Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Czyn braterskiej pomocy kopalniom kosztowny dla Energi

Czyn braterskiej pomocy kopalniom kosztowny dla Energi

PGNiG Termika, PGE i Energa złożyły we wtorek warunkowe oferty zaangażowania kapitałowego w Polską Grupę Górniczą (PGG). Najwięcej - aż 600 mln zł - na upadające kopalnie chce wydać Energa. Tylko w ciągu pierwszej godziny notowań jej wycena giełdowa spadła o 9%.

kursy pge energa pgnig

PGNiG Termika, PGE i Energa złożyły we wtorek warunkowe oferty zaangażowania kapitałowego w Polską Grupę Górniczą (PGG). Najwięcej – aż 600 mln zł – na upadające kopalnie chce wydać Energa. Tylko w ciągu pierwszej godziny notowań jej wycena giełdowa spadła o 9%.


kursy%20pge%20energa%20pgnig

Środowa sesja na GPW dla gdańskiej Energi zaczęła się od silnych spadków. Dzień wcześniej spółka zaprezentowała nienajgorsze wyniki za 2015 r. Podała również, że jej zasoby gotówki wynoszą 1,7 mld zł. Jednak cel, na który Energa zamierza wydać część tych pieniędzy, nie jest dobrze odbierany przez rynek kapitałowy. Inwestowanie w PGG może obniżyć dywidendę.

PGE zadeklarowała wsparcie w wysokości 500 mln zł, PGNiG Termika – 400 mln zł. Te kwoty nie są zaskoczeniem, kursy PGE i PGNiG pozostają na razie bez większych zmian (notowania PGE nawet nieznacznie wzrosły).

Biznesplan PGG zakłada konieczność zebrania finansowania w wysokości 2,2 mld zł, po niewiążących ofertach od Energi, PGE i PGNiG Termika, brakuje jeszcze 700 mln zł.

Rynek energii rozwija:

Czy najbardziej wysokoemisyjny europejski przemysł, który głośno protestował przeciwko zaostrzaniu polityki klimatycznej, obłowił się na systemie ETS? Dodatkowe zyski w latach 2008-2014 w skali EU sięgnęły 8 mld euro – dowodzi nowy raportu think-tanku CE Delft. Ale według branży energochłonnej rzeczywistość jest trochę inna.

pol profits
Rynek energii rozwija: