Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Patronaty
  4. >
  5. Elektromobilność na konferencji klastrowej w Jelenie Górze

Elektromobilność na konferencji klastrowej w Jelenie Górze

9 maja w Jeleniej  Górze odbyła się I Konferencja Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnych pod hasłem „Działania Samorządu na rzecz komfortu życia mieszkańców”. Wydarzenie otworzyli: założyciel grupy Perpetum Energia i organizator konferencji Filip Wiśniewski oraz Prezydent Miaste Jelenie Góra - Jerzy Łużniak. Obaj zwrócili uwagę na potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii oraz potencjał regionu, zarówno ten środowiskowy jak i technologiczny.
JG 00

Wsród prelegentów znaleźli się między innymi przedstawiciele lokalnych firm i organizacji. Łukasz Trześniewski – prezes jeleniogórskiego klastra przybliżył rolę i zadania koordynatora tego przedsięwzięcia oraz wpływ realizowanych projektów na rozwój regionu. Albert Gryszczuk z sąsiedniego, zgorzeleckiego klastra, przedstawił projekt polskiego auta elektrycznego Sokół 4×4 pokazując, że technologia konwersji aut spalinowych na elektryczne (zwłaszcza w przypadku aut użytkowych) jest dużą szansą dla rozwoju elektromobilności również we flotach samorządowych. Poruszono także temat Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, właśnie pod kątem konieczności wymiany samochód na elektryczne w kontekście miejskiego transportu i urzędniczych aut służbowych. Zaprezentowano model biznesowy, który pomimo wyższych cen zakupu pojazdów elektrycznych przynosi wymierne korzyści finansowe. W trakcie przerw zorganizowane były jazdy testowe samochodami elektrycznymi – wspomnianym Sokołem 4×4 i Nissanem Leaf.

JG 02
dav

Konferencja miała również międzynarodowe akcenty. Przedstawiciele Ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie podzieli się doświadczeniami w obszarze zrównoważonego transportu miejskiego na podstawie projektów zrealizowanych w czterech największych miastach. Szczególnie interesujące były szwedzkie doświadczenia związane z zachętami do korzystania z miejskiego transportu publicznego i budowy infrastruktury rowerowej. Później, reprezentant firmy Volvo Buses przedstawił rozwiązania i ofertę producenta skierowaną dla polskich miast. W trakcie wykładów goście konferencji zapoznali się także z projektem firmy Renault – inteligentna wyspa „Porto Santo”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest autonomiczność energetyczna tego miejsca – bazujące na budowie źródeł energii odnawialnych, magazynów energii i elektromobilności. Celem jest ocena efektywności i możliwości implementacji takich rozwiązań szerzej. Międzynarodowym akcentem była także prezentacja innowacyjnych rozwiązań magazynowania energii austriackiej firmy Pongauer Energie Zentrum.

Wykłady miały także polskie firmy. Daniel Raczkiewicz reprezentujący Grupę IEN przedstawił problematykę bilansowania energii w klastrach, Katarzyna Woźniak z NMG tematykę Smart-City, a Tauron Ekoenergia rozwiązania dedykowane klastrom. Przedstawiciel grupy Veolia Energia Polska S.A. przedstawił projekty ciepłowni między innymi w kontekście gospodarki odpadami. Na koniec części merytorycznej Łucja Paulińska opowiedziała o rozwiązania stosowanych do poprawy efektywności energetycznej w klastrach energii w Wielkiej Brytanii.

W ramach podsumowania organizatorzy szczególnie podziękowali uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział zarówno w trakcie wykładów jak i w sesjach networkingowych. Szczególnie cieszy coraz większa świadomość społeczna dotycząca problematyki OZE oraz jej udziału w ochronie środowiska i poprawie komfortu życia mieszkańców – dodał na koniec Filip Wiśniewski już zapowiadając kontynuację i kolejne spotkania.

Redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl komentował na prośbę łódzkiego wydania "Gazety Wyborczej" plany Polskiej Grupy Energetycznej dotyczące magazynowania energii w elektrowni Bełchatów.
media gazety
Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w Ministerstwie Energii za górnictwo, i energetykę odnawialną mówił w rozmowie portalu WysokieNapiecie.pl i Interia.pl o rosnących emisjach CO2 w Polsce, pomysłach opozycji na odejście od spalania węgla w domowych piecach i przyszłości polskiej energetyki.
derski-tobiszowski
Dziennikarze portali WysokieNapiecie.pl oraz Autokult.pl i Wirtualnej Polski wraz z zespołem Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych orpa.pl wezmą udział w rajdzie samochodami elektrycznymi z Warszawy do Lyonu. Przejadą trasę liczącą blisko 4 tys. km, przemierzając łącznie siedem państw Europy i testując możliwości dwóch elektrycznych SUV-ów oraz pierwszych w Europie, w tym Polsce, ultraszybkich stacji ładowania.
zero race erajd-wysokienapiecie