Kto w Polsce skorzysta z Planu Junckera

Kto w Polsce skorzysta z Planu Junckera

Podpisano pierwszą umowę o finansowaniu energetyki z Planu Junckera.  817 mln zł  pożyczki dostanie Tauron. Ale kolejne projekty są opóźnione, a te „węglowe”  w ogóle wypadły z listy.

W piątek, 16.12, uroczyście podpisano umowę pomiędzy katowicką spółką, a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Na jej podstawie Tauron wyemituje  tzw. obligacji hybrydowe  warte 817 mln zł. Obejmie je właśnie  EBI  w ramach tzw. Planu Junckera.

Plan Junckera (od nazwiska szefa KE Jeane’a Claude’a Junckera) miał był być odpowiedzią Unii Europejskiej na spowolnienie gospodarcze. Komisja Europejska i państwa UE traktują inwestycje w nowoczesną infrastrukturę jako motor gospodarki. Dlatego w 2014 r. zaplanowano wydanie 315 mld euro w ciągu następnych trzech lat. W 2015 r. powstał Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), którym zarządza Europejski Bank Inwestycyjny, przy współpracy z instytucjami finansowymi państw UE. W Polsce jest to Bank Gospodarstwa Krajowego. Sam EFSI dysponuje kwotą 21 mld euro.

Plan jest zupełnie niezależny od dotychczasowych unijnych programów. Opiera się na kredytach a nie dotacjach. EBI nie finansuje projektów z planu Junckera w całości, ale jego wsparcie, zwykle na korzystniejszych, niż rynkowe warunkach, pomaga przyciągnąć pożyczki z innych źródeł.
W Polsce plan Junckera wystartował z opóźnieniem. Najpierw poprzedni rząd przygotował bardzo słabą listę projektów. Po wyborach nowej ekipie zajęło trochę czasu ogarnięcie tej sprawy. Ostatecznie jednak w czerwcu powstała nowa lista.

Sprawdziły się przypuszczenia portalu WysokieNapiecie.pl, że w energetyce największe szanse na pożyczki z EBI mają projekty rozwoju sieci. Projekt Tauronu wart jest w sumie 1,7 mld zł czyli ten bank sfinansuje prawie połowę. Co ciekawe, z dokumentów Ministerstwa Rozwoju wynika, że swoim zasięgiem projekt przekracza obszar działania Tauron Dystrybucja. W tabelce z zatwierdzonymi projektami resort napisał, że projekt obejmie nie tylko województwa dolnośląskie, śląskie, opolskie i małopolskie, ale także łódzkie, podkarpackie i świętokrzyskie, czyli region PGE.

Umowa Tauronu z EBI jest niewątpliwie sukcesem. Ale jeśli resort energii liczył na finansowanie przez ten bank projektów węglowych, to przeżył bolesne rozczarowanie. Na opublikowanej 14 grudnia najnowszej liście projektów Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że niemal wszystkie „węglowe” zostały skreślone.
Z listy  wypadły więc:

 • elektrownia Enei na Lubelszczyźnie, wykorzystująca zgazowanie węgla. Blok o mocy 500 MW jest wart 3 mld zł, toczyły się rozmowy z Japończykami, którzy rozwijają tę technologię.  
 • modernizacja trzech bloków Elektrowni Turów – 824 mln zł
 • modernizacja Elektrowni Pomorzany–220 mln zł
 • modernizacja Elektrociepłowni Bydgoszcz – 197 mln zł.

Oficjalnie resort rozwoju napisał, że projekty te „nie spełniają kryteriów ze względu na technologię”. Chodzi o to, że wszystkie dotyczą wytwarzania prądu z węgla. Reguły Europejskiego Banku Inwestycyjnego zakazują finansowania przedsięwzięć, których emisja jest większa niż 550 ton CO2 na 1 MWh. Tymczasem nawet elektrownia w systemie IGCC czyli oparta o zgazowanie węgla, ma większą emisyjność.

Po raz kolejny okazuje się, że zdobycie finansowania na projekty związane z węglem jest dziś trudne. Szkoda tylko czasu, pieniędzy, wysiłku i papieru poświęconych na przygotowanie dokumentów i negocjacje z EBI.

Odium ciąży nawet na przedsięwzięciach, które teoretycznie nie naruszają zasad EBI. WysokieNapiecie.pl dowiedziało się, że niepewny jest los wniosku złożonego przez Katowicki Holding Węglowy, a dotyczącego klimatyzacji kopalń „Murcki-Staszic” i „Mysłowice-Wesoła”. Wyceniony na 130 mln zł miał wykorzystywać złoża metanu i przyczynić się do zwiększenia komfortu pracy górników, ale EBI kręci nosem bo chodzi o wydobywanie węgla. Być może znaczenie ma też trudna sytuacja finansowa KHW.

Z listy Ministerstwa Rozwoju wypadły też dwa projekty modernizacji sieci przez Polską Grupę Energetyczną, warte 990 mln zł oraz projekt sieciowy Enei oceniany na 100 mln zł.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie skreślone przedsięwzięcia zostaną zaniechane. Resort rozwoju zapewnia, że będą finansowane „z innych źródeł”.

Kilka kolejnych projektów się opóźniło. Do końca 2016 miała zostać zgłoszone gazowa Elektrociepłownia Puławy, którą chcą budować Zakłady Azotowe oraz elektrownia wodna na Wiśle planowana przez Energę. Wnioski mają zostać złożone do końca stycznia 2017 r. Ale ten drugi, tzw. drugi stopień na Wiśle,  budzi protesty ekologów, więc jego los jest niepewny.

Na ich miejsce wskoczył zupełnie nowy projekt Energi, wart 2,3 mld zł.  Gdańska spółka chce modernizować sieć, dokumenty są już oceniane przez EBI.
Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że resort rozwoju traktuje ten projekt jako priorytetowy. Drugim priorytetem są farmy wiatrowe PGE  na Bałtyku, warte 13 mld zł. Za miesiąc lista będzie zapewne kolejny raz aktualizowana, będziemy więc mieli okazję przekonać się czy jest jakiś postęp.

Przy okazji WysokieNapiecie.pl po raz kolejny zachęca Ministerstwo Rozwoju do utworzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego przeznaczonego do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki kredytom z Planu Junckera w zachodniej Europie powstały już dwa  takie wehikuły – SUSI II i   Capenergie 3. Oczywiście pod warunkiem, że rządowi zależy na rozwoju OZE. Podobny projekt mógłby także pomóc w finansowaniu inwestycji kompleksowo poprawiających efektywność energetyczną budynków, w tym termomodernizację.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Kto w Polsce skorzysta z Planu Junckera”

 1. Hm… ciekawe te informacje, a szczególnie infografika (swoją drogą infografiki na WN są naprawdę na wysokim poziomie, kto je przygotowuje?), z której wynika że do wychodzącej z UE Wielkiej Brytanii popłynie masa pieniędzy.
  Nie podważam wniosków redakcji, bo fundusz jest potrzebny (ale tylko w połączeniu z sensownym planem rozwoju energetyki) jednak szczególnie lukratywne byłyby inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych (drobnych usługowych/produkcyjnych). Z punktu widzenia środowiska, to korzystne, bo zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne budynków, zmniejszamy emisje co2, z punktu widzenia gospodarki to korzystne, bo stymulowałoby branżę budowlaną, z punktu widzenia rynku pracy wygenerowałoby całkiem sporą liczbę miejsc pracy, z punktu widzenia wykorzystania funduszy dałoby spore szanse na ich wykorzystanie (nawet w postaci preferencyjnych kredytów).
  Jakoś Francja i UK dali radę wdrożyć takie rozwiązania w planie Junckera. A my jak zwykle… węgloland

  • [quote name=”Tachys1″]Hm… ciekawe te informacje, a szczególnie infografika (swoją drogą infografiki na WN są naprawdę na wysokim poziomie, kto je przygotowuje?), z której wynika że do wychodzącej z UE Wielkiej Brytanii popłynie masa pieniędzy.
   Nie podważam wniosków redakcji, bo fundusz jest potrzebny (ale tylko w połączeniu z sensownym planem rozwoju energetyki) jednak szczególnie lukratywne byłyby inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych (drobnych usługowych/produkcyjnych). Z punktu widzenia środowiska, to korzystne, bo zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne budynków, zmniejszamy emisje co2, z punktu widzenia gospodarki to korzystne, bo stymulowałoby branżę budowlaną, z punktu widzenia rynku pracy wygenerowałoby całkiem sporą liczbę miejsc pracy, z punktu widzenia wykorzystania funduszy dałoby spore szanse na ich wykorzystanie (nawet w postaci preferencyjnych kredytów).
   Jakoś Francja i UK dali radę wdrożyć takie rozwiązania w planie Junckera. A my jak zwykle… węgloland[/quote]
   Dziękuję za miłe słowa. Przyznam się do ich autorstwa. A generalnie infografiki wykuwamy wszyscy w redakcji.

