Menu
Patronat honorowy Patronage

Seminarium – Rtęć – zagrożenia – przemysł – emisje – technologie redukcji, 28.09.2016, Warszawa

 

 

Szanowni Państwo,

szacuje się, że w wyniku spalania węgla w sektorze energetycznym do atmosfery uwalnia się od 30 do 75% rtęci obecnej w tym paliwie. Rtęć utleniona, dwuwartościowa może być zaadsorbowana na cząstkach pyłów. Rtęć gazowa, elementarna jest najgroźniejszą formą rtęci ze względu na jej trwałość (czas życia w atmosferze od 6 miesięcy do 2 lat), możliwość transportowania na bardzo duże odległości oraz nierozpuszczalność w wodzie. Skuteczność usuwania rtęci w IOS i elektrofiltrach szacowana jest na od kilku do 25%.

Konwencja rtęciowa z Minamaty i obecna aktywność Parlamentu Europejskiego pracującego intensywnie nad regulacją emisji rtęci do powietrza z dużych obiektów spalania oraz już zredagowane zapisy w dokumentach referencyjnych BAT/BEP generują określone ryzyka biznesowe i obowiązki dla przemysłu jakie pojawić się mogą w niedalekiej przyszłości. Przewiduje się, że zakończenie prac i opublikowanie konkluzji nastąpi już niebawem, a po ich publikacji rozpocznie się czteroletni okres na dostosowanie się zakładów do nowych wymagań.

Regulacje dotyczące emisji rtęci w głównej mierze dotkną energetyki przemysłowej oraz zawodowej wytwarzających energię z węgla, ale także – ze względu na tzw. reemisję – z biomasy!

Biorąc pod uwagę powyższe, Zespół powermeetings.eu po raz kolejny postanowił zorganizować dla Państwa spotkanie, w trakcie którego wiele uwagi zostanie poświęcone zagadnieniom związanym z ograniczaniem emisji rtęci a konkretnie dostępnym technikom redukcji emisji tego pierwiastka.

Zapraszamy do udziału w IV edycji seminarium:

Rtęć – zagrożenia – przemysł – emisje – technologie redukcji

28 września 2016, Warszawa

 

Mamy nadzieję, że odpowiednio wczesne wskazanie daty seminarium okaże się pomocne w planowaniu Państwa kalendarza zajęć na wrzesień. Już teraz prosimy zarezerwować sobie ten termin.

Zachęcamy także do przesyłania tematów i sugestii do agendy seminarium.

Agnieszka Kozłowska
Project Manager

powermeetings.eu
Al. Jerozolimskie 27
00-508 Warszawa

tel.:+48 22 740 67 80
kom.: + 48 508 921 590

 

 

Zarys programu, zwanego potocznie planem Morawieckiego wspomina o przygotowaniach do budowy – równolegle z elektrownią jądrową - reaktora wysokotemperaturowego (HTR), który miałby być źródłem ciepła procesowego dla instalacji przemysłowej. Plan wicepremiera dopiero co przekazano do konsultacji społecznych, ale ministerstwo energii powołało już specjalny zespół, który ma ocenić krajowy potencjał dla zastosowania tej technologii. Przypadek HTR jest o tyle interesujący, że przystąpienie do poważnych pracy włączyłoby Polskę do technologicznego wyścigu Chin z resztą świata.

Technologie wspiera:

Ile węgla? Ile atomu i innych technologii? Odpowiedzi na te strategiczne pytania polska energetyka potrzebuje od zaraz. Konsultacje w sprawie Planu Morawieckiego pokazują, że pełnej zgody w rządzie na razie nie ma.

Komisja 2 sierpnia zdecydowała, że nie zgłosi zastrzeżeń do systemu wsparcia zielonymi certyfikatami, który obowiązuje w Polsce od 2005 roku. Producenci zielonej energii mogą spać spokojnie?

Dotyczy: skarga do KE w sprawie systemu zielonych certyfikatów w okresie 01.10.2005-30.06.2016

{loadmodule mod_email}

Ministerstwo Energii, równolegle do organizacji pierwszych aukcji dla nowych instalacji OZE, przymierza się rozpisania aukcji dla istniejących już „zielonych” elektrowni, korzystających teraz z systemu zielonych certyfikatów. Wstępna propozycja koszyków technologicznych w tzw. aukcjach wydobywczych, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej, może zaskakiwać.

Dotyczy: ilość i wartość energii do sprzedania na aukcji OZE
Tytuł: rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2016 r
Wykonuje: ustawa o OZE
Etap: ministerstwo – przygotowanie projektu
Następny etap: ministerstwokonsultacje

{loadmodule mod_email}