Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Szwajcarzy rezygnują z atomu

Szwajcarzy rezygnują z atomu

W niedzielnym referendum większość Szwajcarów opowiedziała się za rezygnacją z energetyki atomowej. Prąd w gniazdkach zapewnić mają im odnawialne źródła energii i wzrost efektywności.

atom szwajcaria nie

W niedzielnym referendum większość Szwajcarów opowiedziała się za rezygnacją z energetyki atomowej. Prąd w gniazdkach zapewnić mają im odnawialne źródła energii i wzrost efektywności.

atom polityki 2017Ponad pół roku temu Szwajcarzy odrzucili pomysł skrócenia czasu funkcjonowania pracujących u nich pięciu bloków jądrowych do maksymalnie 45 lat od uruchomienia. Oznaczałoby to wyłączenie pierwszych trzech już w tym oku, a ostatniego w 2029 roku. Wczoraj wsparli jednak mniej radykalną reformę.

W głosowaniu 21 maja 2017 roku ponad 58% głosujących poparła rządową strategię energetyczną do 2050 roku, zakładającą zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych, większe wykorzystanie energetyki odnawianej i poprawę efektywności wykorzystania energii.

Wynik jest zgodny z wcześniejszymi sondażami, jednak walka na argumenty trwała do końca. Zwolennicy rządowej polityki straszyli skutkami katastrof w Czarnobylu i Fukushimie, przekonując, że XXI wiek należeć będzie do energetyki odnawialnej. Z kolei przeciwnicy straszyli wizerunkiem półnagiej kobiety kulącej się pod prysznicem z zimna, ponieważ nie stać jej na ciepłą wodę (w Szwajcarii powszechnie podgrzewaną elektrycznie). Zwracali uwagę także na koszty energii dla dobrze rozwiniętej branży chemicznej.

Szwajcarów ostatecznie przekonały argumenty rządu, który przyznał, że rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej będzie pociągał za sobą wzrost cen energii, jednak dzięki poprawie efektywności energetycznej ─ przede wszystkim budynków mieszkalnych ─ wysokość samych rachunków za energię nie wzrośnie.

Dzisiaj elektrownie atomowe dostarczają Szwajcarom jedną trzecią zużywanej przez nich elektryczności. Za ponad 60% dostaw odpowiadają elektrownie wodne. Udział pozostałych źródeł jest znikomy.  

Wcześniej z budowy elektrowni atomowych zrezygnowały Dania, Grecja, Luksemburg i Portugalia, które nigdy nie wybudowały u siebie takiego obiektu, a także Austria (wybudowała, ale nigdy nie uruchomiła) oraz kraje wykorzystujące już elektrownie atomowe: Hiszpania, Włochy, Belgia i Niemcy.

Budowy nowych elektrowni atomowych trwają tymczasem we Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji i na Białorusi. Kilka innych państw europejskich, w tym Polska, prowadzą swoje programy atomowe jeszcze bez rozstrzygnięcia.

Technologie wspiera:

Naukowcy z Krakowa prognozują, że popyt na węgiel w energetyce do 2020 r. spadnie o co najmniej 6 mln ton. PGG wierzy, że jej węgla będzie to dotyczyć w najmniejszym stopniu

wegielzatrudnienie