   A co do uwagi merytorycznej, to trudno mi się z Panem nie zgodzić. Niestety efektywność energetyczna jest zapomnianym i niechcianym dzieckiem. Z jednej strony duży biznes poczynił ogromne postępy, bo to były konkretne pieniądze, a z drugiej w gospodarstwach domowych i MŚP, gdzie koszty transakcyjne i inwestycyjne zbliżają się do korzyści, nie ma już większych postępów, nie licząc nowych budynków powstających wg nowych standardów.

   • Motto: Domena A4PL. * Minister cieszy się, że umowa podpisana między Tauronem a EBI w ramach Planu Junkera to jedno z pierwszych działań planu inwestycyjnego sektora energetycznego. I głosi, że to sukces Ministerstwa Energii. I prze wielkie wyzwania dla niego, ale jest zdeterminowany je podjąć. Siła efektu tarczy podatkowej. Jak to kto skorzysta, wiadomo – „domena innowacji autostrady A4 pl”. Tauron inicjuje akcję na 1.700.000.000 zł dla województw: dolnośląskie, śląskie, opolskie i małopolskie, łódzkie, podkarpackie i świętokrzyskie. Kto ma pomysł na więcej z EBI w domenie A4PL?

    • Motto: Magia nano chemii kwantowej. * Juncker nie chce finansować węgla. Trzeba by coś wymyślić na węgiel i elektrony, aby instalację przemysłową podłączyć do usług Tauronu. Zadanie: Do zbiornika o pojemności 1000m3 wprowadzono parę wodną, elektrony z działa elektronowego i CO2 oraz zawartość zbiornika podgrzano, rysunek:

     C + O2 = CO2 + Q(energia cieplna) [elektronowy reaktor chemiczny] H2O + e

     Jak przebiega reakcja chemiczna w zależności od stężenia względem H2O wprowadzonego CO2 i elektronów? Jaki efekt reakcji zamówi Juncker?

     • Motto: ? * Para wodna i CO2 oraz Q to „mieszanka cieplarniana”.

      CO2 + H2O + e = H2CO3 + e = H(+) + HCO3(-) + e = H + HCO3(-)

      Trzeba by wymyślić chemię z użyciem działa elektronowego, rysunek:

      Tauron – prąd elektryczny – działo elektronowe – strumień elektronów – chemia e-inżynierii

 2. Motto: Internet. Plan Junckera – „Celem Planu inwestycyjnego dla Europy jest wzrost inwestycji europejskich w sektorze badań i rozwoju, infrastruktury, wzrost konkurencyjności, zwiększenie miejsc pracy oraz ożywienie gospodarcze w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP).” * Napisałem w Internecie o 10 mld dla CERNu na badania hydroelektronowe. Więcej tu: http://wysokienapiecie.pl/technologie/1727-czy-innowacje-w-panstwowej-energetyce-czy-to-moze-sie-udac
  Podaj dalej!

  • Motto: Teoria i praktyka. * Wikipedia: „CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata.” Badania dobrze byłoby prowadzić za pomocą symulacji komputerowych i eksperymentów praktycznych z uwzględnienie skali pojemności zbiornika, połączonych zbiorników. Czy wyniki będą spójne? Jak każdy z naukowców i inżynierów będzie miał własny pomysł i one się połączą, to w 10 lat wydadzą te 10 mld na poszukiwanie metody energetycznej dla ratowania Ziemi, na zbiorniki, działa elektronowe, prąd elektryczny, elektromagnesy, itp. itd., ect., ect. Ale 500 instytucji będzie miało równe szanse. W podręcznikach nic nie znajdą o stężeniu elektronów (nienależących do cząsteczek wody) w wodzie. I nie wiadomo co komu się powiedzie? W jakiem kierunku poprowadzą pomysły na badania? Kto na co patent uzyska? Kto lepszą publikację napisze? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?

 3. Unia mówi, że na węgiel nie da, a my udajemy,że nie rozumiemy i chcemy na węgiel. I dlatego kasa płynie do Wielkiej Brytanii.

  • [quote name=”realista”]Unia mówi, że na węgiel nie da, a my udajemy,że nie rozumiemy i chcemy na węgiel. I dlatego kasa płynie do Wielkiej Brytanii.[/quote]

   No jak to ? zaraz! kiedyś Pan twierdził, że Unia to my 😀

   • [quote name=”Mattt”][quote name=”realista”]Unia mówi, że na węgiel nie da, a my udajemy,że nie rozumiemy i chcemy na węgiel. I dlatego kasa płynie do Wielkiej Brytanii.[/quote]

    No jak to ? zaraz! kiedyś Pan twierdził, że Unia to my :D[/quote]
    I my właśnie podpisaliśmy pakt klimatyczny, a teraz udajemy, że nie pamiętamy, co podpisaliśmy. Ewidentnie, jest nas dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej