Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. PGNiG zbuduje nowy blok na Siekierkach za 800 mln zł?

PGNiG zbuduje nowy blok na Siekierkach za 800 mln zł?

Paliwem nie będzie jednak gaz, jak w budowanej już jednostce na Żeraniu lecz śmieci, węgiel i biomasa.

pgnig  Siekierki

Paliwem nie będzie jednak gaz, jak w budowanej już jednostce na Żeraniu lecz śmieci, węgiel i biomasa.

pgnig %20SiekierkiNowa elektrociepłownia na Siekierkach znalazła się na opublikowanej we wrześniu przez Ministerstwo Rozwoju  liście polskich projektów rządowych zgłoszonych do Planu Junckera.

„Budowa kogeneracyjnego bloku o mocy 75 MWe / 140 MWt (wielopaliwowego) opalanego węglem, paliwem alternatywnym RDF (produkowane z odpadów) oraz biomasą. Blok zlokalizowany będzie na terenie należącym do EC Siekierki i będzie produkował ciepło i energię elektryczną na potrzeby m.st. Warszawa, a także przyczyni się do poprawy procesu gospodarki odpadami w Warszawie poprzez odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego z regionu województwa mazowieckiego” – to cytat z dokumentu MR.

Blok będzie kosztował ok 800 mln zł. Inwestorem albo PGNiG Termika (czyli spółka PGNIG odpowiedzialna za produkcję ciepła i prądu) albo stworzona przez nią spółka celowa. Nota bene blok na Żeraniu (o mocy 400 MW, jego budowa właśnie się zaczęła) też będzie się ubiegał o finansowanie z Planu Junckera.

Parametry bloku na Siekierkach (cena, moc elektryczna i cieplna) są identyczne jak budowanego w Zabrzu przez  fiński Fortum. Finowie chcą aby 50 proc. spalanego paliwa stanowił RDF czyli przetworzone śmieci. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć uciążliwe wysypiska śmieci, a w Warszawie smieciowy problem  jest nierozwiązany od lat.

PGNIG Termika długo rozważał budowę na Siekierkach bloku gazowego, podobnego do żerańskiego. W 2016 r. sporządzono nawet studium wykonalności jednostki gazowej. O możliwości budowy bloku wielopaliwowego na Siekierkach w maju pisała „Rzeczpospolita”.
Plan Junckera nie zakłada dotacji, lecz kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ich zaletą są lepsze warunki, m.in. oprocentowanie.

Wielopaliwowy blok na Siekierkach ma zostać zgłoszony do EBI już w styczniu 2018 r.
Zarówno blok na Żeraniu jak i na Siekierkach mają zastąpić wysłużone już jednostki węglowe.
Teoretycznie inwestycja na Siekierkach ma duże szanse „załapać się” na kredyt z EBI. Nie wiadomo jednak na jakim jest etapie, większość projektów dot. wytwarzania energii zgłaszanych przez spółki skarbu państwa jest na bardzo wczesnym etapie, a niektóre raczej kwalifikują się do statusu projektów badawczych, a nie inwestycyjnych.

Gdzie znajdziesz najbliższy punkt w którym naładujesz samochód elektryczny? Przedstawiamy najpełniejszą mapę (z wyłączeniem zwykłych gniazdek udostępnianych publicznie). Zwróć uwagę na komentarze zamieszczane przy poszczególnych stacjach i pamiętaj, że niestety część punktów ładowania nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników, całą dobę i we wszystkie dni tygodnia.{norelated}

mapa stacji Polska
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:

Redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii rozmawiali w programie "Bilans" stacji TVN24 BIS o projekcie ustawy o rynku mocy.

tv wmediach

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, adaptowanie metod z powodzeniem stosowanych w jednych branżach do całkiem nowych, czy wreszcie innowacyjne narzędzia nigdy dotąd niestosowane. Polska energetyka dynamicznie się zmienia, a jej siłą napędową coraz częściej stają się startupy, które coraz częściej mogą liczyć na wsparcie krajowych gigantów.

Artykuł sponsorowany

grafika innvento art wysokienapiecie
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija: