Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Wyższe dotacje do termomodernizacji. Kto zyska?

Wyższe dotacje do termomodernizacji. Kto zyska?

Po programie Czyste Powietrze, skierowanym do właścicieli domów jednorodzinnych, przyszedł czas na zwiększenie dotacji do ocieplania budynków wielorodzinnych. Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów wprowadza kilka kluczowych rozwiązań, korzystnych dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i samorządów.
klimatyzacja chlodzenie dom prad

Termomodernizacja budynków wielorodzinnych przebiega zbyt powoli. Jak się okazuje, największy problem jest z blokami budowanymi w latach 60. i 70. z wielkiej płyty, gdzie wyniki izolacji są fatalne. Co gorsza, analiza wykazała możliwe występowanie wad połączeń elementów zewnętrznych ścian trójwarstwowych.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wzięło pod lupę Fundusz Termomodernizacji i Remontów, którym od 10 lat zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyty z premiami udzielają banki współpracujące z BGK. Beneficjentami są spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele domów jednorodzinnych. Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów mają rozruszać inwestycje m.in. poprzez zwiększenie dotacji.

Premie remontowe i termomodernizacyjne

Jak jest teraz? Premia wynosi 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 16 proc. kosztów termomodernizacji i 15 proc. w przypadku remontu związanego z termomodernizacyją. Do tego limitem przy premii termomodernizacyjnej jest dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu.

Czytaj także: Rząd nie spieszy się w walce ze smogiem

Jakie zmiany zaproponowano? Po zmianach premie wyniosą stałą wartość – 15 proc. remontowa i 16 proc. termomodernizacyjna. Zrezygnowano dodatkowego wymogu związanego z limitem rocznych oszczędności energii. Z premii remontowej będą mogły skorzystać też wspólnoty, gdzie większościowym udziałowcem jest gmina (teraz nie mogą).

Gminy będą mogły dostać nawet 50 proc. premii remontowej na inwestycje w budynkach wielorodzinnych, których są jedynym właścicielem. Dodatkowo na terenie gminy musi obowiązywać uchwała antysmogowa, a w budynku musi być wykonana wymiana ogrzewania na niskoemisyjne, OZE, źródło kogeneracyjne czy podłączenie do sieci ciepłowniczej (przed realizacją przedsięwzięcia albo w jego trakcie). Premia wzrasta do 60 proc. w przypadku budynków objętych ochroną konserwatorską.

Premia za OZE

Gdy inwestor decyduje się na zamontowanie mikroinstalacji (do 50 kW) fotowoltaicznej lub wiatrowej, premia termomodernizacyjna wzrastała z 16 proc. do 21 proc.  Wprowadzono jednocześnie dolny limit mocy mikroinstalacji: w przypadku domu jednorodzinnego to 2 Kw, w pozostałych domach – 10 kW.

Dodatkowe wsparcie

Fundusz Termomodernizacji i Remontów ma pokrywać także przy termomodernizacji 50 proc. kosztów we wzmocnienie konstrukcji budynków wielkopłytowych z trójwarstwowymi ścianami zewnętrznymi. Chodzi konkretnie o połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną płyt.

Jakie jeszcze zmiany?

Poluzowano przepisy dotyczące konieczności zaciągania kredytu, ale według propozycji kredyt musi stanowić co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli w większym stopniu wykorzystać środki własne.

Kredyty z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mają być też traktowane na równi ze środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej. To znaczy, ze nie będą się wliczały do zadłużenia gminy. Wymagać to będzie zmiany ustawy o finansach publicznych. Według analizy MIiR obawa przed przekroczeniem limitów zadłużenia jest jedną z barier sięgania przez gminy po kredyty na inwestycje.

Projekt przewiduje też zmiany w premiach kompensacyjnych, które są przyznawane właścicielom budynków mieszkalnych za najem lokali kwaterunkowych oraz uproszczenia we wnioskach. Przewiduje się, że zmiana ustawy wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu. Obecne od 28 maja trwają konsultacje, na które dano zainteresowanym 21 dni od otrzymania projektu.

Czytaj także: Dotacje, ulgi, pożyczki. Jak zainwestować w panele słoneczne?

 

 

Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Rośnie grono korporacji, które w całości przechodzą na „zieloną” energię. Prowęglowa polityka polskiego rządu staje się dla nich realnym problemem. Sprzedawany u nas prąd jest na tyle „brudny”, że zaczęli szukać możliwości zawarcia bezpośrednich kontraktów długoterminowych z właścicielami instalacji OZE (tzw. umów PPA). Jeżeli im się to nie uda, z inwestycji w Polsce będą się tłumaczyć akcjonariuszom jak dziś firmy odzieżowe ze szwalni w Bangladeszu.
wegiel pv wiatr ceny koszty
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Bartłomiej Derski na antenie Polskiego Radia tłumaczy wpływ klimatyzacji na coraz większe zużycie prądu w Polsce
radio wmediach
Portal powołuje się na artykuł z wyliczeniami Bartłomieja Derskiego dotyczący chwilowego, rekordowego zapotrzebowania na moc.
tv wmediach