Jakie zmiany w ustawie o OZE przygotowało ministerstwo?

Jakie zmiany w ustawie o OZE przygotowało ministerstwo?

Projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii jest już na ukończeniu. Obserwator Legislacji Energetycznej dotarł do kluczowych zmian, które planuje Ministerstwo Energii.

Dotyczy: nowelizacja ustawy o OZE
Etap: ministerstwo – przygotowanie projektu
Następny etap: konsultacje społeczne i międzyresortowe

{loadmodule mod_email}

Ustawa ma po pierwsze dostosować istniejące przepisy do wymogów stawianych przez Komisję Europejską w postępowaniu ws. zatwierdzenia pomocy publicznej.

Biomasa lokalna

Brukseli nie podoba się m.in. polska definicja „biomasy lokalnej”, którą rząd chciał ograniczyć import tego surowca do Polski. W ocenie Komisji polska ustawa o OZE narusza przepisy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE, a następnie WTO orzekły, że unijne cło antydumpingowe nałożone na biodiesel importowany z Argentyny i Indonezji narusza zasady WTO. To umocniło negatywne stanowisko Komisji w sprawie polskich ograniczeń.

W miejsce biomasy lokalnej w ustawie pojawi się natomiast wymóg certyfikacji biomasy sprowadzanej spoza UE, jako spełniającej wymogi zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo Energii jest świadome, że nie powstrzyma to importu, ale ma do niego zniechęcać. W dłużej perspektywie resort chciałby natomiast rozwoju przede wszystkim małych elektrociepłowni biomasowych gdzie bardziej opłacalne miałoby być kontraktowanie biomasy produkowanej w niedużej odległości ─ przede wszystkim leśnej.

Pomoc publiczna

Kolejnym wymogiem stawianym przez Brukselę i podnoszonym także przez krajowe organizacje przedsiębiorców, jest zmiana sposobu wyliczania pomocy publicznej tak, aby aukcje wygrywały instalacje o najniższym łącznym wsparciu inwestycyjnym i operacyjnym, a nie jak do tej pory, najniższym wsparciu operacyjnym.

Konkurencyjność aukcji

Trzecią zmianą wynikającą z zaleceń Komisji jest wprowadzenie mechanizmu tzw. automatycznego zachowywania konkurencyjności, a więc automatyczne odcinanie w trakcie aukcji 20% najdroższego wolumenu i kontraktowanie pozostałych 80% energii, o ile będzie to ilość przewidziana rozporządzeniem. Dzięki temu resort chce także wystawiać na aukcjach wyższe wolumeny do zakontraktowania.

Biogazownie

Z informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej wynika, że Ministerstwo Energii chce zniechęcać producentów biogazu rolniczego jedynie z kiszonki kukurydzy, która konkuruje z produkcją zwierzęcą i jest zwykle jedną z droższych technologii. Chociaż ze względu na spadek cen zielonych certyfikatów udział kiszonki i tak istotnie spadł w ostatnich latach, resort chce wprowadzić obowiązek udziału odpadów w substratach dostarczanych do biogazowni rolniczych.

Wbrew koncepcjom tzw. „biogazowni przemysłowych i rolniczo-przemysłowych”, które były dyskutowane kilka tygodni temu, nowy obowiązek ma dotyczyć wszystkich biogazowni rolniczych. Najprawdopodobniej nie obejmie już jednak instalacji Polskiej Grupy Biogazowej, która jako jedyna zakontraktowała dostawy energii w ostatniej aukcji OZE. Docelowy wymóg udziału utylizowanych odpadów w substratach ma wynieść 60%, przy czym możliwy jest kilkuletni okres dochodzenia do niego.

Taryfy gwarantowane

Kolejną istotną zmianą ma być wprowadzenie taryf gwarantowanych dla instalacji o mocy do 500 kW wykorzystujących wodę lub biogaz każdego rodzaju. Stawki taryf gwarantowanych mają się odnosić procentowo do cen referencyjnych uwzględnianych w aukcjach i będą od nich niższe. Co więcej, jeżeli ceny referencyjne będą spadać, także określone w ten sposób taryfy gwarantowane będą się zmniejszać. Inwestorzy będą mieli jednak do wyboru także udział w aukcjach.

Bez istotnych zmian dla prosumentów

W tej nowelizacji ustawy o OZE resort nie chce już prowadzać żadnych istotnych zmian dla prosumentów, chociaż żywo interesowała się tymi rozwiązaniami Komisja Europejska, o czym pisaliśmy w marcu: Notyfikacja ustawy o OZE się przeciąga. Bruksela pyta o szczegóły.

Zmiany już po wakacjach?

Prace nad projektem ustawy się przedłużają, czego efektem może być ich przyjęcie dopiero po wakacjach. Sejm i Senat mają już bowiem tylko kilka posiedzeń ─ do końca lipca włącznie. A kolejne dopiero we wrześniu. Kolejny raz może się okazać, że ostateczne przepisy wymagane do rozpisania aukcji pojawią się dopiero pod koniec roku, a aukcja będzie przeprowadzana pod presją czasu.

Będzie kolejna nowelizacja ustawy

Tymczasem przedstawiciele resortu energii już zapowiadają kolejna nowelizację ustawy. Planowana na koniec roku w rzeczywistości pojawi się prawdopodobnie dopiero w 2018 roku. Ministerstwo chciałoby się zająć w niej m.in. klastrami energii, autoprodukcją, czy prosumentyzmem. Prawdopodobnie resort pochyli się w niej także nad zgłaszanymi przez branżę postulatami w kwestii instalacji hybrydowych (np. wspólnego bilansownia oddalonych od siebie elektrowni wiatrowych i biomasowych).

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Jakie zmiany w ustawie o OZE przygotowało ministerstwo?”

  1. Planuja, ciekawe co znowu zaplanuja?
    Czy w koncu rozsadne plany czy raczej dalej
    beda przekladac terminy aukcji OZE na nastepne 10 lat.
    A ludzie podatki na ministerkie wynagrodzenja placa.
    Warto by bylo sie spytac czy oni na te wyplaty zasluguja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej