Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zniesienie taryf na gaz bez sprzeciwu w Sejmie

Zniesienie taryf na gaz bez sprzeciwu w Sejmie

Sejm bez głosu sprzeciwu przyjął nowelizację Prawa energetycznego, która przede wszystkim znosi taryfy na gaz. Niektóre taryfy znikną już od 1 stycznia, dla klientów biznesowych zostaną zlikwidowane od 1 października 2017 r., a dla gospodarstw domowych – z końcem 2023 r.

Dotyczy: zniesienie taryf na gaz
Tytuł: Ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Sejm – przyjęcie
Następny etap: Senat

 {loadmodule mod_email}

0 ole

0 oleSejm bez głosu sprzeciwu przyjął nowelizację Prawa energetycznego, która przede wszystkim znosi taryfy na gaz. Niektóre taryfy znikną już od 1 stycznia, dla klientów biznesowych zostaną zlikwidowane od 1 października 2017 r., a dla gospodarstw domowych – z końcem 2023 r.

Dotyczy: zniesienie taryf na gaz
Tytuł: Ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Etap: Sejm – przyjęcie
Następny etap: Senat

 {loadmodule mod_email}

Przyjęta zmiana przewiduje zniesienie w momencie wejścia w życie ustawy – 1 stycznia 2017 r. – taryfowania działalności w zakresie sprzedaży gazu w punkcie wirtualnym, a także gazu CNG, LNG oraz gazu sprzedawanego w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych. W kolejnym etapie, od 1 października 2017 r. zniknie obowiązek zatwierdzania taryf dla wszystkich pozostałych odbiorców, z wyjątkiem gospodarstw domowych. Taryfy dla tych ostatnich mają zniknąć z końcem 2023 r.

Nowelizacja jest następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 września 2015 r., w którym stwierdzono, że poprzez utrzymywanie nieograniczonego w czasie ustawowego obowiązku zatwierdzania taryf dla obrotu gazem ziemnym dla wszystkich odbiorców Polska narusza prawo UE.

Znoszenie taryf na gaz nie wzbudziło kontrowersji ani w Sejmie ani w branży gazowej. Jeszcze przed przyjęciem ustawy przez Sejm wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak oświadczył, że spółka czeka na to „z niecierpliwością”. Jesteśmy zwolennikami detaryfikacji rynku biznesowego, w praktyce nie stosujemy już ścieżek taryfowych, tylko politykę rabatowania – mówił Woźniak.

Zadowoleni są również inni sprzedawcy gazu. Jak mówi nam Piotr Kasprzak, członek zarządu ds. operacyjnych w HEG – jednego z wiodących dostawców niezależnych – zniesienie taryf to słuszny krok w kierunku liberalizacji polskiego rynku gazu. – Taryfy na gaz są czynnikiem hamującym rozwój wolnego rynku, a więc konkurencję pomiędzy pomiotami, która bezpośrednio przekłada się na niższe ceny oferowane odbiorcom. Dlatego powinno dojść do tego nie tylko z powodu wyroku ETS, ale przede wszystkim dlatego, że skorzystają na tym obiorcy końcowi gazu – ocenia Kasprzak.

Przytacza też dane z ACER Monitoring Report z 2015 r., z którego wynika, że w krajach europejskich, w których nie istnieje obowiązek taryfikacji, wskaźnik zmiany sprzedawcy w okresie 2008-2013 kształtował się na poziomie średnio 6,4 proc., a w 2014 roku osiągnął poziom 7,9 proc. W krajach z taryfikacją, wskaźnik zmiany sprzedawcy kształtował się na poziomie 2,2 proc. w okresie 2008-2013, a w 2014 2,9 proc.

– Potwierdza to, że tam, gdzie nie mamy taryf, istnieje silniejsza konkurencja między sprzedawcami – ocenia Kasprzak. Jeśli myślimy o zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski musimy równocześnie liberalizować rynek. Dlatego mamy nadzieję, że ostatecznie zniesienie taryf dla gospodarstw domowych będzie miało miejsce szybciej, tak by również ci konsumenci mogli szybciej skorzystać z niższych cen gazu – dodaje.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Rynek energii rozwija:

Największe emocje wywołało w Polsce to, że Komisja Europejska proponuje wyłączyć z działania mechanizmów wsparcia elektrownie węglowe. Ale zanim weźmiemy się za bary z Brukselą, to sam polski rząd musi wreszcie zdecydować co chce zrobić i jakie efekty osiągnąć.

energy-savings
Rynek energii rozwija:

W 2016 roku w Polsce powstało najwięcej mocy w energetyce odnawialnej w historii. Jednak od czerwca nie powstały właściwie żadne nowe moce. Wbrew informacjom Ministerstwa Energii, rozwój większych instalacji OZE wyhamował do zera. To oznacza roczną lukę w inwestycjach o wartości 10 mld zł.

oze moce 2016 przed po ZC
Rynek energii rozwija:

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl Bartłomiej Derski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, cytowaną m.in. przez Onet.pl i Money.pl w jakim kierunku zmieni się rozwój odnawialnych źródeł energii w nowym systemie wsparcia i jak to wpłynie na jego koszty.

Rafał Zasuń na antenie Polskiego Radia mówił o roli związków zawodowych w podejmowaniu decyzji dotyczącej zamknięcia, należącej do JSW kopalni "Krupiński".