Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Potężny rozwój fotowoltaiki w Polsce

Potężny rozwój fotowoltaiki w Polsce

Materiał Partnera
Boom na fotowoltaikę trwa. Pomimo pandemii koronawirusa jest to wciąż najdynamiczniej rozwijający się sektor OZE w Polsce – w 2020 roku zanotował kolejny rekord w przyroście nowych mocy. Coraz śmielej inwestują w niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Jak kształtował się rynek fotowoltaiki w ubiegłym roku i co branża PV ma do zaoferowania przyszłym prosumentom?
Man shows his family the solar panels on the plot near the house during a warm day
Man shows his family the solar panels on the plot near the house during a warm day. Young woman with a kid and a man in the sun rays look at the solar panels.
 Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, 1 grudnia 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaikę wyniosła 3,7 GW. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku oznacza to wzrost aż o 182%. Natomiast z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe wynika, że w 2020 roku moce przyłączonych instalacji PV wyniosły w Polsce 2,2 GW (dwukrotnie więcej niż w roku 2019), co uplasowało nas pod tym względem na czwartym miejscu w Unii Europejskiej. – Dane te najlepiej obrazują potencjał polskich elektrowni fotowoltaicznych, którego nie zatrzymała nawet niesprzyjająca sytuacja związana z COVID-19. Tak duże zainteresowanie instalacjami PV jest rezultatem ich wysokiej opłacalności. Stanowią one doskonałą odpowiedź na rosnące ceny prądu, a do zakupu zachęcają malejące koszty inwestycji, które w głównej mierze wynikają z uzyskiwanych dofinansowań – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Dofinansowania napędzają rozwój fotowoltaiki

Dużym sukcesem okazał się program Mój Prąd, realizowany od września 2019 roku do grudnia 2020 roku. Oferował on dopłaty w wysokości 5 tys. zł do instalacji o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Jego łączny budżet wyniósł 1,1 mld zł, co pozwoli wesprzeć 220 tys. prosumentów, a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków wyniesie 1,2 GW. Zakończenie wypłacania dotacji oszacowano na połowę 2021 roku. Jednocześnie rozpoczęto już prace nad nową edycją programu.asenergy (5) Wciąż można natomiast skorzystać z programu Czyste Powietrze, którego zasady są zbliżone do tych obowiązujących w programie Mój Prąd, jednak instalacji paneli PV musi towarzyszyć wymiana nieefektywnego źródła ciepła. Nadal aktywne są również premie termomodernizacyjne czy dotacje gminne (w wybranych miastach). Wkrótce zostaną z kolei ogłoszone terminy składania wniosków na rok 2021 w programie dotacyjnym dla rolników Agroenergia.

Najlepsza klasa produktów dzięki współpracy z liderami branży

W kontekście rozwoju fotowoltaiki nie bez znaczenia jest także wzrost wydajności instalacji, co przekłada się na ich żywotność. Producenci oferują coraz to skuteczniejsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają służyć niezawodności i wytrzymałości systemu. Liderami branży są takie firmy jak Jinko Solar, K2 czy Ginlong Technolgies. Produkty wszystkich tych marek można znaleźć w ofercie AS Energy, która skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.asenergy (7) Jinko Solar jest największym dostawcą paneli PV na świecie. O efektywności proponowanych przez firmę rozwiązań świadczy rekord świata w najwyższej wydajności konwersji, który został osiągnięty przez moduł mono typu N i wyniósł 23,01%. Ginlong Technologies jest natomiast producentem inwerterów marki Solis, do których kilkukrotnie trafił tytuł „Najlepszej marki falowników”, przyznawany przez międzynarodowy instytut badawczy EuPD Research. Znalazły one zastosowanie m.in. przy powstającej obecnie największej chińskiej pływowej płaskiej elektrowni PV o mocy 300 MW. K2 jest z kolei globalną marką systemów montażowych, której konstrukcje powstają we własnym dziale rozwoju, są stale optymalizowane i dystrybuowane do 130 krajów. Rozwój technologii w połączeniu z łatwą dostępnością rozwiązań oraz programami dofinansowań sprawiają, że na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób, a udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej rośnie. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie zatrzymać.
Informacje o AS Energy: AS Energy to nowa marka na rynku odnawialnych źródeł energii, oferująca wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych. Więcej informacji na stronie: www.asenergy.pl
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
NCBiR wyłonił cztery firmy, które przejdą do kolejnej rundy programu E-VAN, wspierającego rozwój polskich samochodów dostawczych o napędzie elektrycznym lub wodorowym. Najwięcej punktów zebrał zgorzelecki Innovation AG, zajmujący się do tej pory ekokonwersjami. Po 3 mln zł na dalsze prace dostaną też spółka Sobiesława Zasady, warszawki Instytut Elektrotechniki oraz wodorowa Syrena z Kutna wraz z Ekoenergetyką i Mpower.
ev auto tech start
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Do tej pory Polska pozostawała białą plamą na europejskiej mapie, a sam rynek detaliczny i opcje dla klientów są co najmniej słabe, jeśli nie nawet beznadziejne. Co zmieni Centralny System Informacji o Rynku Energii?
gielda energii rynek
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
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy.
wymiana miedzyoperatorska polski 2020

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!