Artykuł sponsorowany
Rozliczanie prosumenckie to inaczej system opustów, który polega na bezgotówkowym rozliczaniu z energii zużytej i wyprodukowanej w mikroinstalacji na podstawie umowy kompleksowej zawartej ze swoim dostawcą. Na jej podstawie nadwyżka energii wyprodukowanej przez instalację trafia do sieci, skąd prosument może ją w razie potrzeby odebrać.
W ciągu dnia, kiedy wydajność instalacji jest największa, energii jest zbyt dużo, aby wykorzystać ją od razu (tzw. autokonsumpcja wynosi najczęściej około 20%) – dlatego jej nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej. W nocy instalacja nie wytwarza energii, więc możemy odebrać nadwyżkę energii, którą zmagazynowaliśmy w sieci. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp, z sieci można bezpłatnie odebrać 80% oddanej energii. Natomiast właściciele instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp z sieci energetycznej mogą bezpłatnie odebrać 70% oddanej energii.
Czytaj także: Falowniki do elektrowni słonecznych – jak dobrze wybrać?
Rozliczanie z energii zazwyczaj odbywa się w dwumiesięcznych okresach rozliczeniowych, ale wybrać można również okres sześcio- lub dwunastomiesięczny. To, jaki okres rozliczeniowy obowiązuje, jest zawarte w podpisanej z dostawcą umowie.
W umowie widnieje też zapis o taryfie. Dostawca prądu magazynuje naszą nadwyżkę energii przez 365 dni ……
Czytaj także: Rozliczanie prosumentów na nowych zasadach z lawiną uwag
System opustów działa w pełni automatycznie, a rozliczanie z nadwyżki energii jest całkowicie bezproblemowe. W tej formule nie ma potrzeby inwestowania w magazyny energii, które mocno podnoszą koszt instalacji i wydłużają okres zwrotu. Zamiast tego magazynem energii staje się sieć energetyczna, a dostęp do energii mamy przez cały rok. Zimą, kiedy jest większe zapotrzebowanie na energię, wykorzystujemy energię nadprodukowaną w cieplejsze dni – czyni to naszą instalację bardzo opłacalną inwestycją.
Więcej informacji na temat fotowoltaiki w bezpłatnym poradniku „Fotowoltaika dla domu” – POBIERZ