– Ekosystem innowacji w TAURONIE jest odpowiedzią na megatrendy, które rzucają wyzwania i jednocześnie tworzą szanse dla energetyki. Globalne ocieplenie, digitalizacja i postęp technologiczny powodują, że innowacyjność nie jest wyborem, tylko koniecznością. Nasze wyzwania rozwiązujemy w duchu open innovation, czyli kultury opartej na współpracy z klientami, partnerami biznesowymi, start-upami i uczelniami. Podstawowym narzędziem naszej komunikacji jest Strategiczna Agenda Badawcza definiująca nasze wyzwania i cele. – mówi Jarosław Broda wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Strategiczna Agenda Badawcza (SAB) to „mapa drogowa” w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji Grupy TAURON. Najpierw zostały zdefiniowane konkretne cele biznesowe, których osiągnięcie wymaga zastosowania nowych rozwiązań. Następnie określone główne kierunki rozwoju innowacji, które zostały uszczegóławiane w postaci konkretnych produktów.
W Strategicznej Agendzie Badawczej zostały nakreślone cztery główne kierunki rozwoju, czyli tzw. „portfele”: klient i jego potrzeby, inteligentne usługi sieciowe, energetyka rozproszona oraz niskoemisyjne technologie wytwarzania. Dla każdego kierunku utworzono odrębny portfel projektów, w ramach których określono kluczowe wyzwania, cele rozwojowe, obszary badawcze oraz horyzont czasowy. Taka konstrukcja SAB wesprze proces wyboru konkretnych projektów i odrzucenia innych. Pozwoli również na optymalną alokację zasobów finansowych i umożliwi efektywny monitoring postępu prac.
Podczas konferencji odbywają się m.in. warsztaty dotyczące priorytetowych projektów portfeli Strategicznej Agendy Badawczej, które TAURON chce zrealizować we współpracy z ośrodkami naukowymi.
O modelu funkcjonowania i perspektywach, jakie otwiera przed Grupą i otoczeniem biznesowym powstanie Funduszu CVC Magenta, opowiadał Michał Rumiński prezes zarządu EEC Magenta.
Przykładem udanej współpracy na TAURONA z uczelnią jest powstałe w ubiegłym roku Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. TAURON wyposażył pracownię w aparaturę pomiarową niezbędną do przeprowadzania badań i certyfikacji analizatorów jakości energii elektrycznej. Prace w laboratorium i realizowane projekty są koordynowane przez zespół składający się z przedstawicieli AGH i TAURONA.