Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego, co oznacza, że 1 stycznia 2017 r. rozpocznie się znoszenie taryf na gaz. Detaryfikacja nie wzbudziła w parlamencie większych kontrowersji.
Dotyczy: zniesienie taryf na gaz
Tytuł: Ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Prezydent – podpis
Następny etap: wejście w życie
{loadmodule mod_email}
W czasie głosowania w Sejmie nowelizacja została przyjęta bez głosu sprzeciwu. Senat rozpatrzył ją w ekspresowym tempie i postanowił nie wprowadzać żadnych poprawek. W rezultacie najważniejsza część zapisów zacznie obowiązywać 1 stycznie 2017 r.
W tym dniu zniknie obowiązek taryfowania działalności w zakresie sprzedaży gazu w punkcie wirtualnym, a także gazu CNG, LNG oraz gazu sprzedawanego w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych. W kolejnym etapie, od 1 października 2017 r. zniknie obowiązek zatwierdzania taryf dla wszystkich pozostałych odbiorców, z wyjątkiem gospodarstw domowych. Taryfy dla tych ostatnich mają pozostać do końca zniknąć 2023 r. Termin jest tak odległy, bo – jak argumentowali w czasie parlamentarnych prac przedstawiciele rządu – gospodarstwa domowe nadal wykazują małą aktywność w zakresie zmiany dostawcy gazu, potrzebne jest zatem stopniowe przygotowanie tych odbiorców do korzystania z rynku i zwiększanie świadomości ich praw.
Dla podmiotów, które zostają wyłączone spod obowiązku taryfowania, nowe regulacje przewidują konieczność zawarcia nowych umów na sprzedaż gazu bądź kompleksowych. W związku z tym sprzedawca będzie musiał odpowiednio wcześnie przesłać propozycję nowej umowy, precyzyjnie określającej cenę bez odnoszenia się do taryfy. Z kolei odbiorca będzie miał prawo nie zgodzić się na nowe warunki i wypowiedzieć umowę bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Nowelizacja jest następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 września 2015 r., w którym stwierdzono, że Polska narusza prawo UE poprzez utrzymywanie nieograniczonego w czasie ustawowego obowiązku zatwierdzania taryf dla obrotu gazem ziemnym dla wszystkich odbiorców.