Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. techBrainers i Tauron z grantem ScaleUp

techBrainers i Tauron z grantem ScaleUp

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała techBrainers blisko 6 mln zł dofinansowania na program akceleracyjny „Pilot Maker”. Ideą ScaleUp, w ramach którego realizowany będzie projekt, jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. techBrainers - lider „Pilot Maker” - przygotował projekt wspólnie z partnerami: Tauron Polska Energia (partner główny) oraz Kross i Amplus. WysokieNapiecie.pl wesprze projekt od strony medialnej.

wykresy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała techBrainers blisko 6 mln zł dofinansowania na program akceleracyjny „Pilot Maker”. Ideą ScaleUp, w ramach którego realizowany będzie projekt, jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. techBrainers – lider „Pilot Maker” – przygotował projekt wspólnie z partnerami: Tauron Polska Energia (partner główny) oraz Kross i Amplus. WysokieNapiecie.pl wesprze projekt od strony medialnej.

wykresy

W ramach przygotowania projektu zidentyfikowano kilkadziesiąt wyzwań technologicznych do rozwiązania. Obejmują one takie obszary jak m.in. wysokosprawne, niskoemisyjne technologie wytwarzania energii, magazynowanie, a także inteligentne pomiary i sieci energetyczne, czy energooszczędne budownictwo.

Dla Taurona współpraca ze startupami to kolejny etap realizacji przedstawionej we wrześniu br. strategii biznesowej.

– Środowisko startupowe leży już od dłuższego czasu w obrębie zainteresowań Tauron – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – W opublikowanej na początku września strategii bardzo mocno ten obszar został zaadresowany. Obok tradycyjnie rozumianej działalności badawczo-rozwojowej obszar współpracy z innowacyjnymi startupami będzie źródłem innowacyjnych rozwiązań budujących przyszłą wartość Grupy. Traktujemy program ScaleUp jako pierwsze przedsięwzięcie grupy w tym obszarze.

Magdalena Jackowska-Rejman, szefowa techBrainers, również nie kryje zadowolenia z wygranej, choć jak mówi, była przekonana o wysokiej jakości wniosku konkursowego, jaki jej zespół przygotował w ramach ScaleUp.

– Dzięki intensywnej współpracy techBrainers, Taurona, Amplusa i Krossa nasz program jest rozpisany co do godziny, zarówno w części akceleracyjnej, jak i zaangażowania dużych przedsiębiorstw – mówi szefowa techBrainers. – Położyliśmy w nim szczególny nacisk na silną współpracę startupów z korporacjami. Oparliśmy nasz program na realnych precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych firm, a metodologię Pilot Maker zbudowaliśmy łącząc program akceleracji i najlepszych doświadczeń scoutingu technologicznego, procesu, w którym się specjalizujemy.

– To wspaniała wiadomość, nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu – cieszy się Katarzyna Rybicka, członek zarządu Amplus, dyrektor ds. strategii i rozwoju.- W branży warzywno-owocowej mamy ogrom zdefiniowanych wyzwań, które chcielibyśmy dedykować konkretnym start-upom, a co najważniejsze doprowadzić do ich przetestowania i wdrożenia. Myślę, że przy profesjonalnym programie akceleracyjnym techBrainers z pewnością uda się dokonać czegoś wielkiego.

– Cieszę się że firma KROSS będzie Partnerem w Programie Pilot Maker. Przed nami długa droga, jednak wierzymy że potencjał naszej firmy przyczyni się do rozwoju i wdrożeń innowacji tworzonych przez startup – mówi Zbigniew Sosnowski, prezes KROSS.

[Na „Pilot Maker” składają się cztery fazy projektowe. Nabór i selekcja, na etapie której startupy  poznają wyzwania partnerów Tauron, Kross,  Amplus i selekcjonowane będą najbardziej odpowiadające tym wyzwaniom technologie.  Następnie Speed Launch skupiająca się na networkingu i dopracowywaniu dokumentacji projektowej oraz definiowaniu krytycznych hipotez biznesowych.  Faza trzecia Fast Iterative Prototyping – poświęcona projektowaniu i realizacji eksperymentów biznesowych, weryfikujących krytyczne hipotezy z poprzedniej fazy. Faza Pilot – pilotażowe wdrożenie produktów lub technologii startupów we współpracy z dużym przedsiębiorstwem, a na końcu Market Lunch Support – faza zapewniająca poakceleracyjne wsparcie dla startupów z wykorzystaniem potencjału techBrainers R&D Club oraz partnerskich funduszy VC.

Ostatecznie program ukończy 25 startupów, które uruchomią pilotażowe wdrożenia swoich rozwiązań.

„Pilot Maker” wystartuje w styczniu i wówczas startupy będą mogły składać wnioski o udział w nim.

– Pilot Maker jest absolutnie unikalny – chwali przygotowany przez techBrainers projekt Thomas Osburg, Intel Innovation Manager, członek Advisory Board (rady programu). – Nie znam podobnego programu, który przewiduje tak ścisłą i precyzyjnie zdefiniowana współpracę Korporacji i Startupów. Zaproponowana formuła iteracyjnych eksperymentów zapewnia elastyczność i dopasowanie procesu do potrzeb Startupów, co tak trudno uzyskać w programach akceleracji. Nie mogę się doczekać pierwszego spotkania z Advisory Board.

Scale Up – realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020, Działanie 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Podddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.

Rynek energii rozwija:

Polskie górnictwo ma ponad 10 mld zł niespłaconych zobowiązań m.in. przez wyjątkowo wysokie opodatkowanie, sięgające aż 100 zł w każdej tonie węgla ─ przekonują spółki górnicze. Tłumaczą, że węgiel jest dotowany na całym świecie. Jak zwykle politycy obiecują zmiany i… niewiele będą w stanie zrobić, bo branża mocno szafuje cyframi.

wegiel podatki 2015
Rynek energii rozwija:

Już od stycznia 2017 r. Francja będzie mogła wprowadzać swój rynek mocy. Francuzi dostali zgodę na próbę rozwiązania bardzo konkretnego i realnego problemu, który trapi ich od dawna i powraca każdej zimy.

france roczna moc
Rynek energii rozwija:

Bruksela  zatwierdziła polski plan zamykania kopalń. Ale to polski rząd musi zdecydować, które jednostki mają zostać zlikwidowane. Program restrukturyzacji PGG wciąż jest oceniany.

wegiel gornik

Po 11 latach rozwoju łączna moc biogazowni rolniczych w Polsce przekroczyła właśnie 100 MW. Jednak w ciągu kolejnych czterech lat ta wielkość ma się podwoić ─ wynika z planów Ministerstwa Energii co do przyszłorocznej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, do których dotarł portal WysokieNapiecie.pl.

oze biogaz
Zielone technologie rozwijają: