Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Przepisy o wsparciu dla elektrowni w ciągu dwóch miesięcy?

Przepisy o wsparciu dla elektrowni w ciągu dwóch miesięcy?

Liczę na to, że ustawa o rynku mocy zostanie w tym roku zarówno uchwalona, jak i notyfikowana w Komisji Europejskiej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Na ile to realne?

Krzysztof Tchorzewski

Liczę na to, że ustawa o rynku mocy zostanie w tym roku zarówno uchwalona, jak i notyfikowana w Komisji Europejskiej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Na ile to realne?

Jesteśmy na zaawansowanym etapie jeśli chodzi o rozmowy w Brukseli na temat zatwierdzenia polskiej ustawy o rynku mocy – powiedział szef resortu energii w swoim wystąpieniu na Forum Nowego Przemysłu. Według niego, jest to „końcówka” rozmów.

Krzysztof Tchorzewski– Bez rynku mocy nasze cele są nie do utrzymania, bo na razie OZE nie mogą funkcjonować bez rezerwy mocy w energetyce konwencjonalnej – mówił Tchórzewski.

Zaznaczył, że polskiemu rządowi zależy, by polski mechanizm mocowy był zgodny z regulacjami Pakietu Zimowego, nad którymi pracuje obecnie Bruksela. Przypomnijmy – w unijnym rozporządzeniu o rynku wewnętrznym znajduje się postulat, by wsparcie w ramach rynku mocy dotyczyło tylko jednostek o emisyjności nie wyższej niż 550 g na każdą kWh wytworzonej energii. To eliminuje wsparcie dla elektrowni węglowych.

Nowe jednostki mają być objęte nowymi przepisami od dnia ich wejścia w życie (prawdopodobnie w przyszłym roku). Istniejące – pięć lat później. I to byłby ostateczny termin obowiązywania zarówno rynku mocy, jak i obecnych mechanizmów wsparcia dla elektrowni węglowych, w tym interwencyjnej rezerwy zimnej, jak i operacyjnej.

Minister Energii liczy na wydłużenie tego okresu. – Rysują się szanse na derogacje w ramach rynku mocy i związane z ogólnymi wymogami – powiedział Tchórzewski.

– To trudne rozmowy, ale np. jest nadzieja, żeby ewentualnie uzyskać ogólnokrajowy, a nie jednostkowy system określania emisyjności na jednostkę energii – dodał. Resort energii z tego właśnie względu tak mocno postuluje włączenie do polskiego systemu energetycznego co najmniej 3000 MW mocy w elektrowni jądrowej. To projekt bardzo kapitałochłonny i trudny do sfinansowania, a z biegiem czasu coraz bardziej trudny politycznie. Ale według zamierzeń ME, jako źródło niemal zeroemisyjne, ograniczałaby średnią emisję dla całej krajowej energetyki.

Rynek gazu w Polsce mógłby być tak elastyczny jak rynek ropy. Jeśli Polska ma być gazowym hubem potrzebne są inwestycje, ale też zmiany organizacyjne.

gaz system

Polska prawdopodobnie dostanie zgodę na zwiększenie puli darmowych uprawnień do emisji dla energetyki z 40 do 60 proc. oraz obiecany wcześniej Fundusz Modernizacyjny. W sumie ok. 8-10 mld euro na inwestycje w sektor. Pytanie czy będzie umiała je wydać.

wegiel co2 komin

Resort tłumaczy dlaczego rząd odwołał ostatnie aukcje OZE, odpowiada na pytania Obserwatora Legislacji Energetycznej o to kiedy odbędą się kolejne i co stanie się z wolumenami niewykorzystanymi we wrześniu i październiku. W analizie OLE także o tym jak może to wpłynąć na ceny uzyskiwane w kolejnych aukcjach.

{loadmodule mod_email}

pv rolnik
Zielone technologie rozwijają:

PGE jest na ostatniej prostej do dopięcia transakcji, jakiej nie widzieliśmy w polskiej energetyce od 2012 roku. Aby uzyskać zgodę urzędu antymonopolowego, musiała obiecać większą aktywność na giełdzie. Sprawdziliśmy, jakie opinie w tej sprawie przedstawili konkurenci PGE.

pge edf dane
Rynek energii rozwija: