Menu
Patronat honorowy Patronage

Energetyka Dla Każdego 2020

W tym roku Studenckie Koło Naukowe Energetyki działające przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie po raz piąty organizuje wydarzenie pt. Energetyka Dla Każdego. Jest to cykl wykładów skierowanych do wszystkich osób zainteresowanych najnowszymi zagadnieniami w sektorze energetyki.

W tym roku wykłady poprowadzą specjaliści z Politechniki Warszawskiej oraz PSE S.A. Będziemy mieli również przyjemność wysłuchać alumnów Koła, którzy przybliżą nam przebieg początków swojej kariery w energetyce.

Pierwszy wykład pod tytułem „Energetyka w dobie zmian klimatu” odbędzie się już 16 grudnia. Jest to wykład przeznaczony dla osób szukających ogólnej wiedzy o kluczowych zagadnieniach energetyki w dobie zmian klimatu. Na wykładzie poruszone zostaną takie tematy jak działanie systemu energetycznego, integracja OZE czy problemy z jakimi mierzy się energetyka atomowa. Spotkanie poprowadzi Adam Rajewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, działacz m.in. Fota4Climate.

Drugie wydarzenie w ramach tego projektu odbędzie się 7 stycznia. Będzie to spotkanie z byłymi członkami SKNE, którzy kontynuują swoją przygodę z energetyką także w życiu zawodowym. O swojej pracy oraz o działaniu rynku energii opowiedzą nam Karol Wolański, Maciej Gacki oraz Bartłomiej Smulski.

Trzecie i ostatnie spotkanie tego projektu to wykład „Polityka klimatyczna i energetyczna UE”. Odbędzie się on 13 stycznia o godzinie 17:00. Na tym wykładzie przedstawione będą cele klimatyczne UE oraz droga Polski do ich wypełniania. Wykład o energetyce w wymiarze polityczno-społecznym poprowadzi Juliusz Kowalczyk z Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – ekspert w zakresie regulacji sektora energetycznego UE.

Debata oksfordzka odbędzie się tego samego dnia o godzinie 19:30. Tematem debaty jest „Polski coalexit – czy powinniśmy zamknąć ostatnią kopalnię węgla przed 2035 r.?”. Uczestnikami debaty będą członkowie Koła.

Zarówno wykłady jak i debata odbędą się na platformie MS Teams.

W imieniu Członków SKN Energetyki oraz organizatorów EDK 2020 serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

W polskim system elektroenergetycznym nie ma już śladów zastoju wywołanego epidemią. W czwartek, 10 grudnia, chwilowe zapotrzebowanie na moc było najwyższe w historii i wyniosło 26,8 GW. To efekt lekkich mrozów, rekordowej produkcji przemysłu, rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych i… zdalnego nauczania.
Polska przestaje być głównym klimatycznym „hamulcowym” UE. Polski rząd gra już nie o zablokowanie transformacji energetycznej, ale o pieniądze, które pomogą ją sfinansować.
Dziennikarz WysokieNapiecie.pl odpowiadał na pytanie ile prądu zużywa przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce i o ile wzrosną rachunki w związku z wprowadzeniem tzw opłaty mocowej
Budżet programu Mój Prąd, z którego można było dostać do 5 tys. zł dofinansowania do fotowoltaiki, został w tym roku wyczerpany. Nie ma jeszcze terminu kolejnego naboru. Ale w niektórych miastach Polski można jeszcze dostać dotacje do instalacji PV, Z jakich programów można skorzystać?
Solaranlage auf einem modernen Haus mit Solarzellen auf dem Dach
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: