Rozwiązanie problemów sektora węglowego to najważniejsze wyzwanie stojące przed polską energetyką – takiego zdania są uczestnicy i absolwenci programu Akademia Energii, organizowanego przez Fundację im. Lesława Pagi.
Drugim po bolączkach górnictwa kluczowym problemem jest sfinansowanie inwestycji w nowe moce wytwórcze. Na dalszych miejscach znalazły się konieczność zmniejszenia emisji CO2 i radzenia sobie w warunkach niestabilnych regulacji.
Pomoc w ratowaniu górnictwa i budowa nowych mocy wytwórczych może oznaczać konieczność zaangażowania kilkudziesięciu miliardów złotych. Tymczasem coraz więcej banków i funduszy nie chce finansować projektów opartych na węglu. A przecież – jak uczestnicy Akademii Energii odpowiedzieli we wcześniejsze pytania – Polska energetyka jeszcze przez dekadę powinna bazować na tym właśnie surowcu. Pisaliśmy o tym w drugim artykule z cyklu Oczami Młodego Energetyka : Młodzi wierzą w przełom, ale i w… węgiel
W Akademii uczestniczą młodzi ludzie, którzy nie tylko interesują się energetyką, ale też bardzo często wiążą z nią swoją przyszłość i mają szanse, by w przyszłości nią zarządzać. Wyniki ankiety wskazują z jednej strony na bardzo dużą świadomość wyzwań, przed którymi stoi ten sektor, ale potwierdzają istnienie ogromnej sprzeczności.
„Stare” metody wytwarzania energii i oparte na nich modele biznesowe zaczynają powoli odchodzić do przeszłości, a nie widać jeszcze gotowej recepty jak ujarzmić ten przełom i zapewnić stabilne dostawy taniej energii, osiągając przy tym stabilny zysk.
O opinię na temat największych wyzwań jakie będą kształtować przyszłą politykę energetyczną Polski, uczestników Akademii spytał partner projektu – The Boston Consulting Group, międzynarodowa firma doradztwa strategicznego. W badaniu wzięło blisko 100 osób, czyli 70 proc. studentów, którzy przez 5 lat uczestniczyli w programie.
Pełny raport z badania „Oczami Młodego Energetyka”, przeprowadzonego przez BCG i Fundację im. Lesława Pagi, zostanie przedstawiony podczas finału V. edycji Akademii Energii, który odbędzie się już w najbliższy piątek, 22 kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych.