Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Polska liderem wzrostu emisji CO2. Na głowę pobiliśmy Chiny i Indie

Polska liderem wzrostu emisji CO2. Na głowę pobiliśmy Chiny i Indie

W ubiegłym roku Polska wyprzedziła Francję w ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, awansując w niechlubnym globalnym rankingu. W ciągu kilku lat staniemy się trzecim największym w Europie emitentem CO2. Ubiegłoroczny przyrost na głowę mieszkańca był w Polsce wyższy nawet od Chin i Indii.
emisje co2 polska europa

Polska w 2018 roku wypuściła do atmosfery 322,5 mln ton dwutlenku węgla – wynika z przeglądu statystycznego BP. Tym samym wyprzedziliśmy Francję i awansowaliśmy na czwarte miejsce w rankingu największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej, piąte w Europie i 19 miejsce na świecie (z udziałem blisko 1 proc. w globalnych emisjach).

Ubiegłoroczne emisje CO2 naszego kraju były o 7,1 mln ton wyższe niż w 2017 roku. To największy przyrost w Unii Europejskiej i szesnasty największy na świecie. Dla porównania o niemal tyle samo wzrosły w ubiegłym roku emisje – liczącego prawie 200 mln mieszkańców i szybko rozwijającego się – Pakistanu.

emisje co2 polska europa

Do liderów globalnego wzrostu – Chin i Indii (wypuściły aż o 199 i 162 mln ton CO2 więcej r/r) – teoretycznie nie powinniśmy się nawet porównywać, ale ubiegłoroczny przyrost emisji CO2 w przeliczeniu na mieszkańca był w Polsce wyższy nawet niż w tych dwóch krajach. Wyniósł niemal 188 kg w stosunku do 144 kg w Chinach i 121 kg w Indiach.

Za sprawą tak szybkiego wzrostu, jak w ostatnich latach, po ubiegłorocznym wyprzedzeniu Francji, już za kilka lat prześcigniemy także Wielką Brytanię (w 2018 roku wyemitowała 394 mln ton CO2 – o ponad 9 mln ton mniej rok do roku) i Włochy (336 mln ton CO2 w 2018 roku – o niemal 10 mln t mniej r/r).

Globalne CO2 5

Jednak i wówczas do niechlubnych europejskich liderów – Rosji i Niemiec – wciąż będzie nam dużo brakować. Ci pierwsi wyemitowali w minionym roku ponad 1,5 mld ton CO2 (prawie 5 proc. światowych emisji), a ci drudzy niemal 726 mln ton. Jednak Niemcy były jednocześnie globalnym liderem redukcji emisji CO2. W ubiegłym roku zmniejszyli je o niemal 37 mln ton (5 proc.), co stanowiło ponad połowę redukcji całej Europy.

Ubiegły rok nie był w Polsce wyjątkowy. Wzrost emisji dwutlenku węgla – pomimo wielokrotnych zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego i ministra środowiska Henryka Kowalczyka o tym, że „Polska jest liderem redukcji emisji CO2” – utrzymuje się w naszym kraju od pięciu lat. Nadal jest jednak dużo niższy niż pod koniec PRL, gdy zbliżał się do 0,5 mld ton rocznie, podczas gdy Chiny emitowały 2 mld ton.

Emisje CO2 na świecie wzrosły w 2018 roku o 2%. Tyle samo, co średniorocznie przez ostatnich 50 lat

Pomimo ubiegłorocznego wzrostu emisji w Polsce, ilość wtłaczanego do atmosfery CO2 w całej Europie (bez Rosji) spadła o 1,6 proc. Podobny wynik (spadek o 1,5 proc.) odnotowały jeszcze tylko kraje Ameryki Południowej i Środkowej. W pozostałych regionach globu emisje dwutlenku węgla wzrosły – od 1,9 proc. na Bliskim Wschodnie i krajach NAFTA, po 5 proc. w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

W sumie szacowana przez BP globalna emisja CO2 wzrosła w 2018 roku o 2 proc., czyli w tym samym tempie, w jakim rosła średniorocznie przez ostatnich 50 lat, a w wartościach bezwzględnych o połowę więcej niż średnioroczny przyrost w tym okresie.

Działania większości państw wciąż nijak mają się zatem do wynegocjowanego w Paryżu w 2017 roku globalnego porozumienia klimatycznego ONZ, którego efektem powinno być osiągnięcie zerowych emisji netto gazów cieplarnianych najpóźniej za 30 lat.

Włodarze ponad 30 polskich miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności. Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Kraków i pozostałe samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności. W ten sposób zainaugurowano Kongres Nowej Mobilności 2019, największą konferencję poświęconą elektromobilności dla samorządów w Polsce.
Fot 1 Deklaracja Miast
Elektromobilność napędza:
Dziennik powołuje się na wyliczenia WysokieNapiecie.pl dotyczące kosztów jakie będą musieli ponieść operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych w związku z wejściem w życie nowych przepisów.
gazeta media prasa
Ruszyły wypłaty dofinansowania do paneli słonecznych z rządowego „Mój prąd”. Planując zakup instalacji fotowoltaiczną warto jednak rozejrzeć się za innymi możliwościami dofinansowania niż 5000 zł z NFOŚiGW. Na przykład Warszawa oferuje swoim mieszkańcom wyższe dotacje, które można połączyć z wymianą ogrzewania. Za 30 tys. zł można na wiele lat zapewnić sobie niemal darmowe ogrzewanie i dostawy prądu.
dom rynek prosument oze pv wiatr ev tech
Żeby wiedzieć co naprawdę dzieje się w energetyce, trzeba mieć dostęp do danych. Niestety, ma je tylko ma państwowo-prywatny monopol w postaci Agencji Rynku Energii, który pobiera opłaty za udostępnienie informacji będących własnością wszystkich obywateli.
Cyber Security Data Protection Business Technology Privacy concept.
S
Rynek energii rozwija: