Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Energetycznej

Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Energetycznej

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej powołała zarząd XI kadencji. Na stanowisko prezesa został powołany Wojciech Dąbrowski, na stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek, wiceprezesa ds. finansowych Paweł Strączyński, wiceprezesa ds. korporacyjnych Paweł Cioch, wiceprezesa ds. innowacji Paweł Śliwa. Kadencja wspólna zarządu trwa 3 lata, podała spółka.
wojciech.dabrowski.wasilek
Wojciech Dąbrowski (z lewej) i Ryszard Wasiłek ( w środku) podpisują umowę w Rzeszowie

Jednocześnie RN podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu z dniem 19 lutego 2020 r.:

– Henryka Baranowskiego, prezesa;

– Ryszarda Wasiłka, wiceprezesa ds. operacyjnych;

– Emila Wojtowicza, wiceprezesa ds. finansowych;

– Marka Pastuszki, wiceprezesa ds. korporacyjnych;

– Pawła Śliwy, wiceprezesa ds. innowacji;

– Wojciecha Kowalczyka, wiceprezesa ds. inwestycji kapitałowych.

„PGE Polska Grupa Energetyczna potrzebuje silnego impulsu zarządczego, aby realizować wyzwania jakie ma przed sobą. Unijna polityka klimatyczna, zielony ład, dekarbonizacja, społeczne oczekiwania to elementy, które już wpływają na sektor energetyczny i będą determinować pracę zarządu PGE. Zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy to cel, który stawiam przed sobą” – powiedział Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Zobacz także:Niespodziewany koniec konkursu na członków zarządu PGE

„PGE jest częścią ekosystemu społecznego i gospodarczego i nie może funkcjonować w oderwaniu od niego. Przy czym transformacja energetyczna musi być przeprowadzona w sposób niezagrażający polskiej gospodarce, a grupa kapitałowa PGE z racji swojej siły ma wyznaczać trendy w sektorze. Będziemy chcieli wykorzystać mechanizmy finansowe służące celowi neutralności klimatycznej w oparciu o racjonalny harmonogram. Za kluczowy element powodzenia w realizacji celów uznaję nastawienie pracowników spółki i ich zorientowanie na współpracę. Transformacja w kierunku OZE musi być i będzie realizowana ze stroną społeczną” – dodał Dąbrowski.

Zarząd PGE planuje audyt projektów i pilną, w perspektywie dwóch miesięcy, prezentację działań grupy kapitałowej PGE, zapowiedziano w materiale.

wojciech dabrowski wasilek
Wojciech Dąbrowski (z lewej) i Ryszard Wasiłek ( w środku) podpisują umowę w Rzeszowie

Wojciech Dąbrowski od 10 lat pełni funkcje menadżerskie w sektorze energetycznym. Od listopada 2017 r. do lutego 2020 r. pełnił funkcję prezesa zarządu PGE Energia Ciepła, gdzie przeprowadził proces integracji polskich aktywów ciepłowniczych zakupionych przez Grupę PGE od francuskiego EDF. Zbudował silną linię biznesową zajmującą się ciepłownictwem w ramach grupy kapitałowej PGE. W 2019 r. przeprowadził proces integracji aktywów ciepłowniczych wydzielonych w procesie integrowania aktywów w grupie kapitałowej PGE. Od stycznia 2016 r. do listopada 2017 r. pełnił funkcję prezesa zarządu PGNiG Termika, gdzie m.in. przeprowadził proces akwizycji PEC Jastrzębie i SEJ Jastrzębie wzmacniając pozycję rynkową PGNiG Termika. W latach 2011-2016 pełnił funkcję wiceprezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie, podano także.

Zobacz także: PGE chce budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku z duńskim Ørstedem

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Prawa i Administracji, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk prawnych. Ukończył również studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w zakresie Eksploatacji elektrowni i elektrociepłowni parowych, gazowych i parowo-gazowych oraz w Akademii Leona Koźmińskiego i na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Zarządzania – Zarządzanie w Administracji Publicznej.

„Wojciech Dąbrowski jest uczestnikiem debaty publicznej na temat kierunków rozwoju energetyki, ochrony środowiska, gospodarki odpadami i bezpieczeństwa energetycznego. Jako prezes PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE, występował jako zwolennik aktywnej współpracy z samorządem terytorialnym i lokalnymi dystrybutorami ciepła, co przyczyniło się do rozwoju rynków ciepła i wzrostu liczby przyłączonych do systemu odbiorców, a w konsekwencji poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Wspierał i promował technologię kogeneracyjną jako najbardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Brał udział w pracach nad wypracowaniem systemu wsparcia dla kogeneracji” – napisano także w komunikacie.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.

Zobacz także: PGE stawia pieniądze z CO2 na zielone

Rynek energii rozwija:
Nowelizacja prawa budowlanego utrudni dowolną zamianę ogrzewania i instalację pieców węglowych w miejsce bardziej ekologicznego paliwa. To już kolejny przepis, który wprowadza rząd w walce ze smogiem. Wcześniej wzmocnił przepisy dotyczące przyłączania domów do cieci ciepłowniczej.
wegiel piec ogrzewanie dom
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Za rok możemy mieć pierwszą stację wodorową w Polsce, a nawet ich kilka. Są też miasta, które mówią o planach zakupu floty autobusów napędzanych ogniwami wodorowymi. Tymczasem brakuje regulacji dotyczących wodoru, który nie jest nawet paliwem w Polsce, nie ma normy i nie może być sprzedawany na stacjach.
tankowanie ladowanie wodoru h2
Technologie wspiera: