Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. E-mobilność
  4. >
  5. Miasta podpisały deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności

Miasta podpisały deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności

Włodarze ponad 30 polskich miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności. Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Kraków i pozostałe samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności. W ten sposób zainaugurowano Kongres Nowej Mobilności 2019, największą konferencję poświęconą elektromobilności dla samorządów w Polsce.
Fot 1 Deklaracja Miast

Inicjatorem podpisania Deklaracji jest PSPA, organizator Kongresu. W wydarzeniu, które odbywa się w dniach 9-10 września br. w Lublinie, bierze udział prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz branża elektromobilności.

– Stworzyliśmy wydarzenie wyjątkowe, w ramach którego chcemy kształtować rynek zeroemisyjnego transportu w Polsce, a nie tylko o nim mówić. To jest kongres dla polskich samorządów, na którym członkowie i partnerzy PSPA mogą przekazać praktyczną wiedzę. Podczas kongresu pokazujemy, jak może wyglądać przyszłość zrównoważonego transportu. Chcemy, żeby to właśnie tutaj, na KNM, wykuwała się polska elektromobilność – mówił podczas inauguracji kongresu Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Deklaracja Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla.

Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym.

– Od 2011 r. wprowadzamy elektromobilność do stołecznego transportu zbiorowego. Rozstrzygnęliśmy największy w Polsce przetarg na zakup autobusów elektrycznych, a ponadto inwestujemy w infrastrukturę ładowania. Zrównoważony transport poprawia komfort życia w polskich miastach, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ochronę zdrowia ich mieszkańców – mówił Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Robert Soszyński. Zapowiedział, że za kilka miesięcy ratusz wstakże ponad 1000 miejsc, w których będą mogły stanąć ładowarki, a to ponad 2000 nowych punktów.

Zapowiedź konkretnych rozwiązań przedstawiła także Prezydent Miasta Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka: – Jesteśmy kompaktowym, zdrowym miastem. Zamierzamy pogłębiać „zielony” charakter Słupska i rozwijać elektromobilność. Równolegle planujemy budować świadomość społeczną w zakresie zrównoważonego transportu, gdyż to właśnie od niej zależy bardzo dużo w zakresie wdrażania ekologicznych technologii. Obecnie jesteśmy na etapie instalacji infrastruktury ładowania, w porozumieniu z jednym operatorów. Zamierzamy też zmniejszyć podatki od samochodów elektrycznych – powiedziała Pani Prezydent.

Kongres Nowej Mobilności to 24 godzinny warsztat z elektromobilności dla samorządów. W ramach wydarzenia odbędzie się 6 premier raportów, liczne dyskusje w formule okrtągłego stołu, expert talks praktyków rynku i posiadzenia grup roboczych. Partnerami Kongresu są: Volkswagen, PTV Group, Daimler, BMW, Volvo, Toyota, engie, KPMG, Allego, Uber, Santander Leasing, ABB, Nissan, Ekoenergetyka-Polska, Triggo, Alphabet, GO+EAuto i Nexity. Wśród wystawców w strefie smart znajdują się: Garo, Panek S.A., KZŁ Bydgoszcz, Renault, stadtraum, Schunk, Gireve, Wenar, Terberg Matec Polska, Mini-Auta.pl, MPK Lublin oraz Enelion.

 

O PSPA | Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 60 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii oraz pozostałe podmioty i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie. Więcej na stronie pspa.com.pl.

Elektromobilność napędza:
Dziennik powołuje się na wyliczenia WysokieNapiecie.pl dotyczące kosztów jakie będą musieli ponieść operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych w związku z wejściem w życie nowych przepisów.
gazeta media prasa
Ruszyły wypłaty dofinansowania do paneli słonecznych z rządowego „Mój prąd”. Planując zakup instalacji fotowoltaiczną warto jednak rozejrzeć się za innymi możliwościami dofinansowania niż 5000 zł z NFOŚiGW. Na przykład Warszawa oferuje swoim mieszkańcom wyższe dotacje, które można połączyć z wymianą ogrzewania. Za 30 tys. zł można na wiele lat zapewnić sobie niemal darmowe ogrzewanie i dostawy prądu.
dom rynek prosument oze pv wiatr ev tech
Żeby wiedzieć co naprawdę dzieje się w energetyce, trzeba mieć dostęp do danych. Niestety, ma je tylko ma państwowo-prywatny monopol w postaci Agencji Rynku Energii, który pobiera opłaty za udostępnienie informacji będących własnością wszystkich obywateli.
Cyber Security Data Protection Business Technology Privacy concept.
S
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Testowanie i certyfikacja w Laboratorium KEMA ds. Pomiarów, Zabezpieczeń i Automatyki Podstacji (MPSA). Poznaj nasz zespół na Energetab 2019 w Bielsku-Białej.
fusion of modern cityscape and electric circuit board
fusion of modern cityscape and electric circuit board, technological abstract image visual