Czyste powietrze to sprawa nas wszystkich, to nasze wspólne dobro i odpowiedzialność. Bez względu na to gdzie mieszkamy i jak żyjemy smog wpływa na życie, a tym samym zdrowie nas samych, naszych dzieci, rodziców. Badania pokazują, że za zanieczyszczone powietrze płaci każdy. Polski smog kosztuje nas średnio 5 lat życia.
W wielu polskich miastach i wsiach, właśnie teraz, jesienią, zaczyna się nierówna walka ze smogiem. Działania pojedynczych osób nie są w stanie zapewnić oczekiwanych/wystarczających rezultatów. Niezbędne są działania władz gminnych i samorządów.
Chcemy pomóc Miejskim Liderom i Liderkom Zmiany, Prezydentom i Prezydentkom gotowym zawalczyć o czyste powietrze. Dlatego zbudowaliśmy program LeadAIR, który wspiera Prezydentów i Prezydentki oraz ich zespoły wiedzą ekspercką w zakresie planowania, wdrażania i finansowania poprawy jakości powietrza. Każde miasto jest inne i boryka się z innymi trudnościami. Stawiamy na współpracę, wymianę doświadczeń i mentoring w tematach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Program LeadAIR jest miejscem spotkania ekspertów zsamorządowcami, gotowymi do działania.
Na czym polega program LeadAIR?
LeadAIR to półroczny program edukacyjno-rozwojowy dla miast. W ramach programu zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki wybranych miast do udziału w:
- konferencji online, inaugurującej projekt – 25 listopada 2020 r.,
- 2 zjazdów szkoleniowych, składających się z warsztatów, wykładów, spotkań z urzędnikami centralnymi i samorządowymi – 12-15 stycznia oraz 14-16 kwietnia 2021 r.,
- indywidualnego 4-miesięcznego doradztwa dla każdego z miast w wybranym temacie – od stycznia do kwietnia 2020 r.
- 3 webinariów tematycznych (grudzień 2020 r., luty i maj 2021 r.)
- otwarty dostęp do wypracowanych materiałów,
Do kogo skierowany jest LeadAIR?
Do programu zapraszamy miasta reprezentowane przez 2-osobowe zespoły samorządowe składające się z:
- samorządowca (wójta, burmistrza, prezydenta lub ich zastępców) w którego kompetencji leży nadzorowanie działań na rzecz środowiska odpowiedzialność za przygotowanie założeń do planów zaopatrzenia gmin w energię
- menedżera miejskiego (z samorządu – dyrektorów/ki, naczelników/czki, kierowników/czki, z przedsiębiorstw ciepłowniczych/spółek miejskich) nadzorującego codzienną pracę nad obszarami związanymi z klimatem, środowiskiem, itp.
Jak wziąć udział w Programie?
By wziąć udział w programie należy:
- zapoznać się z regulaminem udziału,
- wypełnić formularz zgłoszeniowy online znajdujący się pod linkiem: http://bityl.pl/bFlXV
- drogą mailową przesłać skan „Umowy uczestnictwa miasta w Programie” wraz z załącznikami na adres mailowy: [email protected]
Dokumenty rekrutacyjne można pobrać na dole strony.
Całościowy koszt udziału każdego przedstawiciela miasta to 600,00 zł. Rekrutacja do programu trwa od 29 września do 27 października 2020 r.
W dniu 2 listopada 2020 r. podana zostanie lista 15 miast zakwalifikowanych do Programu.
Dlaczego warto wziąć udział w LeadAIR?
Prezydenci miast, samorządy, które już podjęły walkę ze smogiem wiedzą, jak trudny, złożony i kosztowny jest to proces. Jednocześnie są to działania, których nie można odłożyć na „za chwilę”. Nie mamy już czasu na popełnianie błędów. Za 5 – 10 lat mamy szansę, żyć w lepszym świecie. Potrzebujemy tylko odważnych i mądrych decyzji, podejmowanych już teraz. Potrzebujemy liderów, którzy będą myśleć strategicznie i odpowiedzialnie o poprawieniu jakości życia. W programie LeadAIR walczymy razem o nasze otoczenie, abyśmy my i nasze dzieci oddychali z przyjemnością.
Więcej informacji:
Koordynatorki programu LeadAIR:
Anita Cieślicka, telefon: 733 190 114,
mail: [email protected]
Magdalena Tchórznicka, telefon: 514 130 114,
mail: [email protected]