsor Głowny) oraz Polska Spółka Gazownictwa (Sponsor Srebrny).
Projekt został objęty patronatem medialnym m.in.: TVP3 Rzeszów, Centrum Informacji Rynku Energii, BiznesAlert, Nowa Energia, GospodarkaPodkarpacka, Biomasa, Elektroinżynieria, Energetyka, Energetyka Cieplna i Zawodowa, Energetyka Wodna, Energetyka24.com, Energetykon, Energia i Recykling, EURACTIV.pl, Filary Biznesu, Forum Polskiej Gospodarki 24, Gazeta Bankowa, Gazeta Politechniki, GlobEnergia, Miesięcznik Instal, Nowiny24, Nuclear.pl, Optimal Energy, Ozeon, Portal Gospodarka Morska, Radio Centrum, Smart-Grids.pl, Srodowisko.pl, Świat OZE, Trendy w Energetyce, W Gospodarce, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, WysokieNapiecie.pl. Spodziewamy się kolejnych patronatów medialnych.
Szczegółowe informacje o Konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy, regulamin, terminy oraz dane kontaktowe, znajdują się na stronie internetowej: www.instytutpe.pl/konkursJST
Film zapowiadający Konkurs znajduje się pod adresem: www.youtube.com/watch?v=TuB7vmyXy5Q
***
Instytut Polityki Energetycznej im I. Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Instytut wydaje analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Kontakt dla mediów: inż. Paulina Zwolenik, kom. 737 880 413; e-mail: [email protected]
Kontakt dla podmiotów zainteresowanych udziałem w konkursie : dr inż. Sławomir Stec,
kom. 737 880 769; e-mail: [email protected]