Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Patronaty
 4. >
 5. Raport: Inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę – finansowanie, prognozowanie produkcji, aukcje

Raport: Inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę – finansowanie, prognozowanie produkcji, aukcje

Jak inwestować pod rządami nowej ustawy o OZE aby ograniczyć ryzyko? Jak modelować produkcję z wiatru pod kątem aukcji OZE? Jak wycenić koszty profilu i bilansowania produkcji?

OFERTA

aukcje oze 2016 raport pl

Jak inwestować pod rządami nowej ustawy o OZE aby ograniczyć ryzyko? Jak modelować produkcję z wiatru pod kątem aukcji OZE? Jak wycenić koszty profilu i bilansowania produkcji?

W Konfederacji Lewiatan i Związku Banków Polskich odbyły się spotkania poświęcone prezentacją nowego raportu rynkowego nt wyceny ryzyk związanych z systemem aukcyjnym dla energetyki wiatrowej i energetyki słonecznej. Raport stanowi dla inwestorów i banków finansujących ogólną podstawę modelowania finansowego na pół roku przed pierwszą aukcją.

{norelated}System aukcyjny stanowi nowy system wsparcia dla inwestycji energetyki odnawialnej w Polsce od roku 2016. Raport ma na celu ukazanie uczestnikom rynku konsekwencji udziału w aukcjach od 2016 roku i składa się z trzech głównych części:

1. Przeglądu prawnych regulacji systemu aukcyjnego – przygotowanego przez kancelarię prawną Solivan

2. Prognozy wiatru i ryzyka związanego z aukcją – przygotowanych przez ekspertów firmy Anemos

3. Prognozy kosztów profilu technologicznego, ocenę ryzyka i przykładowe wyliczenia dla farm wiatrowych –  przygotowanych przez doradców firmy Enervis Energy Advisors

Pierwsza część raportu stanowi wprowadzenie w problematykę systemu aukcyjnego oraz zwraca uwagę na harmonogram implementacji prawa i opisuje skutki dla projektów energetyki odnawialnej, szczególnie farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Szczegółowo wyjaśnione zostały różne typy sytemu wsparcia w przypadku instalacji o mocy zainstalowanej poniżej i powyżej 1MW oraz ogólny system aukcji z uwzględnieniem systemu premium w postaci kontraktów różnicowych dla dużych instalacji OZE.

Raport zwraca szczególną uwagę na wymagania dotyczące prekwalifikacji projektów do aukcji. Ponadto, pierwsza część raportu omawia najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki określające ceny referencyjne dla aukcji OZE, a także oczekiwane zmiany ustawodawstwa, które będą miały znaczenie dla dalszego rozwoju projektów energetyki odnawialnej, jak prawo zagospodarowania przestrzennego oraz prawo budowlane.

Część druga raportu dotyczy oceny zasobów wiatru i ryzyka związanego z aukcją, tzn. oferowaną ilością wytworzonej energii. Wprowadza w problematykę modelowania produkcji z wiatru. Opisane zostały możliwe skutki nieścisłości w obliczeniach oraz metody długoterminowego przewidywania zasobów wiatru.

Ostatnia część raportu skupia się na rynkowych aspektach energetyki odnawialnej w Polsce. Zawiera analizę obecnego wytwarzania i historycznych cen na Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii i Rynku Bilansującym. Przedstawia założenia przyszłego rozwoju sektora energetyki.

Następnie zostały szczegółowo wyjaśnione metody obliczania kosztów dla źródeł energii odnawialnej i podane dotychczasowe koszty profilowe. Koszty profilu dla energii wiatrowej i fotowoltaicznej zostały obliczone dla przykładowych lokalizacji i instrumentów aż do roku 2040.  

Raport szacuje ryzyko, jakie nowi inwestorzy OZE poniosą w związku z aukcjami:

 • koszty profilu technologicznego,
 • ryzyko nadprodukcji ponad poziom oferowany w aukcji bez możliwości rozliczenia premium;
 • ryzyko produkcji poniżej deklarowanej produkcji i obowiązek zapłaty kary,  
 • ryzyko jakie niesie długoterminowa prognoza cen hurtowych energii elektrycznej,
 • długoterminowy koszt bilansowania energii,
 • ryzyko braku wsparcia w przypadku negatywnych cen hurtowych energii elektrycznej.

Raport dostępny w języku angielskim. Na zamówienie za dodatkową opłatą możliwe są inne wersje językowe.

Chcesz się dowiedzieć więcej o raporcie?

Zobacz szczegółowy spis treści i ceny

Chcesz kupić?

Pobierz edytowalny formularz zamówienia, wypełnij i odeślij nam na adres [email protected]

Masz więcej pytań? Napisz lub zadzwoń do nas:

[email protected]

tel.: 533 352 233

Dokładnie 11 grudnia do nabrzeża terminala LNG w Świnoujściu zacumuje katarski gazowiec wiozący około 205 tys. m sześc. skroplonego gazu do pierwszego napełnienia instalacji. W czerwcu 2016 r. gazoport ma już być normalnie eksploatowany. I co dalej?

gaz lng ukraina

Jedyna realna alternatywa dla oleju napędowego w drogowym transporcie towarów to LNG – ocenia niedawny raport francuskiego ministerstwa ekologii. Dla Francji to o tyle ważne, że kraj stawia sobie bardzo ambitne cele transformacji energetycznej, a najwięcej CO2 emituje sektor transportu.

emisje francja 2014

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!