Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Nalepki na samochody elektryczne – gdzie, kiedy i jak można odebrać?

Nalepki na samochody elektryczne – gdzie, kiedy i jak można odebrać?

Od 1 lipca samochody elektryczne oznacza się naklejkami na szybę. To ułatwi kierowcom „elektryków” korzystanie z ich praw do darmowego parkowania i jazdy po buspasach. Niestety nie zawsze urzędnicy miejscy wiedzą o nowych przepisach. Tłumaczymy więc jak i gdzie pozyskać oznaczenie.
naklejka na samochod elektryczny ev

Dziennikarze WysokieNapiecie.pl zadzwonili do wydziałów komunikacji w Warszawie, Łodzi i Gdańsku z pytaniem gdzie mogą odebrać nalepkę na samochód elektryczny. Wśród urzędników dominowała strategia odsyłania do innych instytucji samorządowych lub bezowocnego poszukiwania informacji u koleżanek i kolegów z biurek obok.

Pracownik z urzędu dzielnicy stołecznego Mokotowa (był już trzecią osobą z rzędu z po wcześniejszych dwóch przełączeniach przez innych urzędników) odsyłał do miejskiej spółki – ZDM – nie mającej z nalepkami nic wspólnego oprócz tego, że jej pracownicy sami na nią czekają. Ułatwią im one kontrolowanie biletów parkingowych i ograniczą wydawanie mandatów bez podstawy prawnej (auta w 100% elektryczne parkują w miejskich strefach płatnego parkowania za darmo). W Gdańsku mylono nalepki wydawane na podstawie ustawy, z tymi wydawanymi od kilku miesięcy przez samo miasto. Z kolei w Łodzi nie udało się ustalić niczego więcej, niż to, że należy się zgłosić z dowodem rejestracyjnym i „będziemy myśleć co dalej”.

Zwróciliśmy się więc z prośbą o pomoc do rzeczników prasowych. Tam też nie zawsze było lepiej. Ponad tydzień nie wystarczył na sformułowanie odpowiedzi pracownikom biur prasowych z Wrocławia i Łodzi.

Najlepiej przygotowany do obsługi kierowców samochodów elektrycznych okazał się Poznań, który już pod koniec czerwca miał przygotowany wniosek dla kierowców i nalepki. Posiadanie przez gminy tych ostatnich wcale nie jest takie oczywiste. Ustawa o elektromobilności nałożyła bowiem na samorządy obowiązek wydawania nalepek, a rozporządzenie określiło ich wzór, ale gminy same muszą je wydrukować. Małe gminy będą więc musiały zamówić np. jedną nalepkę dla jedynego mieszkańca z samochodem elektrycznym w garażu. Kraków z kolei w czerwcu wyłonił firmę, która będzie produkować nalepki i zacznie je wkrótce dostarczać. Wcześniej taką firmę wybrał już Gdańsk. W Warszawie nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy nalepki już czekają na kierowców, ale miasto zapewniło nas, że oznaczenia „będą wydawane w terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego”. To oznacza do 14 dni oczekiwania.

Po licznych mandatach wlepianych użytkownikom aut elektrycznych za parkowanie bez biletu (dziennikarze WysokieNapiecie.pl otrzymali taki zaledwie dwa tygodnie temu w Gdańsku) i zatrzymaniach na buspasach przez nieznających przepisów policjantów (niedawno taką sytuację opisał dziennikarz portalu elektrowoz.pl), kierowców „elektryków” czeka więc jeszcze przynajmniej w niektórych miastach przeprawa z uzyskaniem nalepek.

Zobacz więcej: „Elektryki” mogą jeździć po buspasach i parkować za darmo, ale mandat i tak dostaną

Nalepki EE tylko dla aut całkowicie elektrycznych

Zgodnie z ustawą o elektromobilności nalepki dla aut elektrycznych – z wielkimi literami „EE” (używanymi także w dowodach rejestracyjnych do oznaczenia napędu pojazdu) przysługują jedynie samochodom w 100% elektrycznym. Nie mogą one mieć wobec tego zamontowanego silnika spalinowego, nawet jeżeli używają go jedynie do ładowania baterii, a nie napędu albo tylko aby pokonać niewielki dystans. Naklejek EE i przywilejów z nimi związanych (darmowego parkowania i prawa do jazdy buspasami) nie trzymają wobec tego kierowcy takich modeli jak: BMW i3 z REX, Opel Ampera, Mitsubishi Outlander czy Toyota Prius Plug-in.

Gdzie wyrobić naklejkę EE?

Podsumowujemy więc jak te procedury wyglądają w czterech miastach, w których udało nam się uzyskać te informacje:

Warszawa

Gdzie: Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicach.

Jak: na wniosek właściciela pojazdu z dołączonym – do wglądu – dowodem rejestracyjnym.

Kiedy: w terminie przewidzianym w Kpa (14 dni)

Poznań

Gdzie: Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Gronowej 22a (w punkcie informacyjnym wydziału).

Jak: Wydanie nalepki wiązać się będzie z wypełnieniem wniosku, który zawiera dane właściciela, dane pojazdu i rodzaj nalepki. Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów, chyba że właściciel nie przerejestrował jeszcze pojazdu na siebie, to wówczas potrzebne będą dokumenty z których będzie wynikało, że nabył pojazd.

Kto: Zgodnie z przepisem nalepka wydawana będzie właścicielowi pojazdu (a nie posiadaczowi), ale oczywiście właściciel może działać przez pełnomocnika – wówczas wymagane będzie przedstawienie pełnomocnictwa (na ogólnych zasadach Kpa i opłaty skarbowej).

Kiedy: nalepka wydawana będzie od ręki.

Za ile: nalepki są wydawane bezpłatnie

Więcej informacji i wniosek: wzór wniosku o wydanie naklejki na samochód elektryczny w pdf można pobrać tutaj

Kraków

Gdzie:

Zarejestrowane już pojazdy – Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Al. Powstania Warszawskiego 10.

Nowo rejestrowane pojazdy – Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak: na wniosek właściciela pojazdu z dołączonym – do wglądu – dowodem rejestracyjnym.

Kiedy: szacowany czas potrzebny na weryfikację wniosku wyniesie maksymalnie 3 dni robocze i po rozpatrzeniu wniosku zostanie wydana nalepka. Nie jest wykluczone, że weryfikacja nastąpi natychmiast i nalepka zostanie wydana od ręki, niemniej jednak obecnie ustalona w Wydziale procedura stanowi, że nalepki będą wydawane najpóźniej w trzecim dniu roboczym od daty złożenia wniosku (chyba, że wystąpią okoliczności na które Wydział nie ma wpływu). Gdy klient będzie rejestrował nowy pojazd napędzany energią elektryczną, nalepka zostanie mu wydana podczas rejestracji w każdej lokalizacji.

Gdańsk

Gdzie: Wnioski o wydanie nalepek można składać na stanowisku nr 10 w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 2 przy ul. Milskiego 1 w Gdańsku. Będzie tam je można również odebrać. Odbiór nalepek będzie także możliwy w ZOM-ie nr 1 przy ul. Partyzantów 74.

Jak: Żeby je odebrać, należy zgłosić się do urzędu z dowodem rejestracyjnym oraz wnioskiem  (nalepki stanowią druki ścisłego zarachowania).

Kto: Sprawę będzie mógł załatwić właściciel pojazdu lub osoba upoważniona przez niego.

Za ile: bezpłatnie

Gdynia

Gdzie: Wnioski o wydanie nalepek można będzie (w niedługim czasie, bo 16 lipca magistrat wciąż nie jest jeszcze przygotowany na realizację swojego obowiązku) złożyć w Referacie Prawa Jazdy i Rejestracji Pojazdów UM Gdyni w okienku nr 20 (Sala obsługi mieszkańców na półpiętrze, pokój nr 59) po pobraniu biletu z dyspensera oznaczonego literą „E”.

Kiedy: 16 lipca miasto poinformowało, że naklejki będą dostępne „wkrótce”, trwają bowiem negocjacje z dostawcą oznaczeń. Po ich otrzymaniu wnioski będzie można składać w ww. referacie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 18:00 i w soboty od 8:00 do 14:00.

Kto: Sprawę będzie mógł załatwić właściciel pojazdu lub osoba upoważniona przez niego.

Za ile: bezpłatnie

Wrocław

Gdzie: Nalepki wydawane są w Wydziale Ruchu Drogowego Urzędu Miasta na Gabrieli Zapolskiej w pokoju nr 14

Jak: Formularz dostępny jest na miejscu. Po jego wypełnieniu nalepka wydawana jest od ręki

Kiedy: Godziny przyjęć interesantów: 10:00-14:00. Sprawę załatwia się od razu na miejscu

Za ile: bezpłatnie

 

Gdzie nakleić nalepkę oznaczającą samochód elektryczny?

Po odebraniu naklejki istotne będzie także miejsce, w którym zostanie ona umieszczona. Zgodnie z przepisami nalepkę „umieszcza się wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby obok nalepki kontrolnej” (z numerem rejestracyjnym).

naklejka na samochod elektryczny ev
Nalepka na samochód elektryczny

Czytaj więcej: Samochodem elektrycznym po buspasie. Policja wyjaśnia, czy kierowcy grozi mandat

Zobacz także: Nowa mapa ładowarek samochodów elektrycznych w Polsce

Polska ma bardzo dobrze rozpoznane zasoby geotermalne, sięgnięcie po nie to jednak spory wydatek, a efekty prac nie od razu można przewidzieć. Resort środowiska przyznaje wysokie dotacje do odwiertów i liczy, że liczba instalacji geotermalnych podwoi się.
Solanka geotermalna coraz częściej zaczyna być wskazywana jako warta wykorzystania,
Zielone technologie rozwijają:
Ogromny dług, niezadowoleni klienci i w końcu zerwanie umowy – tak kończy się system wynajmu ponad 4000 samochodów elektrycznych w Paryżu. Zdaniem dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl, którzy testowali auta, porażka systemu Autolib’ to także lekcja dla polskich firm i państwowej Electromobility Poland, która ma zbudować polskiego taniego „elektryka”.
technologie Paris Autolib
Polska ma niewykorzystane ponad 110 mln darmowych praw do emisji CO2. Licząc lekko pula ta jest teraz warta około 7 miliardów złotych. Pieniądze należą się budżetowi i mogą zostać przeznaczone na różne cele. Na jakie? Trwa dyskusja w rządzie.
pge bechatw2
Partner działu Klimat:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!